Ekolojik Bir Mahalle Tasarımı: Sürdürülebilir Konutlar Funari

Traumhaus Funari, eski bir ABD Askeri kışlasının bölümlerini yeniden geliştiriyor. Tasarımda yayalara ve yeşilliğe arabalardan daha fazla öncelik verirken, satın alınabilirliği, bireyselliği ve çeşitliliği birleştirerek banliyö gelişimine yeni bir yaklaşım getiriyor. Tasarım, farklı mimariyi teşvik eden ve gelecekteki sakinlerin kendi evleri hakkında anlamlı seçimler yapmalarına izin veren bir dizi seçenek ve kural içeriyor.

Ekolojik Bir Mahalle Tasarımı: Sürdürülebilir Funari Mahallesi
Traumhaus Funari

Funari, Mannheim'ın şehrinin Franklin mahallesindeki beş bölgeden biridir. MVRDV ve Traumhaus ofisinin iş birliği ile tasarlanan bu projede amaç, mahallenin kalkınmasını ve gelişmesini sağlamaktır. Traumhaus, uygun fiyatlı ve yüksek kaliteli konut geçmişine sahip olan bir prefabrik konut üreticisi ve geliştiricisidir. Funari tasarımı, bu standartlaştırılmış yaklaşımı ilerleterek, konut tipolojilerinin bir kataloğunu oluşturur.

Ekolojik Bir Mahalle Tasarımı: Sürdürülebilir Funari Mahallesi
Malzeme Matrisi

Traumhaus'un bu orijinal tasarımında; çeşitli malzemeler, boyutlar, iç mekân tasarımları ve her biri çeşitli seçenekler sunan dış bağlantılar bulunur. Ekip, projeyi tasarlarken belirli bir sınıfa hizmet vermiyor; tam tersiz her bütçeyi ve demografiyi düşünen bir kurgu yaratmaya özen gösteriyorlar. Her parametreyi en ince ayrıntısına kadar düşünen ekip, kullanıcılara seçim kolaylığı açısından büyük bir katalog oluşturuyor.

Ekolojik Bir Mahalle Tasarımı: Sürdürülebilir Funari Mahallesi

MVRDV, bir dizi farklı mahalle sakinini, bölgede yaşamaya teşvik ederek, tipik banliyö deneyimini, bireyselliğin ve yaşam kalitesinin çok önemli olduğu daha zengin çeşitliliğe sahip bir topluluğa dönüştürmeyi umuyor. Mesela yeşil cepheli evler, tomurcuklanan eko-aileye hitap ediyor. Parlak renkler ve desenler, son derece bireysel zevklere sahip insanlar için sunuluyor. Ahşap gibi daha geleneksel malzemeler ise daha çekingen olanlar için uygun olabiliyor. Tepedeki evler, zemin katı daha açık bir yaşam tarzına açarken, tek katlı evler yaşlılar için daha uygun olabiliyor. İki büyük apartman bloğu, diğer demografik özelliklerin yanı sıra, öğrencilere veya engellilere uygun evler sunarak daha çok çeşitlilik sağlıyor. Yani masterplanın ilk aşaması, Franklin bölgesine toplam 124 müstakil ev ve 26 daire ekliyor.

Ekolojik Bir Mahalle Tasarımı: Sürdürülebilir Funari Mahallesi
Masterplan
Ekolojik Bir Mahalle Tasarımı: Sürdürülebilir Funari Mahallesi
Bahar Görüntüsü

Jan Knikker, Viyana'da Value One'da Yuvarlak Masa Toplantısında konuşuyor

MVRDV kurucu ortağı Winy Maas, “Traumhaus, sistematik bir inşaat yaklaşımının konutlarda satın alınabilirliği ve erişilebilirliği nasıl artırabileceğini zaten göstermiştir” diyor. "Traumhaus Funari ile bir sonraki adımı atmak, bir yandan yaşam tarzı beklentilerine ve bir banliyöde ya da köyde yaşamanın çeşitli yollarına meydan okurken, bu satın alınabilirliği koruyan bir model yaratmak istiyoruz. Funari'de daha sürdürülebilir ve daha sosyal bir şey yaratıyoruz. Bu, Almanya ve ötesinde herkesin yararına uygulanabilecek bir model.” Modelin senaryosunu incelersek:


Ekolojik Bir Mahalle Tasarımı: Sürdürülebilir Funari Mahallesi
Ekolojik Bir Mahalle Tasarımı: Sürdürülebilir Funari MahallesiYorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)