EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Dünyanın En Uzun Hibrid Ahşap Binası Sydney’de Yükselecek

Teknoloji firması Atlassian, Sydney’deki merkez ofis binaları olarak kullanmak üzere dünyanın en uzun hibrid ahşap binasını tasarlatıyor. Projenin altındaki imzalar ise SHoP Architects ve BVN’e ait. New South Wales’deki Sydney Merkez İstasyonu’nun yanında 40 kat yüksekliğe sahip olması planlanan yapının iç yapısı ahşaptan meydana gelirken dışı çelik ve cam bir çerçeve ile çevrili olacak. Çelik ve ahşabın bu biçimde birlikte kullanımı, yapının sebep olacağı karbon salınımını yüzde 50 oranında azaltacak.

Yapının çelik dış iskeleti kendisini dikey biçimde - SHoP Architects’in tanımına göre mahallelere ayıracak olan - mega katların taşınmasına olanak sağlayacak. Bu mahallelerin aynı zamanda iç ve dış mekanı birbiriyle kaynaştırması hedefleniyor.

Yapının farklı katlarında kendine yer bulacak parklar ile yılın her döneminde binaya ait dış mekanlara kullanılabilirlik sağlanacak. Kendinden gölge tesis edebilecek camlarla kaplı olacak yapı bir yandan kendi elektriğini de üretecek. Yine yapıda kullanılan bu camlar sayesinde ısı tasarrufu da sağlanmış olacak.

Geçtiğimiz yıllarda birden fazla tasarım atölyesi tamamlanması durumunda dünyanın en uzun hibrid ahşap binası olacak projeler hakkında planlamalar gerçekleştirdiler. Vancouver’da yükselmesi planlanan Perkins + Wills tarafından hazırlanan 120 metrelik proje ve yine aynı şehir için Japon mimar Shigeru Ban’ın hazırladığı 71 metrelik kule bunlardan yalnızca birkaçı.

SHoP Architects’in öngörüsü, 180 metre uzunlukta olacak yapının dünyanın en uzun hibrid ahşap binası olacağı yönünde. Hali hazırda dünyanın en ince gökdeleni üzerinde çalışan New York merkezli firma, Atlassian için gerçekleştirdikleri çalışmanın 2025 itibariyle tamamlanacağını söylüyor.

Merkez ofis olarak hizmet verecek bu yapı, the Parcels Shed adlı tarihi bir binanın üzerine inşa edilecek. 1906 yılında Sydney Merkez İstasyonu’nun bir parçası olarak inşa edilen ve 1980’li yıllara dek lojistik amaçlarla kullanılan bu bina bugün Railway Square ismi altında 480 yataklı bir hostel olarak hizmet veriyor. Hostel, SHoP Architects ve BVN’ın planladıkları yapının alt katlarına dahil edilecek.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)