Dünyanın En Uzun Konsollu Gökdeleni Dubai'de

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Japon tasarım firması Nikken Sekkei, Dubai'nin merkezi finans bölgesinde, yerden 100 metre yükseklikte yüzen "Dünyanın En Uzun Konsolunu" kapsayan yeni bir binayı tamamladı. Kapalı bir yatay köprü ile birbirine bağlanan iki kuleden oluşan "One Za'abeel", şehre yeni bir giriş noktası olarak işlev görüyor. Dubai'nin büyüme ve genişlemesinin bir sembolü olarak tasarlanan proje, şehir merkezine kolay erişim imkanı sunuyor. Projede restoranlar, perakende satış alanları, çalışma alanları ve kentsel otel konaklama birimleri yer alıyor.    

Dünyanın En Uzun Konsollu Gökdeleni

Her iki kule arasındaki yüzer bağlantı noktası "The Link" olarak adlandırılıyor. Yerden 100 metre yükseklikte bulunan bağlantı, panoramik manzaralar sunan 230 metre uzunluğunda bir gözlem platformuna sahip. 66 m'lik konsoluyla şu anda dünyanın en uzun konsolu ve izleyicilere havada asılı duruyormuş hissi verir. Yapı, burulmayı azaltan ve kolonsuz bir iç mekanla sonuçlanan bir dış yapıya sahip.

Dünyanın En Uzun Konsollu Gökdeleni

One Za'abeel'in 530.000 m²'lik alanının tamamı, 12.000 m²'lik perakende alanı, 26.000 m²'lik ofis alanı, gösterişli daireler, dubleksler ve beş yatak odalı çatı katları dahil olmak üzere karma kullanım alanlarına ayrılmış durumda. Köprü, alanı ikiye bölerek yolcuların iki gökdelen arasında hareket etmesini kolaylaştırıyor ve şehre gerçek bir giriş yolu görevi görüyor. Kuleler sırasıyla 305m ve 235m yüksekliğinde.

Dünyanın En Uzun Konsollu Gökdeleni

Tasarımlar, dostane güneş koruması ve şeffaflık sağlayan Low-E camdan oluşan dış cephelere sahip. Cam kanatlar görüş açısına bağlı olarak farklı optik görünümlere olanak tanırken, beyaz nokta desenleri güneş ışınlarına karşı koruma sağlıyor ve yapıların "ayna etkisini" azaltarak onlara üç boyutlu bir görünüm kazandırıyor. One Za'abeel'in temelinde, yeşil alanlar, kentsel parklar ve bir bahçe havuzu sunan üç katlı bir mağaza ve restoran kompleksi olan podyum yer alıyor. Genel olarak, proje BAE'nin 2050 yılına kadar net sıfır emisyon hedefine ulaşma taahhüdüyle uyumlu ve One Za'abeel LEED GOLD sertifikası almış.

Dünyanın En Uzun Konsollu Gökdeleni

Gökdelenler bir şehrin ve silüetinin simgesi ve tanımlayıcısı haline gelebilir. New York'ta BIG'in "One High Line Development" projesi tamamlanmak üzere. Amsterdam'ın Sluisbuurt mahallesinde ise MVRDV'nin 22 katlı konut kulesi hayata geçirilmeye hazırlanıyor. Tasarım ilginç bir şekilde ahşap bir iskelet, enerji üreten bir cephe ve ortak alanlar içeriyor. Suudi Arabistan'ın Mega Projesi NEOM'da "Epicon" başlıklı yeni bir proje tanıtıldı. Akabe Körfezi kıyısında iki sivri gökdelen yer alıyor.

Dünyanın En Uzun Konsollu Gökdeleni

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)