Dünyanın En Yüksek Hibrit Ahşap Kulesi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Avustralyalı mimarlık stüdyosu Fraser & Partners, Avustralya'nın Perth kentinde yaklaşık 190 metre yüksekliğinde C6 adlı bir konut kulesi için tasarımını açıkladı ve bunu "masif ahşap için yeni bir yükseklik ölçütü" olarak tanımladı. Fraser & Partners, 189,1 metre yüksekliğinde olacak C6'nın tamamlandığında, SHoP Architects'in Sydney'deki 180 metre yüksekliğindeki hibrit ahşap kulesi ve Schmidt Hammer Lassen'in İsviçre'deki 100 metre yüksekliğindeki konut bloku planlarını geride bırakarak dünyanın en yüksek hibrit ahşap konutu olacağını söylüyor. Ayrıca geçen yıl en yüksek masif ahşap bina olarak sertifikalandırılan Wisconsin'deki 86,6 metre yüksekliğindeki Ascent masif ahşap binasını da geçecek.

Fraser & Partners, C6'yı çapraz lamine ahşap zeminler ve lamine ahşap kirişler dahil olmak üzere yüzde 42 masif ahşaptan imal edilecek şekilde tasarlayarak çevreye en az etkiyle daha fazla konut ihtiyacını karşılamayı amaçlamış. Binanın geri kalan yapısı beton bir çekirdek ve kolonlar ile çelik bir diagrid'den oluşacak. Fraser & Partners direktörü Reade Dixon'a göre C6'nın hibrit yapısı, her bir malzemeden en iyi şekilde yararlanacak şekilde dikkatlice tasarlandı ve tasarımın rekor kıran yüksekliklere ulaşmasını sağladı.

C6 konut kulesi

Dixon, "189,1 metreye ulaşmak için hibrit yapı modelini kullandık; bu yükseklikte yerçekimi yükleri ve yanal stabilite için en verimli ve gerekli olduğu yerlerde - çekirdek ve kolonlarda - beton kullandık ve beton kullanmanın daha verimli olduğu yerlerde ahşap kullandık, yatay yapı zeminler ve kirişler oldu." dedi.

"Bu yükseklikte, yanal yüklerle başa çıkmak ve çekirdek ve kolon boyutlarını azaltmak için kulenin üç farklı noktasında beton payanda duvarları gibi tipik üst yapı tasarımı kullanıldı.” diye ekledi. "Destekleme gereksinimlerine daha fazla yardımcı olmak için çelik bir diagrid de kullanıldı." "Tüm bu unsurlar bir araya gelerek masif ahşap konusunda yeni bir yükseklik ölçütü oluşturdu."

Fraser & Partners'a göre C6 tamamlandığında karbon-nötr olacak ve tamamen yenilenebilir enerji ile çalışacak. Dixon, "Avustralyalı danışmanlık firması Slattery'nin karbon hesaplama ekibinin yardımıyla, C6'nın ahşap yapısının aynı ölçekteki tipik bir beton binaya kıyasla 10.500 ton karbon tutacağı hesaplandı." dedi. "Bu erken aşamada, Slattery tarafından sağlanan hesaplamalara dayanarak yapının tamamlandığında karbon nötr olmasını bekliyoruz."

C6, büyüklükleri bir ila dört yatak odası arasında değişen 237 daire içerecek ve masif ahşap yapı iç kısımda açığa çıkarılacak. Konut kulesi, toplum katılımı için bir yer sağlamayı ve nesli tükenmekte olan siyah kakadu kuşunun ve diğer yerel türlerin rehabilitasyonunu kolaylaştırmayı amaçlayan, yerel bitki örtüsüyle dikilmiş kamusal alana sahip bir podyumun üzerine inşa edilecek.

C6 konut kulesi

Dixon, C6'nın dünyanın dört bir yanındaki mimarları ve geliştiricileri masif ahşaptan daha fazla yüksek bina inşa etmeye teşvik edeceğini umuyor. Dixon, "C6 gibi bir projenin, bu inşaat yönteminin yapılı endüstrilerin karbon ayak izini azaltmaya ve karbon-pozitif bir geleceğe doğru ilerlemeye nasıl yardımcı olabileceği konusunda piyasaya daha fazla güven vermeye yardımcı olacağını umuyoruz." dedi. "Kule tasarımlarında betonun her zaman bir yeri olacaktır, ancak ahşap malzemenin şu anda kule inşaatı pazarında yeterince kullanılmadığını düşünüyoruz ve bunun gibi projeler Avustralya'da ve dünya genelinde bu sektörlerin daha da büyümesine yardımcı olacaktır."

C6 konut kulesi

Yakın zamanda tamamlanan masif ahşap binalar arasında Meksika'da mimarlık stüdyosu Dellekamp Schleich'in ülkenin en büyük masif ahşap yapısı olduğunu söylediği bir ofis binası ve Singapur'da Toyo Ito tarafından yapılan ve Asya'daki en büyük ahşap bina olduğunu iddia eden altı katlı bir işletme okulu yer alıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)