Dünyanın İlk Sıfıra Yakın 3D Baskılı Bölgesi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
The Casitas at The Halles by Hive 3D ve Eco Material Technologies Austin, Teksas civarında tatil amaçlı kiralanmak üzere sürdürülebilir, 3D baskılı konutlar inşa etmeye dönük yeni bir proje. Bu eşsiz düşük profilli konutlar geleneksel betona göre %92 daha az emisyon oluşturan bir teknoloji kullanıyor. Austin'in 80 mil doğusundaki Round Top Teksas, artık dünyanın ilk sıfıra yakın karbonlu, 3D baskılı bölgesine ev sahipliği yapacak.

Sürdürülebilir çimento seçenekleri üreten Eco Material Technologies ve otomatik inşaat şirketi Hive 3D birlikte çalışarak tamamı PozzoCEM Vite ismi verilen Eco Material çimento karışımıyla 3D olarak basılan beş tatil konutu inşa etti. Uçucu kül ve diğer sürdürülebilir malzemelerden yapılan bu eko-çimento ile inşa etmek daha hızlı ve daha ucuz.

Dünyanın İlk Sıfıra Yakın 3D Baskılı Bölgesi

Eco Material Technologies CEO'su Grant Quasha, "Bu karışımları kullanarak Eco Material'in yeşil çimento ürünleri klasik portland çimentosu gibi yüksek ısı yerine oda sıcaklığında imal edilebilmekte ve süreçteki emisyonları büyük ölçüde azaltmaktadır." dedi.

Eco Materials ürünü yalnızca klasik çimentodan daha sürdürülebilir olmakla kalmaz, aynı zamanda daha sağlam, daha uzun süre dayanır ve birkaç dakika içinde sertleşir, bu da farklı iklimlerde sürdürülebilir konutların hızlı bir biçimde inşa edilmesine imkan tanır.

Dünyanın İlk Sıfıra Yakın 3D Baskılı Bölgesi

Ayrıca Hive 3D küçük bir mobil inşaat yazıcısı ve çimento karıştırma sistemi oluşturmak için CyBe Construction ile birlikte çalıştı. Harç normal 3D baskı harçlarından daha uygun maliyetle yerel agregalarla sahada karıştırılıyor. Bu da inşaatı geleneksel inşaattan %30 ila %40 daha uygun hale getiriyor.

Peki çatı haricinde tümüyle betondan bir konut inşa etmek nasıl bir şey? Hive 3D her bir Casitas konutunu yazdırmanın sadece birkaç gün sürdüğünü, daha sonra elektrik sistemlerini, su tesisatını, pencereleri ve diğer fazlalıkları kurduktan sonra konutları sakinleri için hazır hale getirmenin yaklaşık iki ay sürdüğünü söyledi. Fakat Hive 3D eko-çimento kullanarak dış alan mobilyaları, tezgah tabanları ve diğer her türlü özelliği yazdırabiliyor ve bu da inşaat sürecinin geri kalan kısmını basitleştiriyor. Yalıtım bile tescilli çimento köpüğünden yapılıyor.

Dünyanın İlk Sıfıra Yakın 3D Baskılı Bölgesi

Casitas kiralık konutları 400 ila 900 fit kare büyüklüğünde ve yerel festival sezonundan kısa süreli kiralamalar için tasarlanmış stüdyo, tek yatak odalı ve iki yatak odalı modellerden meydana geliyor. Var olan konut krizine karşın bu konutlar aracılığıyla daha fazla insanın 3D baskılı sürdürülebilir mimariyi başka türlü tecrübe edemeyecekleri bir biçimde deneyimlemelerini sağlamak için iyi bir yol olarak karşımıza çıkıyor. 3D baskılı bir konut düşünüyorsanız Hive 3D'nin geliştirme ve pazarlama ortağı Starred Sky Development vasıtasıyla kısa süreli kiralama için bu konutlara bakabilirsiniz. İnşaat ortakları önümüzdeki birkaç yıl içinde düzinelerce 3D baskılı sürdürülebilir ev inşa etmek için birlikte çalışmaya devam edecek.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)