Dünya Çapında 9 Küresel Mimari Projeler

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Taipei Gösteri Sanatları Merkezi, Taipei, Tayvan, OMA

"Küp ve kenetlenen yüzen bir gezegen" olarak tanımlanan, oditoryumu içeren küresel yapı, Hollandalı mimarlık firması OMA tarafından Tayvan'da tasarlanan Taipei Gösteri Sanatları Merkezi'nin en belirgin özelliğidir. Gösteri Sanatları Merkezi tamamlanmak üzere açılacak. Küresel mimari projesi başarılı şekilde inşa edilmiş.

Apple Marina Bay Sands, Singapur, Foster + Partners

Küresel mimari tasarım İngiliz mimarlık firması Foster + Partners tarafından tasarlanan en yeni Apple Store, Singapur'un Marina Körfezi'nin üzerinde yüzer gibi görünen küresel bir binadır. Önümüzdeki haftalarda açılması planlanan mağazanın etrafı tamamen sularla çevrili ve denize kıyıdan bir köprü ve Marina Bay Sands alışveriş merkezine bağlanan bir su altı tüneli ile ulaşılabiliyor.

Academy Museum of Motion Pictures, Los Angeles, ABD, Renzo Piano

Küresel mimari proje örneği İtalyan mimar Renzo Piano, 1930'larda Los Angeles'taki May Company binasına bir cam küre ekleyerek Academy Museum of Motion Pictures'ı yarattı. Ana bina set tasarımları, kostümler, sahne dekorları ve etkileşimli enstalasyonlar dahil olmak üzere bir film hatırası koleksiyonu içerirken, teraslı 1.000 kişilik bir tiyatro küresel bir uzantıyı kaplıyor. 

Kazakistan Pavyonu, Astana, Kazakistan, Adrian Smith + Gordon Gill

Küresel mimari proje Yerel olarak "Nur Alem: Geleceğin Müzesi" olarak bilinen Kazakistan Pavyonu, Kazakistan'ın Astana kentinde düzenlenen 2017 Dünya Fuarı'nın merkezi olarak oluşturuldu. "Saf cam küre" olarak tasarlanan bina, 80 metre çapında ve Expo'dan sonra bilim müzesine dönüştürüldü

Al Wasl Plaza  Dubai Expo 2020'de, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri, Adrian Smith + Gordon Gill

Küresel mimari tasarım 2020'den 2021'e ertelenen Dubai Expo'da da yer alıyor ve Adrian Smith + Gordon Gill, fuar alanının merkezinde küresel bir plaza tasarlandı. Meydan, fuarın üç temalı alanının kesiştiği noktada yer alıyor ve fuarın logosundan esinlenerek küresel bir kafes ile süslendi.

MSG Sphere, Londra, Birleşik Krallık, Populous tarafından

İngiliz mimarlık stüdyosu Populous, Madison Square Garden Company (MSG) için iki küresel müzik mekanı tasarladı. Birleşik Krallık'ın başkentindeki MSG Sphere London, ABD'nin Las Vegas kenti için planlanan neredeyse aynı bir arenada inşa edilecek ilk mekan oldu.

Burning Man Sphere, Nevada, ABD, Bjarke Ingels ve Jakob Lange

Küresel mimari örneği BIG mimarlık firmasından Bjarke Ingels ve Jakob Lange, Nevada çölündeki 2018 Burning Man Festivalinde dev bir yansıtıcı küreyi şişirdi. Bu küre stüdyo büyük bir sanat enstalasyonu oluşturmak için 50.000 dolar topladıktan sonra yaratıldı.

Amazon Spheres, Seattle, ABD, NBBJ tarafından

Küresel yapı Amerikan stüdyosu NBBJ, Seattle perakendecisi Amazon'un genel merkezinin yanında kesişen üç cam küre yarattı. Bina, şirket çalışanları için ek bir çalışma alanı ve halk için yeşil alan olarak kullanılan bir 'bulut ormanı' bahçesi olarak kullanılıyor.

Tianjin Binhai Halk Kütüphanesi, Tianjin, Çin, MVRDV tarafından

Küresel yapı tasarımı Hollandalı stüdyo MVRDV, Tianjin Halk Kütüphanesini dev bir göz gibi görünecek şekilde tasarladı ve 3 boyutlu bir göz küresi gibi görünecek şekilde inşa edilmiş bir atriyum ile tamamlandı. Tavandan tabana kitap rafları, bir göz yuvası şekli oluşturacak şekilde tasarlandı. 2017 yılında tamamlanan kütüphane, şehrin Kentsel Planlama ve Tasarım Enstitüsü tarafından Tianjin, Binhai Bölgesi'nde yeni bir kültür merkezi oluşturmak üzere görevlendirilen beş binadan biridir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)