EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Eryap; Enerji Verimliliğine Katkı Sağlayan Yalıtım

Isı, Su, Ses ve Yangın” olmak üzere tüm yalıtım malzemelerinin üretimini gerçekleştiren Eryap olarak bulunduğumuz tüm alanlarda “ürün-hizmet-yaşam döngüsü” sorumluluğunu taşıyarak, “sürdürülebilirlik” anlayışı doğrultusunda doğaya dost, çevresel risk faktörlerini izleyen, enerji kaynaklarını doğru kullanan çalışma anlayışımız ile faaliyetlerimizi sürdürmeye devam ediyoruz.

ÇEVREYE DUYARLI YAKLAŞIM

Isı, Su, Ses ve Yangın” olmak üzere tüm yalıtım malzemelerinin üretimini gerçekleştiren Eryap olarak bulunduğumuz tüm alanlarda “ürün-hizmet-yaşam döngüsü” sorumluluğunu taşıyarak, “sürdürülebilirlik” anlayışı doğrultusunda doğaya dost, çevresel risk faktörlerini izleyen, enerji kaynaklarını doğru kullanan çalışma anlayışımız ile faaliyetlerimizi sürdürmeye devam ediyoruz.


Gaziantep, İstanbul ve Sakarya Fabrikaları’mızda ürettiğimiz ürünler ve tüm süreçleri direkt ya da endirekt etkileyen bütün faaliyetlerimizin çevreye olan olumsuz etkilerini en aza indirerek çevrenin korunmasını sağlamak “Eryap Çevre Politikası”nın temelini oluşturuyor.
Bilindiği üzere “Karbon Ayak izi” birim karbondioksit cinsinden ölçülen, üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin (ham maddenin çıkartılması, üretimi, nakliyesi, ürünün yeniden kullanılması, geri dönüşüm aşamaları vb.) çevreye verdiği zararın ölçüsüdür. Eryap olarak gerek kentsel dönüşüme katkı sağlamak gerekse de doğa dostu ürünler üreterek sürdürülebilirlik çalışmalarına imza atmak adına Wooler marka taş yününü müşterilerimize sunduk. “Yeni nesil taş yünü” olarak da adlandırdığımız Wooler, tamamen yerli hammadde kaynakları ile üretilirken ısı, ses ve yangın yalıtımında, aynı anda çok yönlü avantaj sağlıyor.
Ar-ge ekiplerimiz sürekli daha faydalı ürünler üretmek üzere çalışmalarını sürdürüyorlar. Ayrıca, sektörü geliştirmek üzere sektör derneklerimizin çatısı altında özellikle kamuoyunu bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar yapıyoruz.

Eryap olarak ürünlerimizin gerek üretim aşamasında gerekse satış ve sonrası hizmetlerinde ulusal ve uluslararası kalite standartlarını uyguluyor, tescilli bir marka olmanın tüm gereğini yerine getiriyoruz. CE, TSE gibi ürün standartlarımızın yanı sıra ISO 9001-2008 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 14001-2004 Çevre Yönetim Sistemi sertifikalarına da sahibiz.

ISO 14001:2004 ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ

Eryap, ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi temel ilkeleri doğrultusunda, değerli bir hazine olarak gördüğü çevrenin, doğal - biyolojik zenginliğin ve çeşitliliğin korunması için de çalışmaktadır. Örneğin Wooler taş yünü üretim tesisinde hammaddenin ergitilmesinde açığa çıkan yüksek oranda sıcak yanmamış hava geri besleme ile üretim sürecinde tekrar kullanılarak ihtiyaç duyulan enerji miktarı azaltılmaktadır. Ayrıca vakumlu paketleme sistemimiz sayesinde hacimce %30’lara varan nakliye avantajı sağlanarak bayilerimiz ve yapı marketler açısından daha az depo, teşhir ve raf alanı avantajı sunulmaktadır. Öte yandan ürünün sevki, stoklanması gibi faaliyetler için harcanan enerjinin neden olduğu sera gazı oluşumundaki kurumsal payımız da azalmaktadır.

Hızlı değişen pazar beklentilerini yüksek kalite standartlarıyla karşılayan doğaya dost Eryap yalıtım ürünleri, enerji tasarrufuna ve sürdürülebilir kalkınmaya etkilerinin yanı sıra üretim süreçleriyle de sürdürülebilirliği desteklemektedir.

Eryap, CE belgeli Bonuspan XPS ısı yalıtım levhalarının üretiminde Kyoto Protokolü gereğince şişirici gaz olarak ozon tabakasına herhangi bir zararlı etkisi olmayan çevreci gazları kullanmaktadır.
Eryap’ın ürettiği ürünlerden American Siding ile 13 yılda 40.000 proje estetik açıdan güzelleştirilirken enerji verimli hale getirilirken Bonuspan markalı XPS ısı yalıtım levhalarının kullanımı ile 9 yılda 500 milyon TL’ye yakın enerji tasarrufu sağlanmıştır. Focus Membran markalı bitümlü su yalıtım örtüleri ile 7 yılda 50.000 bina depreme dayanıklı hale getirildi ve 1 milyon kişi güvenilir yapılara kavuştu.

ENERJİ VERİMLİĞİNDE PUAN AVANTAJI

Wooler marka taş yünü ürünümüzle birlikte Bonuspan markalı XPS Isı Yalıtım Levhalarımız değişen oranlarda artı puanlar sağlamaktadır. Her iki sistemde de ağırlıklı olarak enerji verimliliğine yönelik puanlama söz konusu. Taşyünü ve XPS ürünlerimiz direk olarak ısı yalıtımı amaçlı kullanımı ve sağladığı faydalar itibariyle bu sertifikalara sahip olmak isteyen inşaat firmaları için katma değer sağlayacaktır.

Yine tüm ürünlerimizin üretimi esnasında yerel kaynak kullanımı önceliği,enerji verimliliği,çok noktalı üretim gibi avantajlarımızla puanlamada net bir takım faydalar sağlıyoruz.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)