Enerji Tasarruflu Ofis Binası

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
EUREKA, HHO & KEIO ARCHITECTURE SANO ORTAK YAPIMI BLUE BOX OFFICE

Blue Box Office

Eureka, HHO ve Keio Architecture Sano lab'ın ortak projesi olan Blue Box Office, Japonya'da yoğun yapılaşmanın olduğu bir yerleşim bölgesinde eğimli bir araziye yerleştirilmiş iki katlı ahşap bir ofis binasını gözler önüne seriyor. Üst kat, dolaylı doğal ışık alacak şekilde stratejik olarak tasarlanmış birincil ofis alanlarına ev sahipliği yapıyor. Buna karşılık açık zemin kat, üst ofis alanı ile yerel bağlam arasında bir bağlantı görevi görerek çevredeki toplulukla bir bağlantı kuruyor. Beton bir istinat duvarına yaslanan yapısal ahşap çerçeveler, geniş zemin katı tanımlıyor.

Blue Box Office

Proje iç mekanların aydınlık olmasını sağlar ve rahat, enerji tasarruflu bir ofis ortamı elde ederken, açıklık duygusunu ve çevreyle sürekliliği teşvik eder. Tasarım özenle konumlandırılmış tavan pencereleri aracılığıyla doğal ışığın entegrasyonuna öncelik verir. Delikli metal plakalar ve metal kumaştan inşa edilen ışık rafları, gelen güneş ışığını dağıtmakta ve yansıtmakta. Bu tasarım tercihi, tüm ofis alanını ve birinci kattaki giriş holünü etkili bir şekilde aydınlatıyor.

DELİKLİ METAL REFLEKTÖRLER SABİT DOLAYLI AYDINLATMA SAĞLAR

Blue Box Office

Çalışma alanı için tasarım ekibi, kuzeye bakan tavan pencerelerinden gelen doğal ışığın faydalarından yararlanarak titizlikle aydınlık bir ortam yaratıyor. Proje yapay aydınlatma tüketimini en aza indirmeyi ve böylece bina sakinlerinin sağlık ve üretkenliğini teşvik etmeyi amaçlıyor. Alanın sadece kuzeye açık olmasına rağmen, güneye bakan tavan pencerelerinden gelen ışığın stratejik olarak yayılması ve yansıtılması parlaklığı en üst düzeye çıkarıyor. Delikli metal reflektörler doğrudan ışığı yumuşatarak görsel olarak ferah bir ortam yaratıyor. Alüminyum folyo kaplamalı eğimli yüzeylere veya alçı kaplamalı kıvrımlara sahip tavanlar, ışık oyununu geliştirir ve odanın yüksekliğini vurgular. Gün ışığı otonomisi simülasyonları, mevsimler boyunca 300 lx'lik tutarlı bir aydınlatmayı doğrulayarak projenin enerji tasarruflu tasarıma olan bağlılığını vurguluyor.

Blue Box Office

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)