Doğaya Entegre Edilmiş Benchakitti Yağmur Ormanı Gözlemevi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
HAS Design and Research'ün Bangkok'un kalbindeki sürdürülebilir mimari örneklerden Benchakitti Yağmur Ormanı Gözlemevi, kentsel yeşil alanları destekleyen ve insanları doğal çevreyle bağlantı kurmaya teşvik eden bir mimari platform sunuyor.

Zengin bir çiçek, böcek ve kuş ekosistemini çevreleyen geniş sulak alanlar ve çeşitli ağaçlarla çevrili tasarım, mimariyi doğanın bir parçası haline getirmeyi ve onu halka bir hediye olarak sunmayı amaçlıyor.

Benchakitti Yağmur Ormanı Gözlemevi

Bölgeden ilham alan sürdürülebilir mimari gözlemevi, yan yana dizilmiş birkaç yaprağı andırıyor, yüzen bir sulak ada izlenimi veriyor ve ziyaretçilere tek bir yaşam alanında çeşitli hayvan ve bitkileri görme şansı sunuyor.

Benchakitti Yağmur Ormanı Gözlemevi

Sürdürülebilir mimari projenin hafif dalgalı profili ziyaretçileri iki düzeyde yönlendiriyor. Sulak alan ortamını yeniden yaratmak için bir su sistemini entegre eden ve toplum için yoga, meditasyon ve aile etkinlikleri gibi aktiviteler sunan alt dinlenme seviyesi ve parkın sonsuz manzarasını sunan üst gözlemevi seviyesi…

Benchakitti Yağmur Ormanı Gözlemevi

Sürdürülebilir mimari gözlemevi bölge ile sorunsuz bir şekilde uyum sağlar. Bu ideal çevresel dengeyi sağlamak için yaklaşık 100 akıllı tahta, 4 renkli özgün çevre dostu boya ile kaplanmış. Yapıda sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş.Akşamları akıllı tahtaların arkasındaki ışık şeritleri aydınlatılarak çevredeki manzaraya daha fazla kaynaşır. 

Benchakitti Yağmur Ormanı Gözlemevi

Özetle sürdürülebilir mimari Benchakitti Yağmur Ormanı Gözlemevi sadece daha yeşil bir geleceğe öncülük etmekle kalmıyor, aynı zamanda insanların kalplerini besleyen bir toplanma alanı yaratıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)