Feilden Clegg Bradley Studios Doğal Malzemelerle Kreş İnşa Etti

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
İngiliz Feilden Clegg Bradley Studios'un bitişikteki bir doğa rezervini yansıtmak için tasarladığı Stoke on Trent'teki bu kreşte kullanılan doğal malzemeler arasında ahşap ve kauçuk yer alıyor. Woodlands Day Nursery ve Forest School olarak adlandırılan bina Staffordshire Üniversitesi'ndeki eski bir otoparkta yer alır ve öğrencileri ve personeli için çocuk bakım hizmetlerinin yanı sıra kendi eğitim departmanı için öğretim tesisleri sunar. 

Sürdürülebilir mimari projenin bir parçası olarak Feilden Clegg Bradley Studios, Stoke on Trent'te çocuklara doğaya dayalı öğrenme sağlamaya odaklanan bir sosyal yardım programını desteklemek için bir orman okulu da kurdu. Stüdyonun tasarımı, tüm tesislerin çocukları ve personeli doğal çevre ile yakın temas halinde getirmesini sağlayarak bu girişimi destekler. 

Feilden Clegg Bradley Studios Doğal Malzemelerle Kreş İnşa Etti

Feilden Clegg Bradley Stüdyoları Ortağı Simon Branson "Kreş orman ortamına kesintisiz bir şekilde bağlıdır ve doğa, oyun ve macera yoluyla eğitimi teşvik eden uyarlanabilir ve bütünsel bir öğrenme ortamını destekler. İnşaat için yüksek yalıtımlı, önceden imal edilmiş bir ahşap yapı tavan ışıklarından bol miktarda kuzey ve batı ışığı ve doğal havalandırma kullanmak yalnızca çevre üzerinde düşük bir etkiye sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda onunla bir bağlantıya sahiptir ve kullanıcılarının en üst düzeyde yararlanmasını sağlar." dedi. 

Feilden Clegg Bradley Studios tarafından "aldatıcı derecede basit, tek katlı bir bina" olarak tanımlanan kreş kapalı bir sütunla çevrili, bir oyun bahçesini çerçeveleyen iki kanattan oluşuyor. Kanatlardan biri bebekler ve okul öncesi çocuklar için alanlara, diğeri ise orman okulu için kullanılıyor.

Feilden Clegg Bradley Studios Doğal Malzemelerle Kreş İnşa Etti

Çatı boyunca kreş odalarına doğal ışık getiren ve yapay aydınlatma ihtiyacını en aza indiren alüminyum kaplı tavan pencereleri yansıtılır. Bu tavan pencereleri aynı zamanda iç mekanın doğal olarak havalandırılmasına yardımcı olur ve sıcak havanın dışarı çıkmasına izin vererek doğal havalandırma ve binanın enerji talebini en aza indirme çabasının bir parçasını oluşturur. 

Sakinleri doğa ile buluştururken, projenin bir diğer temel amacı da binanın inşaatta ve kullanımda net sıfır karbon olmasıydı. Branson "Gelecek nesilleri eğitecek ve onlara özen gösterecek bir tasarım düşünürken, onların gelecekteki dünyalarına olumsuz katkıda bulunmamasının çok önemli olduğunu düşündük." dedi.

Feilden Clegg Bradley Studios Doğal Malzemelerle Kreş İnşa Etti

Doğal havalandırmaya yardımcı olan çatı pencerelerinin yanı sıra, çalışırken enerjiyi azaltmak için alınan diğer önlemler arasında büyük açılabilir kapılar ve sınıfları gölgeleyen bir sütun dizisi yer alıyor. Isıtma ve soğutma hava kaynaklı ısı pompaları ve yere bağlı bir ısı eşanjörü ile sağlanırken, çatı fotovoltaikleri elektrik üretmek için kullanılır ve fazlası üniversitenin elektrik şebekesine geri gider. Yapıda sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler tercih edilmiş.

Doğal ve düşük karbonlu malzemeler de bu stratejinin önemli bir parçasını oluşturdu ve stüdyonun FCBS Carbon adlı kendi erken aşama karbon hesaplayıcısı kullanılarak seçildi. Geleneksel bir beton şap yerine kullanılan ahşap kaplama ve kontrplak zeminlerin yanı sıra ana yapı için yüksek yalıtımlı ahşap kullanılmış. Malzeme israfını azaltmak için binanın tüm yapısı mevcut ahşap büyüklüklerine göre boyutlandırıldı. Böylece sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş.

Feilden Clegg Bradley Studios Doğal Malzemelerle Kreş İnşa Etti

Branson "En başından beri kreş mümkün olan her yerde doğal biyo bazlı bileşenler ve ürünler kullanacak şekilde tasarlandı. Doğal malzemenin kullanımına yönelik bu yaklaşım, karbon düşünüldüğünde ve sıkıştırılmasına izin verildiğinde, ahşap çerçevelerin ve diğer malzemelerin, beton tabanın oluşumuna dahil olan karbonu dengelemekten daha fazla olduğu anlamına geliyor. Plandaki somutlaşmış karbon bu nedenle doğal olarak en başından itibaren negatiftir."

Feilden Clegg Bradley Studios Doğal Malzemelerle Kreş İnşa Etti

İçeride, doğal malzeme paleti, ormanlık alanı yansıtan sakinleştirici bir ortam yaratmaya yardımcı olur. Açıkta kalan ahşabın yanı sıra malzemeler arasında kauçuk döşeme ve kontrplak doğramalar bulunur. Kat planı, oyundan sessiz zamana kadar değişen aktiviteler için esneklik ve kolayca yapılandırabilir olacak şekilde tasarlanmış. Çocukları doğayla bağlantı kurmaya teşvik etmek için açılabilir geniş kapılar alçak pencerelerle birleştirilirken, gömme koltuklar ve dış banklar her tarafta yer almış.

Feilden Clegg Bradley Studios Doğal Malzemelerle Kreş İnşa Etti

Branson "Dışarıya kolay ve sezgisel bir bağlantı oluşturmak önemliydi. Bahçeye açılan kapıların çoğu zaman açık olması amaçlandı, bu da güneş gölgelemesi ve ayrıca yağmur ve rüzgara karşı koruma sağlayan ve iç ve dış öğretim arasındaki sınırları bulanıklaştıran bir sütun dizisine açılıyor."  dedi.

Feilden Clegg Bradley Studios 1978 yılında Mimar Richard Feilden ve Peter Clegg tarafından kuruldu. Bath, Londra, Manchester, Belfast ve Edinburgh'da ofisleri bulunur. Stüdyonun diğer yeni projeleri arasında karbon negatif ahşap bir ofis ve Londra'daki uzun süredir terk edilmiş olan Alexandra Palace tiyatrosunun yenilenmesi yer alıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)