Dünyanın En Eski Kayak Müzesinin Ek Binası

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Küresel disiplinler arası mimarlık ve tasarım ofisi Snøhetta, dünyanın en eski kayak müzesi olan Norveç Skimuseet için yeni bir giriş ve dış mekan uzantısı tasarladı. 2023'te 100. yılını kutlayacak olan yeni eklenti, Holmenkollen, Oslo'daki Skimuseet'e (Kayak Müzesi) etkileyici Holmenkollen Kayak Pisti ile hoş bir kontrast oluşturan kendine özgü bir kimlik kazandırıyor.

Kayak Müzesi

Holmenkollen Kayak Pisti, 2011 Nordic Dünya Kayak Şampiyonası için zamanında büyük bir yenilemeden geçti. Hem mecazi hem de gerçek anlamda bu yenilemenin gölgesinde kalan Kayak Müzesi, Snøhetta'nın ifadesiyle "yeniden gün ışığına çıkarılmak üzere dönüştürücü bir süreçten geçti." Kayak pistinin altındaki binanın üçte biri söküldü ve yerine, mevcut yapıdan sıyrılmasına yardımcı olacak ve erişilebilirliği artıracak, ayırt edici yeni bir uzantı ve giriş yapıldı. Stüdyo, "Atlama pistinin kendisi ve ilgili binalar beton, çelik, taş ve koyu renkler gibi sert yüzeylerle karakterize edildiğinden, daha yumuşak ve sıcak yüzeyli unsurlarla kontrast oluşturmak doğaldı." dedi.

Kayak Müzesi

Müzenin kayak arenasındaki önemini geri kazanmak, Snøhetta'nın projedeki tasarım anlayışının merkezinde yer aldı. Yeni cephe, geleneksel ahşap kayakları anımsatan cam ve Norveç çam ağacı plakalarını bir araya getiriyor. Beş metre (yaklaşık 16 fit) yüksekliğindeki cam duvar kısmen, her biri titizlikle yerleştirilmiş ve uzunlamasına uzanan 1.207 ahşap çıta ile kaplanmış - bu etki Norveç'in ikonik kayak çitlerine (kütüklerin raylara bölündüğü ve rustik bir çit oluşturmak için yatay olarak istiflendiği) benziyor. Ahşap çıtalar israfı en aza indirmek için kesilmiş - farklı uzunluklar 2,5 ila 5 metre (6 ila 16 fit) arasında değişiyor ve cepheye derinlik ve doku katıyor. Snøhetta, "Kaplama toplamda 4.000 metre [13.123 fit] çam ağacından oluşuyor." dedi. Cephe, ziyaretçileri girişe doğru yönlendirecek şekilde tasarlanmış: Stüdyo, "Girişten önce kaplama kenara çekilerek ön kapıyı ortaya çıkarıyor." dedi. "Organik şekil ışığın içeri ve dışarı girmesine izin vererek binaya benzersiz bir kimlik kazandırıyor ve iç mekan ile dış mekan arasında görsel bir filtre oluşturuyor."

Kayak Müzesi

Kayak pistini destekleyen devasa beton sütunlar yeni eklentinin içinde görülebiliyor. Yapıştırılmış lamine ahşap (glulam) kirişler ve kolonlar yapıyı destekliyor - doğal ahşap sert beton ve arduvaz zeminleri tamamlıyor. Binanın kuzey ucunda Snøhetta, güneş ışığının filtrelenmesine yardımcı olmak için ahşap çıtaların yoğunluğunu artırdı (Kuzey Kutup Dairesi'ne yakınlığı nedeniyle Norveç'te kuzey güneş ışığı genellikle daha parlaktır).

Kayak Müzesi

Kayak Müzesi'nin iç mekanı Oslo'daki 1952 Kış Olimpiyatları'na atıfta bulunuyor: çam kontrplaktan inşa edilen bar masaları kırmızı muşamba yüzeylere sahip; sandalyeler ve uzun bir kanepe Norveç yün tekstilleriyle döşenmiş; kübik çam ağacı masalar Holmenkollen'den kereste kullanılarak müşteri Skiforeningen (Kayak Teşvik Derneği) tarafından el yapımı olarak üretilmiş. Kayak pistinin hemen altında yer alan yeni kafe alanındaki renk düzeni, olimpiyatlardan kalma eski posterlerde bulunan mavi-turkuaz renk paletinden esinlenmiş.

Kayak Müzesi

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)