Doğal Öğelerle Bağlantı İçinde...

ABD’nin Kuzey Dakota eyaletinin Medora şehrinde gerçekleştirilmesi planlanan Başkan Theodore Roosevelt Kütüphanesi projesi için Snøhetta, Studio Gang ve Henning Larsen tarafından hazırlanan taslaklar tanıtıldı. Önerilen projede inşaya ev sahipliği yapacak coğrafyanın kayalık dokusu büyük rol oynuyor.

ABD’li bir firma olan Studio Gang ile Kopenhag merkezli Henning Larsen ve New York ve Oslo’da ofisleri bulunan Snøhetta’nun hazırladığı taslaklardan gerçekleşen proje aynı zamanda Theodore Roosevelt Ulusal Parkı’na da komşu olacak.

Bölgenin eşsiz, hayranlık uyandıran bir güzelliğe sahip olduğunu söyleyen Henning Larsen’ın tasarım lideri Michael Sørensen, burada bulunan yer şekillerinin ancak yanlarına geldiğinde kavranabildiğine dikkat çekiyor. Henning Larsen’ın partnerlerinden biri olan ve peyzaj mimarisi üzerinde çalışan Nelson Byrd Woltz, yeşil alanla birbirinden ayrılan, yeşil çatıya sahip dört parçalı bir plan hazırladı. Birbiriyle yer altından bağlantılı olan bu bölümlerde yer alan sergi alanları böylelikle farklı manzaralara sahip olacak. Işık düzeyi de ziyaretçiler sergi içinde hareket ettikçe daha koyudan daha açığa doğru değişecek.

Studio Gang ise hazırladığı projenin kalbine çevresindeki Badlands ulusal parkı için bir merkez kamp olma özelliğine sahip olacak bir kütüphane inşa etmeyi planlıyor. Peyzaj mimarisi üzerine çalışan OLIN ile işbirliğine giden Studio Gang’ın çalışmasında yer alan kütüphane, her biri farklı programlara ev sahipliği yapacak, at nalı şeklindeki üç başka yapıya daha sahip. Bu binalar arasında yer alan boşlukların toprak üzerindeki çatlakları andırması hedefleniyor. Dantel vari bir çatı yapısına sahip olacak projede bu yapıların kıvrımları bir araya gelip bir kubbe oluşturuyor. Kütüphane dahil projeleri dahilindeki tüm yapıların sıfır karbon prensibi etrafında şekilleneceğini söyleyen firma, alana aynı zamanda ekolojik restorasyon ve yönetim planları çerçevesinde de dokunuşlarda bulunmayı planlıyor.

Snøhetta’nın teklifinde yer alan eğimli, erişilebilir çatı planı çevredeki doğal örtünün bir devamı olma niteliği taşıyor. Doğal ve yenilenebilir kaynaklar kullanılarak inşa edilecek projede büyük ölçüde ahşap ve cam kullanımı yapılacak. Planlanan inşa alanındaki doğal öğelerle de bağlantı içinde olacak proje elektrikli karavanlar için hususi bir park alanına da ev sahipliği yapacak.

Theodore Roosevelt Başkanlık Kütüphanesi Vakfı tarafından gerçekleştirilen yarışmanın kazananı, bahsettiğimiz bu bölgede ikonik bir yapı inşa etme fırsatı yakalayacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)