Dünyanın İlk 3D Baskılı Sulu Yeşil Duvarı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
BigRep'in BANYON ECO WALL'u, entegre su temini ve drenaj sistemine sahip dünyanın ilk tamamen 3D baskılı sulu yeşil duvarıdır. Yenilik yine BigRep'in ürettiği dünyanın en büyük 3D serisi yazıcıları (FFF) sayesinde mümkün olmuş. Bugüne kadarki konsept bir BigRep İnovasyon Danışmanlığı olan NOWLAB tarafından geliştirilmiş.

Sulanan herhangi bir yeşil duvarın işlevi için bir drenaj sistemi gerekli. Şimdiye kadar 3D baskılı yeşil duvarlar ya daha sonra entegre edilecek metal drenaj sistemlerine ya da birçok parçayı içeren karmaşık kurulumlara dayanıyordu. Burada farklılık drenaj sisteminin baskı işlemi sırasında gömülmesi ve oluşturulmasıdır.

BANYON ECO WALL

2000 mm x 2000 mm x 600 mm ölçülerindeki BANYON ECO WALL, bitkiler için bir destek yapısı ve su için bir besleme sistemi işlevi görüyor. Tasarım basitçe yerine oturan tesis taşıyıcıları ile yapısal olarak optimize edilmiş. Minyatür iç kanallar optimum su akışı için tasarlanmış. Bitkileri tam olarak ihtiyaç duyulan yerde sulamak için entegre bir "mikro duş" mekanizmasına sahip. 

BANYON ECO WALL

BigRep CEO'su Stephan Beyer "BANYON ECO WALL yalnızca AM'nin başarabileceği karmaşık, akıllı ve zarif bir tasarımla doğanın ilkelerini benimsiyor. Öğütme ve enjeksiyonlu kalıplama gibi geleneksel teknikler, bu düzeyde bir karmaşıklık ve ikili işlevsellik sağlayamaz. AM ve gelişmiş CAD yazılımı sayesinde ilk kez tamamen dijitalleştirilmiş bir süreç zinciri içinde karmaşık fonksiyonel tasarımlar oluşturmak artık mümkün." dedi. 

BANYON ECO WALL

Gerekli aralıklarla kontrollü bir su temini sağlamak için uygulanan sulama sistemleri, insan müdahalesine ihtiyaç duymadan bitki ve mahsullerin kendine özgü ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlar. Tasarımcılar bunun gibi sistemlerin tasarımcılara ve mimarlara evden, çalışma alanından veya bu günlerde home office'den daha yeşil bir gelecek tasarlamaları için ilham vereceğini umuyor. ECO SCREEN prototipini geliştirmek için benzer bir teknik kullanıldı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)