Fidanların Ters Asıldığı Bir Orman Enstalasyonu

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Nomad Studio, ters çevrilmiş bir kubbenin üzerinde asılı duran 1.200 ağaçtan oluşan bir orman enstalasyonu yarattı. Kokedama fideleri, hassas bir metal ağdan oyulmuş asılı bir kubbe üzerine dikilidir. Bu sürdürülebilir kurulum, bu Haziran ayında Philadelphia Flower Show'da sergilendi ve ardından taşındı.

Kokedama Ormanı

Proje felsefesinin bir parçası da bu enstalasyona ikinci bir hayat vermekti. Kokedama Ormanı şimdi Dallas, Teksas'taki NorthPark Center'da koleksiyonun bir parçası oluyor. Aslında fideler, Delaware County'deki Tyler Arboretum tarafından sahiplenildi. Tarihi organizasyonun amacı ve misyonu, doğal dünyanın koruyucularını yaratmak ve onlara ilham vermek için mirasını, koleksiyonlarını ve manzaralarını korumak, geliştirmek ve paylaşmaktır.

Bu arada tasarımcılar, Kokedama Ormanı'nın bu ikinci perdesinin Philadelphia Flower Show'daki ilk enstalasyonu kadar önemli olduğunu söylüyor. Bunun nedeni, heykelsi mikro ormanlık alanın yaşam döngüsünü tamamlamasıdır. William E. Roberts ve Laura Santín, Nomad Studio'nun kurucu ortaklarıdır. Kurucu ortaklar projenin, toprağın gizli anlamlarını yansıttığını ve bitkilerle olan ayrılmaz ortaklığımızın hepimiz için nasıl uygun yaşam alanları yarattığını söylüyor. 

Kokedama Ormanı

Ayrıca bu deneyim, ziyaretçilerin havada asılı duran kokedamaların arasından geçen bir yoldan mikro ormanlık alana girmelerine olanak tanır. Fidanlar, 7,5 fit yüksekliğinde üç boyutlu bir metal yapı üzerinde durarak toprakla ilişkilerini gösteriyor. Bu yapı aynı zamanda toprağı ve genellikle görünmeyen şeyleri de gösterir; "bitkilerin toprağa nasıl sabitlendiğini"...

Tasarımcılar, destekleyici bitkilerden oluşan bu düzenlemenin, tüm canlı ağlarda bulunan güç ve incelik karışımını göstermek için çelikle dokunduğunu söylüyor. Nomad Studio, Kokedama'nın toprak ve bitkiler arasındaki yakın ilişkinin şiirsel bir ifadesi olduğunu söylüyor. Aynı zamanda doğa ve sanatın heyecan verici bir birleşimidir.

Kokedama Ormanı

Ayrıca Kazumi Garden, kısa ömürlü enstalasyonun parçası olan 1.200 kokedamayı el işçiliğiyle yaptı. Timber Forge Woodworks metal yapıyı imal etti. Ağaçlandırma için yerel bitkilerde uzman olan Pinelands Nursery, ormancılık fidelerini tedarik etti.

Kokedama Ormanı

Timber Forge'un kurucu ortağı Louie Andracchio "Her zaman işimizin bir hikayesi varmış gibi hissetmesini isteriz. Kokedama Ormanı, etrafımızdaki ve altımızdaki dünyaya saygı duymanın ve önemini anlatmanın çok ikna edici bir yoludur. Nomad ekibinin doğal heykelleri ve insan yapımı yapıları sürükleyici bir deneyimde harmanlama vizyonu, bize gerçekten insanlarımızın, bitkilerimizin ve dünyanın gelişmek için birbirine ihtiyacı olduğunu hissettiriyor." dedi. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)