Dünyanın İlk 3D Baskılı Camisi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Suudi Arabistan Krallığı, 5.600 m²'lik bir alana yayılan dünyanın ilk 3D baskılı camisine ev sahipliği yapıyor. Cidde'nin Al-Jawhara banliyösünde yer alan cami, merhum binici Abdulaziz Abdullah Sharbatly'ye bir saygı duruşu niteliğinde. Forsan Real Estate tarafından gerçekleştirilen projede Guanli'nin en son 3D baskı teknolojisi kullanıldı.

Caminin inşaatı altı ay içinde tamamlanmış ve merhum Abdülaziz Abdullah Sharbatly'nin eşi Wajnat Abdulwahed'in öncülüğünde gerçekleştirilmiş. Doğal ışıkla bütünleşerek ibadet edenlerin huzurunu artırmayı amaçlayan cami, aynı zamanda kendine özgü minareleriyle mahallede bir dönüm noktası oluşturuyor.

3D Baskılı Cami

Caminin açılışı Suudi Arabistan'ı bir teknoloji merkezi olarak konumlandırarak Birleşik Arap Emirlikleri'nin benzer bir çaba için öngördüğü zaman çizelgesini geride bıraktı. Dubai geçtiğimiz Mayıs ayında dünyanın ilk 3D baskılı camisini inşa etme girişimini duyurmuş. Yeni ve karmaşık bir teknik olarak, dünyanın 3D baskılı dini altyapısının başarıyla tamamlanması, mimari ve tasarımın geleceği için potansiyel taşıyor.

3D Baskılı Cami

Proje, 3D baskı teknolojisinin inşaat alanındaki sınırsız olanaklarını sergileyerek tüm dünyanın dikkatini çekti. Arab News'e verdiği röportajda Abdulwahed, "Kral Selman kentsel tüzüğünün değerlerini, Hicazi mimarisinin kültürel mirasındaki mimari ayrıntıları vurgulamak ve bunları çağdaş bir formatta sunmak gibi genel koşullara bağlı kalırken, camilerin barındırması gereken özü kaybetmemenin" önemini vurguladı.

Suudi Arabistan Krallığı, kimliğini küresel düzeyde yeniden tanımlayan muazzam bir değişim sürecinden geçiyor. Krallık, 2030 Vizyonu'nun bir parçası olarak, kültürü canlandırmak ve ekonomisini çeşitlendirmek amacıyla yapılı çevrenin tamamında yeniliğe doğru ilerliyor. Ocak ayında Populous, Suudi Arabistan'ın Riyad kenti yakınlarındaki Qiddiya City'nin sunduğu olanaklara katkıda bulunacak yeni bir çok kullanımlı mekan olan Prens Muhammed Bin Salman Stadyumu'nun tasarımlarını tanıttı. Geçtiğimiz yıl, beş yıllık bir aradan sonra yeniden yapımına başlanan Cidde Kulesi, dünyanın en yüksek gökdeleni olacak ve BAE'nin Burj Khalifa'sını geride bırakacak. Adrian Smith + Gordon Gill Architecture tarafından tasarlanan kule 1.000 metre yüksekliğe ulaşacak.

3D Baskılı Cami

3D baskı ile ilgili diğer yeni haberlerde ICON, çok katlı inşaatı kolaylaştıran robotik bir yazıcı da dahil olmak üzere inşaat süreçlerini daha da modernleştirmek için çeşitli teknolojiler ve ürünler piyasaya sürdü. Aralık ayında, her türlü form ve geometriyi üreterek 3D baskıyı ve geniş potansiyelini araştırdı. 3D baskılı yalıtımlı duvarlardan 3D baskılı fayanslara kadar, bu teknoloji ve bina inşaatının geleceği üzerindeki etkisi büyük bir potansiyele sahip.

3D Baskılı Cami

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)