EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Dünya'nın En Büyük Ahşap Yapısı

Tüm dünyada karbon emisyonlarını azaltmak için benzersiz projeler geliştiriliyor. Proje, İsveç'teki Anders Berensson Architects'in bu duyarlılıkta yaptığı bir tasarımdır. Firmanın cesur teklifi, dünyanın en büyük ahşap yapısı olan Bank of Norrland için yapılmıştır.

Bank of Norrland, İsveç

Umeå'daki Bildmuseet'teki Geçiş Mimarileri (Architectures of Transition) sergisi için üretilen Bank of Norrland tasarımı, bir yıllık kereste üretimini depolayabilir. Bu ahşap bankanın birçok potansiyel kullanımı düşünülmüştür. Asıl amaç karbondioksiti depolamak olsa da Bank of Norrland gelecekte kullanılmak üzere kereste depolayabilir ve çiftçilerin ahşapları için adil ücret bulmalarına yardımcı olabilir. Anders Berensson Architects'in vurguladığı gibi, gelecekteki çevre dostu projeler için kereste depolamak, onu bugün olduğu gibi kâğıt veya yakıt için derhal yakılmaktan, atmosfere büyük miktarda karbondioksit salan bir uygulamadan uzaklaştırmaya yardımcı oluyor.

Bank of Norrland, İsveç

Firma bir basın açıklamasında, “Fosilsizleşmek için İsveç, petrol bazlı ürün tüketimini azaltma sürecindedir” dedi. “İklim açısından nötr olmak için, ülkenin yakında orman endüstrisiyle ilgilenmesi ve ahşabı nasıl hasat edildiği ve ne amaçla kullanıldığı sorularını ele alması gerekiyor. Bank of Norrland bir bilim kurgu hikayesidir. Bilimsel bileşeni, bugün İsveç'in orman endüstrisi hakkındaki gerçekleri özetlerken, kurgu olarak yeni, radikal bir mimari üreten, radikal bir orman endüstrisini öneriyor.

Bank of Norrland, İsveç

Projenin bilim kurgu yönü, Bank of Norrland'ı İsveç'in önde gelen bir odun ekonomisi olarak geleceğine doğru bir adım olarak öngörüyor. İsveç inşaat endüstrisinin yerel ahşaba bağımlılığı göz önüne alındığında, aynı zamanda kereste bankasının inşaatçılar ve üreticiler için sürekliliğin sağlanmasına yardımcı olabileceği konusunda önemsenmektedir.

Bank of Norrland, İsveç

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)