Doğal Çevresine Özenle İnşa Edilmiş Bir Konut

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Kanada Mauricie'deki Boulevard des Forges'da ağaçların arasında süzülüyormuş gibi görünen sürdürülebilir mimari Résidence des Forges, mimari olarak etkileyici bir konut. Bourgeois / Lechasseur architectes tarafından tasarlanan bu aile evi, iki dış yapı malzemesi arasındaki bariz zıtlıkla dikkat çekiyor, siyah ladin tahtayla kaplanmış bir üst kısım ve doğal taş temel üzerine oturtulmuş bir alt kısım. Bu belirgin ayrım bölgenin endüstriyel ama aynı zamanda şiirsel geçmişini yansıtır.

Résidence des Forges

Bourgeois / Lechasseur architectes bulunduğu yerin fiziksel sınırlamalarını göz önünde bulunduran bir sürdürülebilir mimari proje olduğunu ifade ediyor: "Ev topografik yamaçları, manzaraları, bitki örtüsünü ve [Saint-Maurice Nehri'nin] kıvrımlı hatlarını özenle yansıtacak ve bunlara dikkat edecek şekilde yontulmuş ve biçimlendirilmiş." Sürdürülebilir mimari Résidence des Forges'e 265 metre uzunluğunda bir özel araba yolundan ulaşılmakta ve uzun çamların içinden yavaş yavaş kendini belli eder. 55 metre yüksekliğindeki bir uçurumun tepesine kurulmuş olan ev, uçurumun erozyon alanının sınırında yer alır. Mimar "Manzaranın keyfini tam olarak çıkarabilmek için yeni yapının uçurumun profiliyle 20 metre uzaklıkta aynı doğrultuda inşa edilmesi gerekiyordu." dedi.

Résidence des Forges

Sürdürülebilir mimari Résidence des Forges nehir kıvrımıyla karşılıklı etkileşim kuracak biçimde tasarlanmış, Y formunda düzenlenmiş üç kanattan oluşur. Doğal taş temel üzerine kurulan her bir kanat, ana çelik yapı ve açıkta bırakılmış ikincil ahşap strüktür tarafından desteklenir. Mimar siyah ladin kaplama malzemesinin "görsel nötrlüğü için tercih edildiğini" belirtiyor. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş. Taş temelin doğal ortamla bütünleştiği üst kat havada asılı gibi görünür. Konutun eğimli yaşam alanları, çevredeki manzaralara odaklanır. 

Résidence des Forges

Konuta dört tarafında da kemerler bulunan korunaklı bir açık alandan erişim sağlanır. Mimar "Kemerlerin tasarımı Les Forges du Saint-Maurice'den ilham alıyor ve geleneksel doğal taş duvarcılık tekniklerini yansıtıyor." dedi. Masif ahşap ve cam bir kapı evin ortasına açılır. Üç kanadın kesiştiği alanın merkez noktası, basamaklı bir sarkıtın çevresini kuşatan geniş merdiven.

Résidence des Forges

Résidence des Forges'un alansal planlaması açısından yaşam alanları, mutfak ve ana yatak odası süiti üst katta, misafir alanları, garajlar ve hizmet odaları ise zemin katta yer alır. Budaksız sedir çıtalarla kaplı karmaşık tavan beton, çelik ve cam malzemelerle sıcak bir zıtlık oluşturuyor. Saint Maurice Nehri manzaralı açık teras, V biçiminde çelik bir yapıyla desteklenmekte ve bir merdivenle açık hava dinlenme alanına erişilir. Bunun ötesinde uzun bir merdiven, mini mutfak, duş odası ve çatı terası bulunan sakin bir mekan olan müstakil bir kayıkhaneye bağlanır.

Résidence des Forges

Sürdürülebilir mimari Résidence des Forges özenle ifade edilmiş ve doğal çevresine saygı duyan bir mimari örneği.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)