EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Dünya Belediye Başkanları İstanbul’a Geliyor

İstanbul, 22-24 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek “ İstanbul Uluslararası Katı Atık, Su ve Atıksu Kongresi”ne ev sahipliğine hazırlanıyor. Küresel değişiklikler karşısında sürdürülebilir katı atık yönetimi stratejilerini geliştirmeyi hedefleyen “İstanbul Katı Atık Mutabakatı”, dünyanın farklı bölgelerinden gelen 35 şehrin belediye başkanlarının görüşüne sunulacak.

Haliç Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek olan kongrede, teknik oturumların ve akademik sunumların yanı sıra uygulamalı eğitimlere ve fuar sergisine de yer verilecek.


Kongrede, yakın coğrafyanın karakteristiği ve bölgede karşılaşılan temel sorunlar dikkate alınarak orta ve uzun vadede ihtiyaç duyulan sürdürülebilir çözümler masaya yatırılacak. Katılımcılar teorik ve pratik bilginin dengeli sunulacağı bu bilimsel programa katılarak güncel bilimsel yaklaşımlar hakkında bilgi sahibi olacak ve benzer sorunlara çözüm arayan kurum ve kuruluşların temsilcileri ile bir araya gelecek.

Özel sektör kuruluşları, merkez ve yerel yönetimlerin temsilcileri ile bir araya gelerek çözüm önerilerinde bulunacak ve uzun yıllar içinde elde edilmiş bilimsel kazanımları ortaya koyarak en güzel araç, donanım, proje ve uygulamalarla ilgili bilgileri de katılımcılara sunacak.

Çevre, katı atık, su ve atıksu konularında daha fazla siyasi desteğin sağlanması için kongre ile paralel olarak Dünya Belediye Başkanları Toplantısı düzenlenecek. Toplantıda, şehirlerin ve yerel yönetimlerin katı atık, su ve atıksu konularında karşılıklı sorunları, çözüm önerileri ve başarı hikayeleri paylaşılacak. Toplantı sonunda ise dünyanın farklı bölgelerinden katılan belediye başkanları ve yerel idareciler tarafından, küresel değişiklikler karşısında sürdürülebilir katı atık yönetimi stratejilerini geliştirmeyi hedefleyen “İstanbul Katı Atık Mutabakatı” imzaya sunulacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe; Almanya, Hollanda, Avusturya, Irak, Tunus, Libya, Sudan başta olmak üzere 32 ülkeden belediye başkanları katılacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)