En Sürdürülebilir Bina Halihazırda Yapılmış Olan Binadır

Charles Darwin'in doğal seleksiyon teorisi, gezegendeki türlerin kökenini ve nasıl hayatta kalmasını açıklamaya çalışır. Kısacası teori, en uygun organizmanın hayatta kaldığına ve belirli bir yerde her tür için yararlı varyasyonları sürdürerek kendini yeniden üretebileceğine işaret eder. Bu nedenle uyum, bireylerin bir bağlamda hayatta kalmasını destekleyen bir özelliktir. Bu teoriye inşaat dünyasından da bazı paralellikler çizebiliriz. Toplumun değişim ve talepleri, teknolojiler ve yaşam tarzları dikkate alındığında, bir yapının zaman içinde faydalı ömrünü ve verimliliğini artırmak için adaptasyon önemli bir nitelik olabilir mi?

Çok Amaçlı Mekânlar

Uyarlanabilir binalar, teknik olarak olanaksız veya maliyet açısından verimsiz olmadan alan, işlev ve bileşenlerle ilgili gelişen bir dizi talebi karşılama yeteneğine sahiptir. Loughborough Üniversitesi'nden Uyarlanabilir Gelecekler araştırma grubu, şu soru etrafında binaların uyarlanabilirliği ve uzun ömürlülüğü üzerine araştırmalara odaklanıyor: "Neden bazı binalar yüzlerce yıl ayaktayken diğerleri sadece birkaç  yıl ayakta kalıyor?" Araştırmacılar, değişimi tetikleyen, önleyen ve uyum sağlayan karmaşık bağımlılıklar ağına bakarak uyarlanabilirliği ayrıntılı olarak ele alıyor. İş, bina ve kentsel alan envanterimizin uyarlanabilirlik, esneklik ve uyarlanabilir yeniden kullanımı için tasarım yapmayı içerir.

Önceden var olan bir binanın yeni faaliyetler için yeniden kullanılması, uyarlanabilir yeniden kullanım olarak bilinir hale geldi. Yeniden kullanım uygulaması, mekanlarla daha ekonomik, sürdürülebilir, pratik ve verimli bir şekilde başa çıkmak için bir strateji olarak son yıllarda yaygın olarak benimsenmiştir. Uyarlanabilir yeniden kullanım olarakyıkım ve yeni inşaatlarla ilgili masraflardan kaçınır, sosyal, kültürel ve konut kullanımları gibi acil talepleri karşılayabilecek bir çözüm olarak sunar. Bu tür bir müdahalede bulunmak, ekonomik bir tercih olmanın yanı sıra, yapı ile ilgili hafızayı, halihazırda var olan kentsel ve sosyal dokuyu korumak için de bilinçli bir seçimdir. Potansiyel konumların dönüşümü, fiziksel sonuçların ötesine geçen kazanımlar sunar: aynı yerde bir arada var olabilen farklı zaman katmanları boyunca hafızayı korurlar.

Sürdürülebilir Mekan Örnekleri

Aslında, dünya bir ekolojik ve iklim kriziyle ve aynı zamanda doğal kaynakların kıtlığıyla karşı karşıya olduğu için bu tutarlı bir endişe kaynağıdır. Kentsel alanlar, binaların yanlış kullanımı ve mevcut mülklerin yüksek enerji tüketimi ile ilgili olarak geniş yapılı stokları sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. Bunu çözmek için, yapısal olarak kusursuz binalarda bile, çok büyük miktarlarda atık üreten ve nadiren yeniden kullanılan veya geri dönüştürülen birçok yıkım ve yeniden inşa işlemi gerçekleştiriliyor.

Mimaride Yeniden Kullanım

“En sürdürülebilir bina, halihazırda inşa edilmiş olandır”. Bu açıklama mimar Carl Elefante tarafından yapılmış ve sitenin okuyucularıyla ortaklaşa yapılan bu yazıda yer almıştır. Bu noktada, çok değişen bir dünyada mimarlığın gerçek işleviyle ilgili bazı endişeler dile getiriliyor. Alanlar, herhangi bir kullanım alabilen büyük hangarlar gibi nötr olmalı mı? Mekanların belirli amaçlar için en iyi şekilde düzenlenmesinde mobilya ve esnek elemanlar öncü rol oynamalı mı? Yaşayan bir örnek COVID-19'du: Evin iş, eğlence, ders çalışma, spor vb. gibi birden fazla işlevi üstlenmek zorunda kaldığı pandemi. Ek olarak, virüsün yayılması daha önce sağlık alanlarına ayrılmış iç mekân hava kalitesi ve antimikrobiyal teknolojiler hakkında ek endişeler getirdi.

Mimaride Yeniden Uyarlama
Ahşap İç Mekan Örnekleri

Gerçekten de zamanımızın %90'ı iç mekanlarda geçtiği için projelerin iç mekanlarına özel dikkat gösterilmelidir. Sıcaklık, aydınlatma, gürültü kirliliği, yeterli havalandırma ve soluduğumuz havanın kalitesini dikkate alan iyi düzenlenmiş tasarım parametreleri ve uygulamaları izleyerek konforlu, üretken ve sağlıklı bir iç ortam kalitesi sağlamak esastır. İkincisi özellikle önemlidir çünkü düşündüğümüzün aksine hava kirliliği iç mekanlarda dış mekanlardan çok daha fazladır.

Sürdürülebilir İç Mimar Örnekleri

Bu seçeneklere ek olarak, kalite, dayanıklılık ve güvenliği korurken, mekanların ve binaların esnekliğini artırmak için başka birçok ürün ve teknoloji geliştirilmiştir. Binalar uyarlanabilir olmalı ve değişime kolayca uyum sağlamalıdır, ancak içlerindeki yaşam kalitesini iyileştirmek ve aynı zamanda değerli doğal ve ekonomik kaynakları korumak için içlerindeki bileşenleri dikkate almak da önemlidir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)