Ekodizayn Tasarım Örnekleri

Bireysel Alan

Kişi, her an ulaşılabilir olmaktan hoşlanmaz. Aksine, duyulmak pek çok zaman hoş olmayan hislere gebedir. Hollandalı tasarım stüdyosu Makkink&Bey’in yüksek kol ve sırtlıklı sandalyelerinin ilk müşterisi Interpolis adlı bir sigorta şirketi olsa da tasarım bugün herkes için ulaşılabilir durumda.

Farklı boy ve uzunluklarda üretilen modelin doğası farklı sayılarda farklı kombinasyonlara olanak sağlıyor. Sandalyenin eklemleri konusundaki oranlamayı büyük hesaplara uygun tutan Makkink&Bey, kollukları bir tepsi gibi tasarlayıp konforu arttırmayı da ihmal etmemiş.


Fil Dişi Asaleti

Albione, artık kemikleşmiş tasarım kuralları ve dünyanın dört bir yanında kabul gören estetik anlayışıyla otorite kabul edilen Fendi’nin yeni gözdelerinden biri.

Kırık beyaz rengi ve klasik görüntüsüyle İtalyan mobilyasının tüm özelliklerini taşıyan Albione, zamansız stil izinde gidenleri cezbedecek bir tasarım. Tamamen elde üretilen modelin 2014 yılında büyük bir sükse yapmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Vigna İkilisi

Sanat ve tasarım arasındaki bir çizgide ürün veren Martino Gamper imzalı Vigna serisi masa ve sandalyeden oluşan bir ikili. Görünümleriyle ataç ya da tel kullanılarak yapılan kuklalara ait eşyalarmış gibi bir hava yakalayan Vigna koleksiyonu, açık havada da kullanılabilir olması ve paslanmayan yapısı ile benzerlerinden ayrılıyor.

Aynı zamanda sıcaklığa dayanıklı bir madde olan werzalitle kaplı yüzeyleri ile güvenli bir seçim de olan Vigna ikilisi, bir noktada klasik ve nostaljik formları daha işlevsel ve modern bir biçimde yorumlanarak elde edilmiş.

Geri Dönüşüme Farklı Bir Bakış
Bir sanat eseri elde etme adına yakılan Ferrari, şimdi de bir kaza sonrası masa olarak salonun ortasında yerini alıyor. Bir biçimde agresif yanını ifade etmek zorunda olan modern tasarım ve modern sanat, apolitik duruşunun altında yatan gerçeği bu tarz eserlerle gözler önüne seriyor olsa gerek.

Fransız tasarımcı Charly Molinelli’ye ait olan kahve sehpası ilk kez görüldüğünde akla mezara konan ölü bir kahraman gelse de arkasında yatan yaratıcı dehayı ve ister istemez pahayı kafaya takmamak mümkün değil. Preslenerek dikdörtgen bir form kazandırılan Ferrari’yi cam tavanlı bir sehpa kasasıyla sahibinin evine geri göndermeyi başaran bu tasarım, aynı zamanda eski güzel ve yeni kötü hatıraları canlandırmaya da yarayacak şüphesiz.

Mobilya tasarımı için motorlu taşıtlardan sonsuz ilham aldığı belli olan Fransız tasarımcının NAC NAC adını verdiği taburesiyle motor yarışlarının rekabet ruhunu da kapalı alana taşımayı hedefliyor.
&Bey, kollukları bir tepsi gibi tasarlayıp konforu arttırmayı da ihmal etmemiş.

Tasarımda Şans Faktörü

Hollandalı tasarımcı Bertjan Pot, Random Lights (Rastgele Işıklar) adlı tasarımında 1960’ların disko kültünden oldukça etkileniyor. Pot, çalışmalarına eklediği küçük aynalar ile hem ışığın gücünü arttırırken hem de disko topu vari görünüm ile estetik bir başarı yakalıyor. Çalışmalarında mozaik dokusu kullanan tasarımcı, farklı materyal tercihleri ile diğer aydınlatma ürünlerinden ayrılan ürünlere imza atıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)