Evergrande Guangzhou Futbol Stadyumu

16 Nisan'da Çin'in Guangzhou kentinde, dünyanın en büyük futbol stadyumu olacak yer için temel atma töreni düzenlendi. Projenin en tartışmalı yönü, 1,7 milyar dolarlık fiyat etiketi değil, yerel mimarlık camiasında bir tepkiye neden olan ancak genel halktan övgü alan cesur lotus çiçeği şekliydi.

Stadyum Tasarımı

Bu 100.000 kişilik FIFA dereceli stadyum, Guangzhou Evergrande Taobao FC'ye ev sahipliği yapacak ve Pearl River Deltası için birinci sınıf oyunlara ev sahipliği yapabilen ana spor merkezi olarak hizmet verecektir. Stadyumun içindeki kapsamlı premium perakende ve eğlence tesisleri, burayı aynı zamanda bölgesel bir eğlence merkezi haline getiriyor. Stadyum, erişilebilirliği optimize etmek için Guangzhou Güney Tren İstasyonu'nun bitişiğinde yer alıyor ve ülkenin her yerinden futbol taraftarlarını kendine çekiyor. Sembolik bir geometrik çatı yapısı, onuru, azmi ve birliği temsil eden iç içe geçmiş lotus çiçeklerini ima eder.

Guangzhou'yu 'Çiçek Şehri' olarak temsil eden bir nilüfer çiçeği şeklinden ilham alan stadyum konsepti Evergrande Group başkanı Jiayin Xu tarafından önerildi. Tasarımı ise Gensler'in Tasarım İlkesi Hasan A. Syed tarafından yapıldı.

Stadyum Örnekleri
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)