Emlakjet Yerel Seçimlerin Gayrimenkul Sektörüne Beklenen Etkilerini Araştırdı

Emlak sektörünün öncü platformu Emlakjet, 2024 yılı Şubat ayı emlak verilerini yayınladı. Platform, ayda 60 milyon sayfa görüntülenme sayısı ve 15 milyon ziyaretçi ile Türkiye genelinde 350 bine yakın satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan bir veri tabanına sahiptir.

TÜİK verilerine göre, Şubat ayında Türkiye genelinde 93,902 konut satıldı. Bu dönemde konut arayanların %47'si kiralık, %53'ü ise satılık konut aradı. Satılık ve kiralık fiyatlarında belirgin bir değişiklik gözlemlenmedi.

Şubat ayında konut satışları artarak devam etti. Türkiye genelinde konut satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre %17,3 artarak 93,902'ye ulaştı. İstanbul, 16,344 konut satışıyla %17,4'lük payıyla en yüksek konut satışına sahipti. İstanbul'u sırasıyla 8,300 konut satışıyla %8,8'lik payıyla Ankara ve 5,168 konut satışıyla %5,5'lik payıyla İzmir izledi. Konut satışlarının en az olduğu iller ise sırasıyla 18 konut ile Ardahan, 45 konut ile Tunceli ve 51 konut ile Bayburt oldu.

Yabancılara Şubat ayında bin 846 konut satışı gerçekleşti. Bu, bir önceki yılın aynı dönemine göre %44,9'luk bir azalmayı temsil ediyor. İstanbul, 691 konut satışıyla yabancılara en çok konut satılan şehir oldu. Onu sırasıyla 659 konut satışıyla Antalya ve 151 konut satışıyla Mersin izledi.

Emlakjet verilerine göre, kadınların gayrimenkule ilgisi artıyor. Şubat ayı verilerine göre kadınların konut arama oranı %63 iken erkeklerde bu oran %37 olarak belirlendi.

Kiralarda önemli artışlar yaşanan iller arasında Ankara ve Aydın öne çıkarken, Diyarbakır ve Konya'da da belirgin bir artış gözlendi. İstanbul'un Esenyurt ilçesinde ise %9 oranında kira artışı yaşandı.

Şubat ayında en çok konut aranan iller ve Türkiye içindeki arama payları ve fiyat değişimleri şu şekildedir:

İller:

- İstanbul: Satılık %0, Kiralık %0

- Ankara: Satılık %3, Kiralık %7

- İzmir: Satılık %1, Kiralık %0

- Antalya: Satılık %0, Kiralık %0

- Bursa: Satılık %2, Kiralık %0

- Aydın: Satılık %5, Kiralık %7

- Diyarbakır: Satılık %2, Kiralık %4

- Konya: Satılık %3, Kiralık %4

- Mersin: Satılık %2, Kiralık %3

- Gaziantep: Satılık %0, Kiralık %2

İlçeler:

- Ankara-Çankaya: Satılık %6, Kiralık %0

- Ankara-Keçiören: Satılık %2, Kiralık %2

- Gaziantep-Şahinbey: Satılık %4, Kiralık %4

- İstanbul-Esenyurt: Satılık %0, Kiralık %9

- İzmir-Buca: Satılık %2, Kiralık %-4

- Balıkesir-Edremit: Satılık %0, Kiralık %8

- Gaziantep-Şehitkamil: Satılık %2, Kiralık %0

- Şanlıurfa-Karaköprü: Satılık %0, Kiralık %0

- Ankara-Sincan: Satılık %1, Kiralık %0

- Ankara-Mamak: Satılık %3, Kiralık %4

Yerel seçimlerin sektöre beklenen etkileri

Emlakjet CEO'su Tolga İdikat

Emlakjet kullanıcılarının %42'si seçim sonrası gayrimenkul sektöründe fiyat artışı öngörüyor. Emlakjet CEO'su Tolga İdikat, yerel yönetimlerden kentsel dönüşüm ve kiracı-ev sahibi sorunlarına çözüm beklediklerini belirtti, ayrıca seçim sonrası ekonomik hareketlenmelerin gayrimenkul sektörünü de etkileyeceğini vurguladı


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)