Düşük Karbon Kahramanları Belli Oldu

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği sera gazı salımlarını azaltıp karbon ayak izini düşürerek, ülkemizin iklim krizine karşı direnç kazanmasına etki eden sosyal ve teknik uygulama başarıları için kuruluşları ödüllendirdi.

2021 SÜT-D Düşük Karbon Kahramanları


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ana desteğinde Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D), 7. İstanbul Karbon E-Zirvesi’ni 28 Eylül 2021’de gerçekleştirdi. İklim Dirençli Türkiye İçin Yeşil Toparlanma Atık ve Enerji Yönetiminin Rolü başlığında çevrimiçi bir araya gelen paydaşlar, iş dünyası üst düzey temsilcilerinin konuşmalarında karbon yönetiminin bugünü ve yarınını izledi. ‘Düşük Karbon Kahramanı Ödül Töreni’ yapıldı. İTÜ Öğretim Üyesi ve SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, bu yıl ödül takdim ettiğimiz 30 kuruluşa, güzelim ülkemizin yarını, mavisi ve yeşili için teşekkür ediyoruz dedi.

Sanayimiz sera gazı salımlarını azaltarak iklim dirençli büyümeli

Sanayide sera gazı salımlarını azaltarak, iklim krizine karşı dirençli büyüme ve ihracat gücümüzü artırmanın mümkün olduğunu açıklayan İTÜ Öğretim Üyesi ve SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, yeşil dönüşüm için yatırımların ve iyi uygulamaların desteklenmesi gereğini vurguladı. Prof. Dr. Karaosmanoğlu, SÜT-D olarak imalat, üretim ve ürünlerin düşük karbon ayak izi için sosyal ve teknik uygulamalarıyla ülkemizin karbon yönetimi kapasitesinin artışında etki yaratarak, sürdürülebilir yaşamın gelişimine katkı veren kuruluşları teşvik ve taltif için Düşük Karbon Kahramanı Ödülü sunuyoruz diyerek, SÜT-D 2021 Düşük Karbon Kahramanı ödül sahiplerinin hepsi güzelim ülkemizin yarını, yeşili ve mavisi için mühim. Ödül takdim ettiğimiz 30 kuruluş gururumuz açıklamasını yaptı.

Kimya sektörünün karbon kahramanları

BASF Türk Çayırova Tesisinde Karbon Tasarrufu ile BASF Türk Kimya, Adım Adım “0” Karbona ile BETA Kimya, Doğaya Yeşil Bir İz Bırak diyerek KALEKİM, En Yeşil Şeker: Kayseri Şeker iddiasıyla KAYSERİ Şeker ve Pinch Projesi ile ORGANİK Kimya ödüllendirildi.

Enerjinin değişmek için dönüşümüne katkı ödülleri

Akıncı HES, Gelecek İçin Nefes oluyor diyen AYDEM Yenilenebilir Enerji, YEK-G Sistemi ve Organize YEK-G Piyasası ile EPİAŞ, Shell’de Enerjisini Güneşten Alan İstasyonlar uygulamasıyla SHELL Türkiye ödül sahibi oldu.

Yeşil elektrifikasyon ödüllendirildi

E-Çimnak İş Makinelerinde Elektrifikasyon ÇİM-NAK TAŞIMACILIK ödül alırken, Temiz Enerjiyi Teknolojiye Dönüştüren Başarı: ZES ile ZORLU ENERJİ’nin ulaştırmada karbon ayak izi azaltımı ödüle layık bulundu.

Atığı en iyi yöneterek karbon ayak izini düşürenler

Atığa Değer Kat, Geleceği Yarat ile BENLİ Geri Dönüşüm, Çöpten Elektriğe, Elektrikten Geleceğe ilerleyen BIOTREND ENERJİ, ITC’de Tıbbi Atık “Steril”, Emisyon “Sıfır” ile ITC, Seramızın Isısı Atığımızın Gücünden uygulamasıyla İSTAÇ, İZAYDAŞ HES, Doğaya Yeşil Ses diyen İZAYDAŞ, Sıfır Atık, Düşük Karbon İçin Biyoelektrik çözüm diyen MİMSAN GRUP sera gazı azaltımına yüksek katkıları için ödüllendirildi.

Sosyal etkiyle karbon yönetimi başarıları

AKADEMİ ÇEVRE Sürdürülebilir Sohbetler, TATMETAL ÇELİK Çocuklarımız Düşük Karbonlu Yarınlar İçin Hayallerini Resmediyor ve SEDAŞ We Go Green projeleriyle karbon yönetimine sosyal etki katarak ödül kazandı.

Düşük karbon ayak izi için yenilikçi ürünler ve çözümler ödüllendirildi

BECTON DICKINSON TÜRKİYE BD Emerald™ Şırıngaları ve CARGILL TÜRKİYE FR3® Doğaya Güç adlı ürün arzları, TSKB Yenilikçi Sürdürülebilir Finansman Çözümleri ile ödüllendirildi.

Süreçlerine karbon yönetimi gücünü katan öncü 8 kuruluş

AKÇANSA Sürdürülebilir Yarınlar İçin Alternatif Yakıt Hareketi, AKSA DOĞAL GAZ Kağıtsız Ofis, Karbonsuz Yeşil Muhasebe, ASELSAN Değer Zincirimiz İle İklim Değişikliğinde Gücümüz Bir, BSH TÜRKİYE Daha Az Karbon, Daha Rahat Nefes, HKTM Duyarlı Firma, Bilinçli Çalışan, ENERJİSA ÜRETİM Santral Sıcak Start Sürecinin İyileştirilmesi, ROTEKS Ekolojik Taş Yıkama Prosesi Geliştirilmesi, TÜRKTELEKOM Doğa Dostu Yeşil Türk Telekom Binası uygulama başarılarıyla Düşük Karbon Kahramanı ilan edildiler.

2021 SÜT-D Düşük Karbon Kahramanları

SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİM ve TÜKETİM DERNEĞİ 2021 DÜŞÜK KARBON KAHRAMANLARI

AKADEMİ ÇEVRE: Sürdürülebilir Sohbetler

AKÇANSA: Sürdürülebilir Yarınlar İçin Alternatif Yakıt Hareketi

AKSA DOĞAL GAZ: Kağıtsız Ofis, Karbonsuz Yeşil Muhasebe

ASELSAN: Değer Zincirimiz İle İklim Değişikliğinde Gücümüz Bir

AYDEM YENİLENEBİLİR ENERJİ: Akıncı HES, Gelecek İçin Nefes

BASF TÜRK KİMYA: BASF TÜRK Çayırova Tesisinde Karbon Tasarrufu

BECTON DICKINSON TÜRKİYE: BD Emerald™ Şırıngaları

BENLİ GERİ DÖNÜŞÜM: Atığa Değer Kat, Geleceği Yarat

BETA KİMYA: Adım Adım “0” Karbona

BIOTREND ENERJİ:Çöpten Elektriğe, Elektrikten Geleceğe

BSH TÜRKİYE: Daha Az Karbon, Daha Rahat Nefes

CARGILL TÜRKİYE: FR3® Doğaya Güç

ÇİM-NAK TAŞIMACILIK: E-Çimnak İş Makinelerinde Elektrifikasyon

ENERJİSA ÜRETİM: Santral Sıcak Start Sürecinin İyileştirilmesi

EPİAŞ: YEK-G Sistemi ve Organize YEK-G Piyasası

HKTM: Duyarlı Firma, Bilinçli Çalışan

ITC: ITC’DE Tıbbi Atık “Steril”, Emisyon “Sıfır”

İSTAÇ: Seramızın Isısı Atığımızın Gücünden

İZAYDAŞ: İZAYDAŞ HES, Doğaya Yeşil Ses

KALEKİM: Doğaya Yeşil Bir İz Bırak

KAYSERİ ŞEKER: En Yeşil Şeker: Kayseri Şeker

MİMSAN GRUP: Sıfır Atık, Düşük Karbon İçin Biyoelektrik

ORGANİK KİMYA: Pinch Projesi

ROTEKS: Ekolojik Taş Yıkama Prosesi Geliştirilmesi

SEDAŞ: We Go Green

SHELL TÜRKİYE: SHELL’de Enerjisini Güneşten Alan İstasyonlar

TATMETAL ÇELİK: Çocuklarımız Düşük Karbonlu Yarınlar İçin Hayallerini Resmediyor

TSKB: Yenilikçi Sürdürülebilir Finansman Çözümleri

TÜRKTELEKOM: Doğa Dostu Yeşil Türk Telekom Binası

ZORLU ENERJİ: Temiz Enerjiyi Teknolojiye Dönüştüren Başarı: ZES


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)