Dünyamız, Ekolojik Sorunlar, Kentler, Binalar ve İnsanlar Üzerine Umut Veren Bir Kitap: Sürdürülebilir Yaşam Alanları, İnsan Odaklı Kentler

Sürdürülebilir Yaşam Alanları Uzmanı ve Ekonomist Hülya Uğuz Yedievli’nin ikinci kitabı Sürdürülebilir Yaşam Alanları, İnsan Odaklı Kentler raflardaki yerini aldı.


BM Nüfus Bölümü tahminlerine göre 2050 yılına kadar dünya nüfusunun 9,8 milyara ulaşması ve küresel boyutta kaynak kullanımın üç kat artması bekleniyor. Bu veriler ışığında gelecekte dünya yaşanabilir bir yer olmayabilir. Ancak bugün gerekli adımlar atılırsa kaynak kullanımı düşürülebilir ve dünyada yaşamaya devam edebiliriz.

Atılacak adımlardan birisi barınma ihtiyacımızla ilgili. Dünya nüfusu kentlerde yoğunlaşıyor, 2050 yılında yüzde 66’mız kentlerde yaşayacak. “Sürdürülebilir Yaşam Alanları, İnsan Odaklı Kentler” kitabı bugünkü tercihlerimizin 2050 yılını şekillendirdiği farkındalığı ile yazıldı. Gelecek için günümüzün gayrimenkul projelerine, yaşam alanlarına ve kentlerine farklı gözlerle bakmayı ve sürdürülebilirlik adımlarını atmayı öneriyor.

Kitapta doğal sermaye, yenilebilir enerji, enerji etkin binalar, akıllı binalar, sürdürülebilir gayrimenkul geliştirme, kentsel dönüşüm, döngüsel ekonomi, sıfır atık, tek sağlık, kısa mesafeler şehri yaklaşım ve konuları ayrıntılı ele alıyor, durum tespiti yapılıyor, örnek uygulamaları paylaşılıyor ve çözümler sunuluyor.

Bunun için okuyucuyu Antalya’nın 2465 metre rakımlı Bakırtepe’sine, Cerdà’nin şehir planının uygulandığı yirminci yüzyılın başındaki Barselona’ya, Gaudi’nin UNESCO Dünya Mirası Listesine giren projelerine, İngiltere’deki ilk sıfır enerji gayrimenkul geliştirme projesine, Avrupa’nın sosyal ve sürdürülebilirlik kriterleri en yüksek yerleşim yeri Kronsberg’e, Gaziantep’deki Ekolojik Kent Projesine, Almanya’nın ekolojik başkenti Freiburg’daki kentsel dönüşüme, Stockholm’ün Hammarby Sjöstad bölgesindeki döngüsel ekonomi modeline uygun sıfır atık uygulamalarına, Hällefors Yaşlı Konutlarına götürüyor ve okuyucuya somut kanıtlar sunuyor.

Böylece bilimsel veriler ve uygulama deneyimi ile sentezlenen Hümanist Kitap’ın Sürdürülebilir Yaşam Alanları – İnsan Odaklı Kentler kitabı geleceğimiz için bir rehber niteliği taşıyor.

Yazar Hakkında:

Hülya Uğuz Yedievli, Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümünü ve İstanbul Teknik Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme Yüksek Lisans Programını tamamlamıştır. 2010 yılında “Gayrimenkul Geliştirme ve Sürdürülebilirlik” konusunda farkındalık yaratmak, ülkemize özgü know how üretmek, danışmanlık ve eğitim hizmetleri vermek üzere Gayrimenkul Geliştirme Akademisi'ni kurmuştur.

Sürdürülebilir Yaşam Alanları Uzmanı ve Ekonomist olarak Gayrimenkul Geliştirme Akademisi’nde bireylere ve kurumlara yönelik sertifika programları düzenlemekte, eğitmenlik, danışmanlık ve koçluk yapmaktadır. Akademi aynı zamanda gayrimenkul sektörünün fikir önderleri için bir buluşma yeri ve iletişim ağıdır. Yazar, Akademi bünyesinde ulusal ve uluslararası uzmanlarla işbirliği içerisinde konferanslar, eğitimler ve sertifika programları düzenlemektedir.

Doğa ile Ahenk İçinde Sürdürülebilir Yaşama Dönüşüm Vakfı mütevelli heyeti üyesidir. Bir çok sivil toplum kuruluşunda aktif görev almaktadır.

Yazar, 2017 yılında bilgi birikimini Gayrimenkul Geliştirme ve Sürdürülebilirlik, Enerji Etkin Binalar ve Sürdürülebilir Yerleşme Birimleri kitabında toplamıştır. Halen çeşitli sektör ve ulusal yayınlarda makale ve köşe yazıları yayınlanmaktadır. Sürdürülebilir Yaşam Alanları, İnsan Odaklı Kentler yazarın ikinci kitabıdır.

Hümanist Kitap Hakkında:

İş dünyasına yönelik kaliteli içerikler üretmek mottosuyla 2008 yılında kurulan Hümanist Ajans A.Ş., Hümanist Kitap markasıyla iş dünyası, yaşam ve kişisel gelişim eserleri üreten bir yayınevi olmanın yanında 2020 yılında Kadıköy Kozyatağı’nda açtığı kitabevi ve kafede okurlarına keyifli bir ortam da sunuyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)