Dünyanın İlk Gerçek Ahşap Gökdelenlerinden Biri

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Norveç'in Brumunddal kentinde 85,4 metre yüksekliğinde bir kule olan Mjøstårnet, dünyanın ilk gerçek ahşap gökdelenlerinden biriydi. 18 katlı karma kullanımlı bina Mart 2019'da tamamlandığında Council on Tall Buildings and Urban Habitat (CTBUH) tarafından dünyanın en yüksek ahşap binası seçildi ve Vancouver'daki 53 metrelik Brock Commons Tallwood House'u rahatlıkla aştı. Mimarlık stüdyosu Voll Arkitekter sürdürülebilir mimarinin geleceğinin nasıl olabileceğini gösterdiğine inanıyor.

Voll Arkitekter'in ortağı Øystein Elgsaas Dezeen'e "Ahşap yapı yeni bir canlanma kazandı ve ahşap mimarinin yeni zirvelere ulaşmasına yardımcı olmaktan gurur duyuyoruz. Mjøstårnet, uzun bir ahşap binanın taslağı değil, daha fazla sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunan bir yapıdır. Sürdürülebilir olarak binamızın en önemli yönü büyük, karmaşık ahşap binalar inşa etmenin mümkün olduğunu göstermek ve bu şekilde başkalarına da aynısını yapmaları için ilham vermekti." dedi. 

Mjøstårnet

Norveç'in binaya adını veren en büyük gölü Mjøsa'nın kıyısında yer alan 18 katlı kulede daireler, otel, ofis alanı ve restoran bulunur. İki tür mühendislik ahşabı kullanılarak inşa edilmiş; çapraz lamine ahşap (CLT) ve tutkal lamine ahşap, aynı zamanda yapışkan olarak da bilinir. Her iki ahşap türü de çapraz olarak birbirine yapıştırılmış lamel katmanlarından oluştuğundan, standart ahşaptan önemli ölçüde daha güçlü. Ayrıca sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler özellikle tercih edilmiş.

Açık renkli ladin ağacından yapılmış büyük lamine ahşap kafesler, yapıyı cepheleri boyunca desteklemenin yanı sıra iç sütunlarını ve kirişlerini oluşturur. Bu arada CLT binanın üç asansörünü ve iki merdivenini desteklemek için kullanıldı. Yapısal masif ahşap içeride açıkta bırakılarak kulenin hızlı bir şekilde inşa edilmesini sağladı. Sürdürülebilir mimari projenin temeli Nisan 2017'de başladı ve ilk ahşap inşaat sadece altı ay sonra gerçekleşti. 

Mjøstårnet

Stüdyo, sürdürülebilirlik özellikleri nedeniyle özellikle kereste kullanmaya hevesliydi. Ağaçlar karbon süngeri görevi görerek atmosferik karbonu emer ve daha sonra ahşaba kenetlenir ve binada depolanır. Ahşabın üretimi, nakliyesi ve inşaatı betona göre daha az karbon yoğun. Bu da üretim sürecinin daha düşük karbon emisyonuna sahip olduğu anlamına gelir. Çelik ve betondan yapılmış binalardan kaynaklanan karbon, küresel karbon emisyonlarının yüzde 11'ini oluşturuyor.

Elgsaas, "Malzemenin kendisinde karbon depolanması söz konusu olduğunda ahşap betondan daha iyi bir seçenektir. Geleneksel olarak beton üretimi için malzeme kaynağı olarak büyük bir taş ocağına ihtiyaç duyduğunuzda, çevrede ağaçların hasadı için kullanılan geniş bir alanın yaptığı gibi "iyileşmeyen" büyük yaralar bırakır. Sürdürülebilir bir şekilde yönetilen bir orman ve ağaçların hasat edilmesi, bölgenin biyolojik çeşitliliğine gerçekten fayda sağlayacak." dedi. 

Norveç yasaları, orman sahiplerinin hasat edilen alanların "üç yıl içinde yenilenmesini" şart koşuyor. Brumunddal'ın büyük bir ormancılık ve ağaç işleme merkezine yakınlığı, Mjøstårnet malzemelerinin yakındaki ladin ve çam ormanlarından kaynaklandığı anlamına geliyordu. 

Elgsaas, "Kafesler, kolonlar ve kirişler gibi lamine ahşap malzemelerin yapımında kullanılan ladin, Ringsaker bölgesinde yerel olarak tedarik edildi. Kereste, yerel kereste fabrikasında standart tahta boyutunda tahtalara kesilir ve daha sonra inşaatta kullanılan son lamine ahşap ürünlerini yaptıkları Moelven'de işlenir. Moelven, Brumunddal'a arabayla sadece on beş dakika uzaklıktadır." dedi. 

Mjøstårnet

İskandinavya'nın geniş ormanlık alanlara erişimi ona bol miktarda yerel odun kaynağı sağlayarak, mimarların bölgedeki projeler için ahşaba yönelmesindeki artışı körüklüyor. İskandinav ülkelerindeki dikkate değer uzun ahşap projeler arasında CF Møller Architects tarafından İsveç'te yapılan Kajstaden uzun ahşap yapı ve OOPEAA tarafından Finlandiya'nın en yüksek ahşap apartmanı olan Puukuokka bulunur.

Elgsaas'a göre Mjøstårnet inşa edildiğinden beri kereste endüstrisi değişti ve ahşabın yüksek binalar için potansiyeline dair kamuoyu kuşkuları azaldı. Elgsaas "Projemize 2015 yılında başladığımızdan bu yana çevreye ve ahşabı kullanmanın yararlarına odaklanma önemli ölçüde değişti. İnsanlar farklı yapı malzemeleri kullanmanın olasılığını ve faydalarını keşfetti ve artık daha büyük ve karmaşık bir yapının ne yapılabileceğine dair önceden belirlenmiş bir çözüm bulunmadığını keşfetti." dedi. 

Mjøstårnet

Stüdyo ahşap kullanmaya kararlı olsa da malzemede sorunlar ortaya çıktı. Ahşabın doğal hafifliği mimarları zorladı çünkü binanın tepesi rüzgarda kaymaya meyilliydi. Elgsaas, "Mjøstårnet'in en üst katında rüzgardan kaynaklanan en yüksek ivmeler, konut binaları için kabul edilebilir olanın sınırında. Hareketteki ivme çelik ve betondan oluşan daha ağır bir binaya göre daha hızlıdır ve gerekli seviyelerde tutulmazsa mide bulantısına neden olabilir." dedi. 

Mjøstårnet

Mimarlar bu sorunu önlemek için ahşap, beton (hibrit yapılar) veya beton çekirdekli ahşap çerçeveler gibi kompozit binalar oluşturur. Ancak Voll Arkitekter gerekli sağlamlığı ve ağırlığı sağlamak için Mjøstårnet'in zeminlerine beton eklemeye karar verdi. Elgsaas "Üst katlardaki ağırlığı artırdık, 12'den 18'e kadar olan katlar, altta prekast bir malzemeden yapılmış 300 milimetre kalınlığında beton ve yerinde bir beton kaplama tabakasıdır. Ahşap döşemenin üst katlarda beton döşeme ile değiştirilmesi binanın tepeye doğru daha ağır olacağı ve rüzgar kuvvetlerinden etkilendiğinde binanın hareketindeki ivmeyi yavaşlatacağı anlamına geliyordu." dedi. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)