Expo 2020 Dubai Alman Pavyonu

LAVA vizyoner mimari laboratuvarı, Expo 2020 Dubai'de Alman pavyonunu sunar. Yapı, tümü yüzer bir çatı ile çevrelenmiş, çelik direklerden oluşan bir orman arasında asılı duran bir küp topluluğu olarak duruyor. Tasarım ekibi, iç mekânda yerel iklim koşullarının akıllı kullanımı ve malzemelerin yeniden kullanımı dahil olmak üzere sürdürülebilir yöntemler kullanır.

Dubai Expo 2020 Alman Pavyonu
Kuzeybatı Cephesi

LAVA direktörü Tobias Wallisser Alman Pavyonu’nu şöyle açıklıyor: “Anahtar soru, sürdürülebilir bir çöl ortamında üç milyona kadar ziyaretçi için geçici bir sergi ve etkinlik alanının nasıl tasarlanacağımızdı. LAVA'nın çözümü, bağlantılılık fuarı temasını, ”daha azla daha çok” yaklaşımımızla, insanların doğa ve teknolojiyle merkezinde etkileşim kurmasıyla ilişkilendirdi.”

Dubai Expo 2020
Batı Cephesi
Dubai Expo 2020 Pavyonları
Güneybatı Cephesi

Sergi Olarak Bina: İnsanları Birbirine Bağlamak İçin Bir Araç

Vizyoner mimari için LAVA laboratuvarı insanları birbirine bağlamak amacıyla bir araç olarak Expo 2020 Dubai'de Alman Pavyonunu tanıtıyor. Konsollu küplerin konumlandırılması, toplanma ve etkinlikler için geniş bir merkezi olan atriyumu oluşturur. Ziyaretçi deneyiminin kalbinde yer alan bu kapalı dikey alan, tüm işlevsel alanları görsel olarak birbirine bağlar, yol bulmaya yardımcı olur, çeşitli görsel ilişkiler ve erişim noktaları oluşturur ve büyük ziyaretçi sayılarının yönetimine yardımcı olur.

Dubai Expo 2020 Sergileri
Gelecek Şehir Laboratuvarı Sergisi

LAVA proje direktörü Christian Tschersich şöyle açıklıyor: “Fuarın “zihinleri birbirine bağlamak, geleceği yaratmak” sloganına hitap etmek istedik. Bu nedenle Almanya'yı bilgi, fikir ve yenilik alışverişi için açık bir yer olan “kampüs” olarak temsil etmeyi seçtik. Binaları bir alana yatay olarak yerleştirmek yerine, üç asılı küp dikey olarak monte edilir. Bu gevşek, gözenekli cilt yığını, tek bir formdan ziyade bir topluluğu ve birbirine bağlılığı akla getiriyor.” diyor.

Dubai Expo 2020 Germen Pavilion
Kampüsten Pavyona
Dubai Expo 2020 Germen Pavilion Example
Ziyaretçi Sirkülasyonu

Sürükleyici Küplerin Üzerindeki Teraslar

Ziyaretçi rotası, insanları sürekli olarak teraslara (küplü alanların üstünde) getiriyor. Ziyaretçiler burada geçmişlerini ve gelecekteki yörüngelerini görürler, diğer insanlarla etkileşime girerler ve fuar alanının manzarasının tadını çıkarırlar. Gerçekler ve kurgu tarafından tasarlanan sergi alanları (enerji laboratuvarı, geleceğin şehir laboratuvarı ve biyoçeşitlilik laboratuvarı), küplerin içinde bireysel sürükleyici deneyimler sunarken, teras sergileri grup etkileşimine izin verir.

Dubai Expo 2020 Germen Pavilion Exhibition
Restorandan görünen merkezi atriyum

Kampüs metaforu, geleneksel bir sergi salonundan ziyade tüm binayı bir sergiye dönüştürüyor. Bina artık yalnızca sergilenecek bir tuval değil, aynı zamanda insanları ve içeriği birbirine bağlayan bir araç ve Alman yeniliklerini deneyimlemek için bir yer olarak görülüyor.

Yapısal Sürdürülebilirlik

Expo 2020 Dubai'deki Alman Pavyonu’nun mesajı yapının kendisidir. Bu yapıda minimum malzeme miktarı ile maksimum hacmi oluşturulur. Üç küp, diğer işlevlerle (restoran, gösteri öncesi, ofis, evin arkası) soyut bir manzara olarak oluşturulmuş bir kaide üzerine oturtulur. Bu tasarım, merkezde büyük bir hacim yaratırken ve bir çatı gölge elemanı ve insanları güneşin sıcağından koruyan bir konfor alanının oluşmasını sağlıyor. Yapı, üç parçadan oluşan bir sandviç gibidir: manzara, yığılmış küpler, çatı. Burada insanlar doğa ve teknoloji arasında kalıyor.

Pavyon Tasarımı
Sergi Tasarımı Örnekleri
İnovasyon Merkezi Örnekleri
Gelecek Enerji Laboratuvarı Sergisi

İklim Kontrolü

Yığılmış küplerin akıllıca konumlandırılması yerel iklim tarafından yönlendiriliyor. Alman Pavyonu, doğrudan güneş ışığının etkisini azaltan, doğal gölge oluşturan, ısı yükünü azaltan ve iç mekân iklimini optimize eden pasif enerji tasarrufu özelliklerine sahiptir. Yapı elemanlarının bu akıllı gölge oluşturması, aynı zamanda hibrit iklimlendirmeyi de mümkün hale getiriyor. Bunun yanı sıra, yapının kapalı dış cepheleri ve birbirine açılan bir iç hava sahasına yönelik odaları ile yerel avlu evinin tasarımına da gönderme yapıyor.

Dubai Expo 2020 Sürdürülebilirlik
Çok performanslı kütle
Dubai Expo 2020 Sürdürülebilirlik Tasarım
İklim Zonları
Sürdürülebilirlik Sergileri
Dönüşümlü Tasarım

Hibrit bir cephe, toplu bina hissini en aza indirir ve alanın ikonik bir çerçevesini oluşturur. Üst seviyede 900 dikey çelik direğin dinamik bir düzenlemesi, rüzgârda sallanan bir ağaç ormanı gibi hareket yaratıyor. Bu cephe kademeli olarak değişen açılarla merkezi atriyum boşluğunu çerçeveler ve ışığı modüle ederler.

İklim Kontrollü Tasarım
Hibrit Cephe
Enerji Etkin Bina Tasarımı
Müze Tasarımı Örnekleri
Deneyimler
Müze Örnekleri

Altı aylık fuar süresince kum fırtınaları ve serin günler gibi farklı hava koşullarına duyarlı, opak, trapezoidal tek katmanlı ETFE membran açılıp kapanabilir ve klima ihtiyacını en aza indirir. Pavyonun dış kabuğu da döndürülerek açılabilen ve binanın nefes almasına imkân veren 1,5 metre genişliğinde cam elemanlar içeriyor.

Sürdürülebilir Müze Tasarımı
Bir Müze Nasıl Tasarlanır
Zemin Kat Planı
Müze Planı Örnekleri
Üçüncü Kat Planı
Müze Kesiti Örnekleri
Kesit 1
Sürdürülebilir Müze Örnekleri
Kesit 2

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)