Eğimli Arazide Bir Ev: Uçurumdaki Ev

Bu ev, Akdeniz'in nefes kesen manzarasına sahip olan, 42 derece eğimli bir tepede zor bir arsa seçen genç bir çift tarafından yapılan özel bir evdir. Uçurum Evi’nin tasarlanmasındaki amaç, evi, çevreleyen muhteşem manzaraya entegre etmek ve yaşanabilir alanları denize doğru yönlendirmek olmuştur. Aynı zamanda bu proje için  son derece sıkı bir bütçe oluşturuldu. Karmaşık ve çözümü zor olan arazi için hem müşteriden hem de mimardan yardım alındı.

Metal Çatı Örnekleri

Evin ve metalik çatının şekli, doğal ve yapay arasında, aşağıdan bakıldığında yere yerleştirilmiş bir ejderhanın derisi ile yukarıdan bakıldığında denizin dalgaları arasında hesaplanmış bir estetik belirsizlik yaratır.

Çok Amaçlı Ev

Ev iki kat üzerine inşa edilmiştir. Evde dağın yamacını takip eden, yüzme havuzlu konsollu bir terasa bağlanan geniş teraslı bir yaşam alanı ve çatının üzerinde bakış açısı olan odalara sahip ikinci bir kat bulunuyor. Ev, dik yamacın içine gömülür.

Toprağa Gömülü Ev Örnekleri

Bu şekilde yıllık 19,5ºC sabit sıcaklıktan yararlanır. Yaşanabilir mekanlar, manzarayı çerçevelerken ve denizden içeriye gelen hava akışlarını yönlendirirken, aynı zamanda bu mekanlar zeminin geometrisi ile oynayan kavisli bir çift betonarme kabukla kaplıdır. Bu kabuk, birbirinden 14,5 metre uzaklıktaki istinat duvarlarında, başka hiçbir iç destek, sütun veya duvar olmadan desteklenir. Bu sayede, tasarlanan faaliyet adaları halinde düzenlenen evin ana alanı, aynı zamanda 70 kişilik bir sahne ve oditoryum haline gelebilir. Bunun yanı sıra, evin bu esnek özelliği, büyük partilere ev sahipliği yapmak için kullanışlı, tamamen manzaraya açık ve hareketli bir cam cepheyle ayrılmış yardımcı bir terasa izin verir.

Sürdürülebilir Ev Örnekleri

Sosyal ve Ekonomik Katkı

Uçurumdaki Evin inşaatı büyük ölçüde işçiliğe ve yerel emeğe dayanıyor. İspanya bulunan evin inşa edileceği dönemde işsizlik %26'sı ve evin inşa edildiği bölgede işsizlik oranlarının %36'ya yakın olması, uçurum evinin olası en kötü mali krize denk gelmesine sebep oldu. Bundan dolayı evin inşasında sosyal bağlam düşünüldü.  Makine yapımı endüstriyel yapı sistemlerinden kaçınan tasarımcılar, saatlerce süren emeğe dayalı bir mimari geliştirmeye karar verdi. Evin en karmaşık unsurlarından biri çatının inşasıydı.

Organik Mimari Örnekleri

Uçurum Evi’nin Tasarım ve Malzeme Özellikleri

Betonarme olan Uçurum Evi’nin temelleri metal kalıplardan oluşur. Evin çatısında ise, fiberglas ve polyester reçine ile yapılmış malzemeler kullanılır. İç mekânlarda bulunan mobilyaların bir kısmı dijital olarak tasarlansa da kalan kısmı el yapımıdır. Estetik hedeflere ulaşmak için de, inşa sırasında işçilerin yaratıcılığına ve yeteneklerine yer açılmıştır.

Ev Tasarımı Alternatif Malzemeler

Evin bu ekonomik ve sosyal yönünün yanı sıra, bu tasarım kararların başka açılardan da önemli olduğu kanıtlanmıştır. Evin karmaşıklığı, güzelliği ve geliştirilmesi gereken beceriler nedeniyle; ev, çevresinde yaşayan insanlar için bir meydan okuma olmuştur. Evin özellikleri, inşaatın kalitesini arttırmakla birlikte, aynı zamanda, emekçiler için bir kapı açmıştır. Çünkü işçilere potansiyel bir iş olanağı sunan ev, işçilerin yeteneklerini test etmelerine ve öğrenmelerine izin veriyordu. Bu aynı zamanda, özellikle benzer bir eylemin sonsuz bir şekilde tekrarlanması gerektiğinde, endüstriyel inşaat ürünlerinin bir araya getirilmesi oldukça sıkıcı olduğu için, mesleklerinde kaybedilen saygınlığın yeniden kazanılmasında da işçilere hizmet etmiştir.

Metal Çatı Kaplamaları

Estetik Olduğu Kadar Ekonomik Bir Ev

Ev, teknik yenilikler sayesinde ekonomik olarak mümkün olan iki karmaşık öğeye sahiptir. Çatı, yerel bir mühendis Dr. Manuel Rojas tarafından, patent üzerine geliştirilen ve çok verimli bir deforme olabilen metal örgü kullanılarak, el yapımı bir kalıp sistemi ile üretildi. Bu teknik, ahşap veya çelik kalıplar gibi inşaatta yaygın olarak kullanılan seçeneklere göre çok daha düşük bir maliyetle üretilmiştir. Çatının son yüzeyi, hammaddeden elle yerleştirilen ve imal edilen çinko terazilerden oluşur. Bu, endüstrinin sunduğu prefabrik sistemlerle karşılaştırıldığında maliyeti düşürmüştür. Benzer şekilde, mobilyaların imalatı tamamen dijital modellerden elle yapılır. El kitabı ile dijital arasında geçiş yapan bu teknikler, benzersiz bir nitelik karışımını oluşturur.

Enerji Etkin Ev Tasarımı

Enerji Etkin Ev Tasarımı

Enerji performansına gelince, evin bir kısmı toprağa gömüldüğü için, yıl boyunca 19,5 ° C'lik sabit toprak sıcaklığını kullanıcılar kendi yararları için kullanabilmektedir. İç ve istinat duvarları arasında, evin içine giren 19,5 ºc'deki hava miktarını, HVAC sisteminin ön soğutmasına veya ön ısıtmasına ne kadar girdiğini ve nem seviyelerini kontrol etmek için ne kadar havalandırılması gerektiğini düzenlemek için kullanılan 40 cm'lik bir hava boşluğu vardır. Bu hava boşluğu sensörize edilebilir ve akıllıca kontrol edilebilir. Ancak gerektiğinde manuel olarak kontrol sağlanması gerekir.

Eğimli Arazide Bina Çözümleri

Bir diğer önemli özellik ise çatının çift kavisli bir beton kabuk olmasıdır. Bu kavislerin her biri 7 cm'lik bir beton kabuktan oluşur. Bu kavisler arasında ise, üst kabuğun betonu için kalıp görevi gören 40 cm'lik bir yalıtım bulunmaktadır. Bu durum, ucuz bir inşaat yöntemi olarak, muhteşem bir yalıtım ve termal atalet karışımına izin verir. Bu iki özelliğin bir sonucu olarak, ev yıl boyunca herhangi bir aktif ısıtma veya soğutma sistemi kullanmaz.

İspanya'da Mimarlık Bağlamında Ev

İspanya'da son yirmi yılda kalitesiz ve katma değeri az binalar üreten bir inşaat sektörüne sahiptir. Büyük geliştiriciler, topluma bizi çevreleyen kötü mimarinin çağımızın gerekli bir sonucu olduğu fikrini yükleyerek düşük talep ve inkâr kültürü yarattılar. Bu ev, başka bir inşaatın mümkün olduğunu ve geliştiriciler ile kullanıcının uygun bir maliyetle daha iyi bir ürün elde etme olanağına sahip olduğunu göstermektedir. Bu ev, tüm parçalar arasında bir fikre olan bir yanılsama, yetenek ve bağlılık meselesidir.

Eğimli Arazi Bina Örnekleri
Parametrik Tasarım Örnekleri
Ev Tasarım Örnekleri
Çok Amaçlı Ev ÖrnekleriYorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)