Dünyanın En Yüksek Modifiye Edilmiş Pasif Evi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
ERA Architects Hamilton, Ontario'daki savaş sonrası toplu konut kompleksini dünyanın en büyük "EnerPHit Pasif Ev" sertifikalı konut binasına dönüştürdü. ERA 1967'de inşa edilen 18 katlı çok aileli bir ev olan Ken Soble Kulesi'ni güçlendirmek için Kuzey Amerika'da geliştirilen" Avrupa Pasif Ev" enerji verimliliği standartlarını kullandı.

Dünyanın En Yüksek Modifiye Edilmiş Pasif Evi

Stüdyo ayrıca pandemiden bu yana yaşlılar için sosyal bakım sorunlarını ve değişen tıbbi ihtiyaçları ele almak için binada değişiklikler de yaptı.Toronto'nun güneybatısında Ontario Gölü üzerindeki Hamilton'daki en büyük toplu konut kompleksi olan kule, bakımsız bir durumda ve Kanada Ulusal Konut Stratejisi Restorasyon ve Yenileme Fonu tarafından restorasyon için seçildi.

Apartman kompleksi CityHousing Hamilton portföyünün bir parçası olarak düşük gelirli ve yaşlı vatandaşlara hizmet vermeye devam edecek. Brutalist bir tarzda inşa edilen kule, İkinci Dünya Savaşı sonrası Kanada'da inşa edilen binlerce kuleden biridir. Yapı şimdi özellikle dönüştürülmüş binalar için "Pasif Ev EnerPHit" kategorisinde sertifikalandırılmış.

Dünyanın En Yüksek Modifiye Edilmiş Pasif Evi

ERA sertifikayı elde etmek için termal performans ve hava geçirmez yapının kaplamasını güncelledi. Cephedeki değişiklikleri en aza indirmek için mevcut betonda R38 kullanılmış. Mimarlar "Ortaya çıkan kaplama tasarımı entegre bir drenaj tabakası ve yeni bir sıvı kaplı hava bariyeri membranı ile yerel piyasada yaygın olarak bulunmayan 150 mm kalınlığında bir mineral EIFS sistemi içeriyor." dedi. 

Mekanik sistemin etkinliğini en üst düzeye çıkarmak için Kanada yapımı fiberglas takviyeli pasif ev sertifikalı pencereler kullanıldı. Bina genelinde 'beş aşamalı' soğutma sistemi kullanıldı. Buna cam, düşük emisyonlu iç panjurlar, tavan vantilatörleri, merkezi havalandırma sistemleri ve merkezi olmayan değişken hava akışı üniteleri dahildir. Mimar, merkezi bir soğutma sisteminin pasif evlere özgü olmadığını kabul etti.

Dünyanın En Yüksek Modifiye Edilmiş Pasif Evi

ERA, "Pasif ev standartları, Ontario'nun nemli iklimi ve yerel bina yönetmelikleri ile uyuşmayabilir." dedi. Stüdyo "Tasarım ekibi yerel iklim bölgesindeki yüksek bağıl nem nedeniyle yüksek bir aşırı ısınma riski var. Bu nedenle, pasif evin enerji dengesini etkileyen bir merkezi klima sistemi tasarıma entegre edildi." diye ekledi. 

Dünyanın En Yüksek Modifiye Edilmiş Pasif Evi

Stüdyo ayrıca iklim değişikliğine bağlı çevresel değişikliklerin dikkate alındığını belirtti. 2050 için tahmini iklim verilerinin kullanılması da dahil olmak üzere binanın tasarımına dahil edildiğini söyledi. Yaşlıların yaşam standartlarını karşılamak için ERA, sosyal odaklı çeşitli tasarım programları başlattı. Örneğin liman manzaralı ve yeşil çatılı yeni bir solaryumun yanı sıra 'engelsiz' süitler, yüksek kontrastlı bir yön bulma sistemi ve genişletilmiş birinci kat ortak alanı eklendi. Isıtma planının yönleri aynı zamanda bina sakinlerini için dikkate alındı. 

Dünyanın En Yüksek Modifiye Edilmiş Pasif Evi

ERA "Yılın en soğuk gününde bir elektrik ve ısı kaybı, bina sakinlerinin tahliyesine dört güne kadar izin verirken, Ontario Yapı Yönetmeliği'nin minimum gereksinimlerini karşılayan binalar için dört saate kadar tahliye edilebilir." dedi. Stüdyo tasarımının pandemiden etkilenen yönlerine atıfta bulunarak doğrudan temiz hava getirmek için süitin "en iyi" bireysel havalandırmasını kullandığını söyledi.

ERA Architects'in kar amacı gütmeyen şirketi The Tower Renewal Partnership, bu tür restorasyon çalışmalarının ülke çapında uygulanması için veri topluyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)