Dünyanın İlk Ahşap Stadyumu

Yıllar süren gecikmelerden sonra Zaha Hadid Architects, sonunda Gloucestershire, İngiltere'de, Forest Green Rovers futbol kulübünün yeni yeri olarak hizmet verecek olan dünyanın keresteden inşa edilmiş ilk futbol stadyumu olan Eco Park Stadyumu için planlama onayı aldı. Sürdürülebilirliğin bir işareti olarak, yapı karbon nötr veya karbon negatif olmayı hedefleyecek ve yenilenebilir enerji sistemlerinin yanı sıra düşük karbonlu inşaat yöntemleri ve operasyonel süreçleri içerecek.

Bir çayırda yer alan Eco Park Stadyumunun görsel etkisi doğal malzeme seçimiyle en düşük seviyeye indirilmiş; ayrıca, binanın hacimsel etkisini azaltıp, çimlerin büyümesine olanak tanımak için de şeffaf kaplama çatıyla kapatılan yumuşak, dalgalı bir profil kullanılmış. Bina, çatı konsollarından oturma teraslarına ve çoğu stadyumda tipik olarak beton ve çelikten inşa edilen döşeme levhalarına kadar neredeyse tamamen sürdürülebilir kaynaklı ahşaptan inşa edilecek. Stadyumun tasarımı da gelecekteki olası değişikliklere açık şekilde hazırlanmış; başta 5000 kişiye hizmet verecek stadyumun kapasitesi 10.000 kişiye kadar çıkabiliyor ve bu artış ana inşaat işleri maliyetleri olmaksızın yapılabiliyor.

Ecotricity kurucusu ve Forest Green Rovers başkanı Dale Vince konuyla  ilgili şunları söylüyor: “Bu stadyumla ilgili en temel özellik neredeyse tamamen ahşaptan inşa edilecek olması - dünyanın herhangi bir yerinde ilk kez  bu tip bir stadyum yapılacak. Herhangi bir stadyumun ömür boyu ürettiği karbon etkisinin yaklaşık dörtte üçünün yapı malzemelerinden geldiğini unutmayın, bu nedenle kereste kullanımı çok önemli - dolayısıyla yeni stadyumumuz dünyanın en düşük karbon düzeyine sahip stadyumu olacak .”

Eco Park Stadyumu, 100 milyon sterlin değerindeki Eco Park imarının yani Ecotricity’nin 100 dönümlük spor ve yeşil teknoloji parkı teklifinin ana projesi. Eco Park'ın yarısı yeni stadyum da dahil olmak üzere son teknoloji spor tesislerini içerecek, diğer yarısı ise sürdürülebilir ticari ofisler ve hafif sanayi birimleri ile yeşil teknoloji iş parkına ayrılacak. Teklif ayrıca sitede bir doğa rezervi ve olası bir toplu taşıma merkezini de öngörüyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)