Etkileşimli Projeksiyonlar Tarihi Japon Bahçesini Rengarenk Bir Kaleydoskopa Dönüştürüyor

Dijital teknoloji sayesinde sanatçılar, mekanları yeni ve müdahaleci olmayan yollarla değiştirebiliyor. Sanat kolektifi TeamLab, 2022'de 180. yılını kutlayan, Japonya'nın en sevilen bahçelerinden biri olan Kairakuen'de, yeni bir dijital sergi açıyor. 1 Şubat'tan mart sonuna kadar bu tarihi park, ziyaretçilere yeni, yaratıcı ışık oyunlarıyla bir görsel şölen yaratacak.

Kairakuen, Kanazawa'daki Kenrokuen Bahçesi ve Okayama'daki Korakuen Bahçesi ile “Japonya'nın Üç Büyük Bahçesi”nden biri olarak anılır. Teamlab, 800 yıllık dev bir ağaç, 1.500 erik ağacı, bir bambu korusu, çam ağaçları, açelyalar ve hatta devrilmiş bir ağaç kullanarak parkın geniş arazisine birkaç etkileşimli dijital çalışma yerleştiriyor. Bu eserler, 1842'de Edo Dönemi'nin sonundan beri var olan doğal alanları ışık projeksiyonları, hareketli çizimler ve ses aracılığıyla dönüştürüyor.

Tarihi Japon Bahçesinde TeamLab Tarafından Tasarlanan Sergi

TeamLab“İnsanlar, kendi ömürlerinden daha uzun zamanı tanıyamaz. Diğer bir deyişle, zamanın uzun sürekliliğine ilişkin anlayışımızda bir sınır var. Doğanın formları ve şekilleri uzun yıllar boyunca yaratıldı ve insanlarla doğa arasındaki etkileşimlerle şekillendi. Bu uzun süreyi doğanın bu şekillerinde algılayabiliriz. Şekilleri kullanarak, zamanın uzun sürekliliğine ilişkin algımızdaki sınırı keşfedebileceğimize inanıyoruz.” dedi.

Sayısallaştırılmış Kairakuen Bahçesi 1 Şubat- 31 Mart 2022 tarihleri ​​arasında açık olacaktır. Etkinlik hakkında daha fazla bilgi alabilir ve web sitesi üzerinden bilet satın alabilirsiniz. Hepsi bu kadar değil; sergi, ziyaretçilerin Kairakuen'de çiçek açan 100 çeşit erik ağacını hayranlıkla izlediği 120 yıllık Mito Erik Çiçeği Festivali (11 Şubat- 21 Mart) ile aynı zamana denk geliyor.

Otonom Rezonans Veren Yaşam ve Sedir Ormanı

Ağaçların arasına yerleştirilmiş ovaller büyük bir hevesle parlıyor. Ovallerin ışığı ve ağaçların ışığı özerktir: ikisi de parlak bir şekilde parlar ve sonra sanki nefes alıyormuş gibi yavaşça kaybolurlar.

Bir ovale basıldığında, yaydığı ışığın rengi değişir ve o renge özgü ton yankılanır. O ovalden çıkan ışık, yakındaki diğer oval ve ağaçlarla rezonansa girer. Ton, ışıkla aynı şekilde sürekli olarak yankılanır, ovallere ve ağaçlara yayılır.

Tarihi Japon Bahçesinde TeamLab Tarafından Tasarlanan Sergi

Ormanın diğer tarafından bir ışık dalgası geliyorsa, o yerde başka birinin olduğunu gösterir. Sonuç olarak, insanlar aynı alanda diğer insanların varlığına dair yüksek bir farkındalık duygusu kazanırlar.

Yürü, Yürü, Yürü- Moso Bambu Ormanı

Bir grup çeşitli anonim figür, Kairakuen Bahçesi'ndeki Moso bambu ormanı boyunca yürüyor. Kullanıcılar dilerse bu figürlerle beraber yürüyebilir veya sadece izleyebilir.

Zen ifadesi “Hoho kore dojo ”, her adımın öğrenilecek bir yer olduğunu söylüyor. Sanat eserinin figürleri, yeni durumlarla yüzleşirken durmadan yürürler. Rakamların peşinden koşan ya da birbiri ardına yeni figürlerle karşılaşan insanlar da kendi yollarında seçimler yaparlar.

Tarihi Japon Bahçesinde TeamLab Tarafından Tasarlanan Sergi

Bu sanat eseri, önceden oynatılan kaydedilmiş bir görüntü değildir. Aslında sürekli olarak gerçek zamanlı bir şekilde işleyen bir bilgisayar programı tarafından oluşturulur. İnsanlar ve yerleştirme arasındaki etkileşim, sanat eserinde sürekli bir değişime neden olur, önceki görsel durumlar asla tekrarlanamaz ve asla tekrarlanmayacaktır. Bir daha görülen figür bir daha görülmez.

Tarihi Japon Bahçesinde TeamLab Tarafından Tasarlanan Sergi

Hayat Sürekli Işıktır- Erik Ağaçları

Mito Erik Festivali 120 yıllık bir geçmişe sahiptir. Kairakuen Bahçesi'ne 100 çeşit yaklaşık 3.000 erik ağacı dikilmiştir. Kobuntei evinin önüne yayılan erik korusunda, yaklaşık 1.500 erik ağacı yetişiyor. Her erik ağacının ışığı özerktir, parlak bir şekilde parlar ve sonra söner. İnsanlar erik ağaçlarının yakınından geçtiğinde ışık renk değiştirir ve o renge özgü bir ton yankılanır.

Tarihi Japon Bahçesinde TeamLab Tarafından Tasarlanan Sergi

Ağacın ışığı dışarıya doğru yayılır ve ses sürekli olarak yayıldığından çevredeki ağaçlara tek tek iletilir.
Uzaktaki erik ağaçlarından bir ışık yankılandığında insanların varlığına işarettir. Belki de insanlar aynı mekânda başkalarının varlığından daha fazla haberdar olacaklardır.

 Çiçek Açan Hayat Ağacı- Dev Taro Sedir

Çiçekler, yaklaşık 800 yaşında olduğu söylenen dev bir ağaçta (yaklaşık 35 m yüksekliğinde ve 17,2 m kök çevresinde) sonsuza kadar açar ve saçılır. Bölgede bulunan bir yıllık mevsimlik çiçekler, bir saat içinde çiçek açar. Sürekli saçılır ve değişir. Çiçekler doğar, büyür, tomurcuklanır, çiçek açar ve sonunda dağılır, solar ve kaybolur. Çiçekler, sonsuza kadar tekrar eden sürekli bir yaşam ve ölüm döngüsü içindedir.

Tarihi Japon Bahçesinde TeamLab Tarafından Tasarlanan Sergi

Kairakuen Bahçesi'nin geç Edo döneminde (1842) yaratılan dev sedir ormanı, zamanın algılanamayacak kadar yavaş akışıyla her gün değişir ve her yıl tekrarlanır. Sonsuz uzun zamanın biriktiği bir alandır. Dev sedir ağacı muhtemelen çevre düzenlemesinden önce buradaydı. Yaşam ve ölüm döngüsünü tekrar eden çiçekler, farklı bir zaman akışına sahiptir. Burada çeşitli uzay-zamanlar kesişir ve örtüşür.

Kendi varlığımız, milyarlarca yıl boyunca, sonsuz bir süre boyunca, sonsuz bir şekilde tekrar eden bu yaşam ve ölümün sürekliliğinin bir parçasıdır. Ancak bunu günlük yaşamda algılamak zordur. Son derece uzun bir zaman diliminde oluşan ve uzun süreli süreklilik için idrakimizin sınırlarını aşan dev ağaç üzerindeki çiçeklerin ebedi doğumu ve ölümü, yaşamın kendisinin varoluşunun bir parçası olduğunu anlamamızı sağlayabilir. Sürekli yaşam ve ölüm döngüsü.

Somut ve Soyut- Yin ve Yang Arasında

Bu eser, Kairakuen Bahçesi'ndeki Kobuntei evinin önündeki çamın güneş dünyası yin ve açelya bahçeleri ile kuma bambu çiminin karanlık ve sessiz gölge dünyası yangdır. Dev sedir ormanı ve Moso bambu ormanı arasındaki sınırda yer almaktadır.

Tarihi Japon Bahçesinde TeamLab Tarafından Tasarlanan Sergi

İnsanlar sanat eseri alanının içinde durduğunda, yeni bir dizi çizgi doğar ve alana yayılır.
Bu sanat eseri sayesinde orman düzleştirilmiş bir düzlem haline gelir.

Katılaşmış Kıvılcımlar

Tarihi Japon Bahçesinde TeamLab Tarafından Tasarlanan Sergi

Toplanan ışık ışınları bir kümede büyür. Işık merkezden sonsuz ışınlar halinde yayılır. Işık kaynağı hareketsiz kalır, ancak ondan yayılan sayısız hat sürekli olarak kıvrılır. Işıktan oluşan çizgilerin toplanmasının yüzey sınırı yoktur. Sanat eseri ile beden arasındaki sınırın algılanması belirsizdir; elinizi üzerine koyduğunuzda, eliniz sanat eserine gider. Sürekli kıvrılma hareketi nereden geliyor?
Dünyamız içimizde.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)