EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Dört Ayaklı Ölçekler

Pidan perakende satış alanı, sanat sergileme, hayvan bakımı, hatıra alanı ve ürün perakende satış gibi daha iyi yaşam unsurlarını birleştirmektedir. 1933 yılında  Balfours tarafından inşa edilen bina  Şangay'da bulunmaktadır. Uzak Doğu'da sayısızca hayvanın katledildiği bir bina olan yapı günümüzde  kültürel ve yaratıcı endüstri merkezi haline gelmiştir ve binlerce turisti çekmektedir.

Hayvan Omurgası isimli projenin yatay çizgisi üzerinde açığa çıkan strüktür yapısı dev bir hayvanı anımsatan paslanmaz çelikten yapılmıştır.  Hayvanlara ve onların ruhlarına acı veren katliamlara dair tepkiye dikkat çeken yapı tarihin bu acı olayını hatırlatmaktadır. 

Hayvanların, insanlardan farklı olan ölçekleri, yörüngeleri ve davranışları bulanık sınırlar esnek ve değişken mekansal yapılarda belirlenerek, tanımlanan bu özellikleri somutlaştırmaktadır. Bu ölçek farklılıkları yapının ortaya çıktığı anda kendini esnek, anıtsal, işlevsel alanlara bırakmakta. 

"Hayvan Omurgası", mimari dili güçlendiren dış cephede geleneksel vitrin performansını zayıflatan tam bir ekran işlevi oluşturmuştur. Farklı yöntem ve malzemelerle insan ve hayvanlar arasındaki ilişkiyi vurgulamasına izin vermektedir. 

Başlangıçta kenti, insanı ve hayvanlar arasındaki etkileşimi arttırmayı hedefleyen proje, hayvan davranışlarının mekan tasarımına yerleştirilerek, mekanlarda insanla birlikte temel işlevlerini yerine getirebilen, yaşanabilir bir mekan çözümlemesi üretmektedir. 


Proje Künyesi:

Proje Adı: The Animal Backbone ( Hayvan Omurgası9

Tasarım: IFSE Space Creative Lab

Bölge/ Yıl: Şangay, Çin/ 2018 

Fotoğraf:  Zheng Shi

Kaynak: Archdaily


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)