Enerji Tasarruflu Konut Nedir?

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Birçok insan sadece çevreye yardımcı olmak için değil, daha sürdürülebilir konutlara sahip olmak istiyor. Nihayetinde enerjinizi güneşten ve rüzgardan elde etmek, bunu temin etmek için bir petrol ya da kömür santraline para ödemekten çok daha ekonomik. Fakat birçok insan için sürdürülebilir olmak bir konut inşa ettirmek anlamına geliyor. Bir mimar ve müteahhit tutmak ve bütün bu sıkıntılara katlanmak oldukça pahalıya patlıyor. Clayton sayesinde sürdürülebilir hayat çok daha ulaşılabilir olmak üzere.

Clayton, Enerji Bakanlığı'nın Sıfır Enerjiye Hazır Ev şartnamesine uygun üretilmiş konutlar inşa ediyor. Bu konutlar güneş enerjisine hazırdır ve birçok enerji tasarruflu özelliğe sahip. Bütün bu özellikler ve güneş enerjisi kapasitesi enerji maliyetlerini oldukça makul hale getirecek. 

Enerji Tasarruflu Konut Nedir

Clayton CEO'su Kevin Clayton, "Enerji verimliliği aylık kamu hizmeti masraflarını azaltmak ve uzun vadede satın alınabilirliği korumak için çok önemlidir." dedi. "Enerji tasarruflu konutları ülke çapında konut alıcıları için erişilebilir bir seçenek haline getirmeye kararlıyız."

Enerji Tasarruflu Konut Nedir

Bu enerji tasarruflu konutlar DOE sertifikalı bir tesiste inşa edilir ve güneş panelleri gibi yenilenebilir enerji ile kombine edildiğinde konutun toplam enerji kullanımının %100'üne kadarını sağlayacak biçimde üretilir. Bütün bu konutlarda hibrit ısı pompalı su ısıtıcısı, low-E pencereler, Energy Star sertifikalı cihazlar, yüksek verimli ısı pompası veya gazlı fırın, LED aydınlatma ve sıkı bir bina kabuğu meydana getirmek için fazladan yalıtım bulunuyor.

Enerji Tasarruflu Konut Nedir

Ayrıca Clayton sürdürülebilirlik üzerine çeşitli biçimlerde odaklanıyor. Clayton 2022 yılında çeşitli geri dönüşüm faaliyetleri sayesinde 100 milyon poundun üzerinde atığı çöp alanlarından uzaklaştırdı. Clayton ayrıca emisyonları azaltmak için tedbirler almış ve orman ekosistemlerini yeniden kurmak için dört milyondan fazla yerli ağaç dikmek gibi uzun vadeli bir amaca sahip.

Enerji Tasarruflu Konut Nedir

Enerji tasarruflu konutların içi de dışı da güzel, açık kat planları ve çağdaş tasarımları sayesinde içleri geniş ve rahat. Gömme aydınlatma, muhteşem tezgah arası kaplamalar ve açık dolaplar gibi unsurlar bu konutlara çağdaş bir görünüm katıyor. Güneş ışığı iç alanları doldurur. Böylelikle sürdürülebilir yaşam herkes için ulaşılabilir ve kolay olması gereken bir şey!


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)