Filli Boya ile Okullarda Renk Etkisi Projesi

Filli Boya ve Milli Eğitim Bakanlığı, renklerin öğrenmedeki etkisi gözetilerek hazırlanan Okullarda Renk Etkisi Projesi ile bir ilke imza atıyor. Uzman Psikolog Ayben Ertem ile birlikte hazırlanan “Okullarda Renk Etkisi” kaynak kitabı ve kartelası; Türkiye’de ilk kez renklerin öğrenme üzerindeki etkisini ve bu psikolojik etkilere göre tasarlanmış okul alanlarının nasıl boyanması gerektiğini anlatıyor. 

Okul öncesi, ilköğretim ve liseler özelinde okullarda bulunan tüm alanlar için renk kullanımı önerilerini içeren Okullarda Renk Etkisi kaynak kitabı, aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile binlerce okul idarecisine dağıtılacak. Filli Boya, bu proje kapsamında renklerin; psikolojik ve sağlık üzerindeki etkilerinin, çocuk odaları ve okullar gibi belirlenmiş alanlar özelinde anlatıldığı, bilimsel makalelerle zenginleştirilmiş www.renketkisi.com web sitesini hayata geçiriyor.

Hayalleri her daim yaşam alanlarına taşıyan Filli Boya, çocukların gelişimine ve eğitimine verdiği önem doğrultusunda çocuklar ile renkler arasındaki güçlü bağı anlattığı çalışmalarını sürdürüyor. Filli Boya, Uzman Psikolog Ayben Ertem ile birlikte gerçekleştirdiği araştırma ve çalışmalar sonucunda çocuklar üzerinde renklerin etkisini ortaya koyan bir çalışmaya daha imza attı.

Filli Boya, kısa bir süre önce tanıttığı Çocuk Odaları Renk Koleksiyonu’ndan sonra renklerin okullarda dikkat ve öğrenme üzerindeki etkisini araştırdığı çalışma kapsamında “Okul Renkleri Koleksiyonu”nu oluşturdu. 

Okullara özel renk koleksiyonu..

Okul binalarının konumu, ışık alma oranları ve cam yüzeyleri özelliklerine göre segmentlere ayrılarak hazırlanan “Okul Renkleri Koleksiyonu”nda okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim ve liseler için seçilmesi gereken renk tonları belirtiliyor. Anaokulları için sınıf, oyun odaları, yemek alanı, müdür odası, koridorlar için renk önerileri verilirken, ilkokul ve liseler içinse sınıfların ışığa ve baktığı yöne göre değişen renk alternatiflerinin yanı sıra sınıf içinde bulunan duvarların her biri için ayrı renk seçimleri bu çalışmanın dikkat çeken özellikleri arasında yer alıyor. 

Aynı zamanda ilkokul ve lise kurumlarının spor salonu, kütüphane, toplantı odası, dans stüdyosu, dil ve matematik laboratuarı, revir-doktor-hemşire odası ve rehberlik odası gibi ortak alanları için de renk önerilerine değiniliyor.

Öğretmen ve öğrencilerin baktıkları duvarlar özel olarak farklı renklendirilmeli… 

Çalışmanın oluşum sürecinde danışmanlık yapan Uzman Psikolog Ayben Ertem: ‘’Renklerin öğrenmeye etkisinin çok büyük olduğu araştırmalar ile kanıtlanmış durumda. Özellikle öğrencilerin en çok vakit geçirdikleri sınıflarda bu konu daha da büyük önem taşımakta. Öğretmenin baktığı yöndeki renklerin seçimi öğretme performansını etkilemekte. Öğrenciler için ise tahtanın arkasındaki yüzeylerin renkleri yine dikkati yoğunlaştırmada önem taşımakta.’’ diye konuştu.

Filli Boya 12 Anaokulu’nu Renklendiriyor… 

Filli Boya, proje kapsamında İstanbul’da lansmanı yaptığı İTÜ Maçka Anaokulunu oluşturduğu Okul Renkleri Koleksiyonu’na uygun olarak boyadı. Proje kapsamında ayrıca Adana, Ankara, Balıkesir, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İzmir, Kayseri, Manisa, Sakarya, Trabzon illerinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen pilot anaokulları da okulların kapanmasıyla “Filli Kadın Ustalar” ile birlikte boyanmaya başlayacak. 

Renge Dair Her Şey Bu Sitede:  www.renketkisi.com

Filli Boya aynı zamanda, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile renkler ve etkileri konusunda her zaman güncel bilgilere ve makalelere ulaşılabilecek www.renketkisi.com sitesini hayata geçirdi. 

Rengin etkilerine ve renge dair pek çok bilgi dijital ortamda www.renketkisi.com internet sitesi vasıtası ile de takip edilebilecek. Site, renk üzerine Türkiye’de ve dünyada gerçekleştirilen makalelerin yanı sıra, renklerin yaşamamız ve çocuklar üzerindeki etkilerinin de anlatıldığı bilimsel bilgiler içeriyor. www.renketkisi.com internet sitesinde, renk ve ışık arasında ilişki, dünyada renk konusunda yazılmış makaleler, yapılmış araştırmalar ve sonuçları, çocuklar ve renkler arasındaki güçlü bağ, rengin sağlığa etkisi ile dekorasyonda renk etkisi okuyucular ve merak edenler ile buluşuyor. 

Gelecek nesilleri önemsiyoruz..

Betek Genel Müdürü Tayfun Küçükoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Hilmi Çolakoğlu ile gerçekleştirdiği basın toplantısında renklerin çocuklar üzerindeki etkilerine Filli Boya olarak hassasiyet ile durduklarını belirtti. Tayfun Küçükoğlu: ‘’Filli Boya olarak kısa bir süre önce evlerimizde çocuk odalarında, yaşlarına ve karakterlerine göre çocuklarımız için hangi rengi seçmemiz gerektiğini anlatan güzel bir çalışma gerçekleştirdik. ‘’Çocuk Odalarında Renk Etkisi‘’ koleksiyonumuz bilimsel verilere dayanarak uzman psikolog danışmanlığında gerçekleştirilen ülkemizdeki ilk renk koleksiyonu oldu. Şimdi bu konuyu “Okullarda Renk Etkisi” projesiyle daha ileriye taşıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı’mız ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği sayesinde 12 pilot anaokulunda, çocuklarımızın renklerden olumlu etkilenmesine yönelik hazırlanan boyama çalışmalarını gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda www.renketkisi.com sitesini kurumsal sorumluluğumuzun bir ifadesi olarak hayata geçiriyoruz. Bu site Türkiye’de şimdiye kadar renkler ve renklerin hayatımıza etkilerini anlatan ilk ve en kapsamlı kaynak olarak hayata geçiyor. Site içerisinde öğrenmeden uyumaya, oyun oynamaktan ders çalışmaya kadar evlatlarımızın çocukluk dönemleri boyunca içerisinde bulundukları fiziki ortamları nasıl renklendirmemiz gerektiğini anlatan bilgiler bulunuyor. Biz Betek olarak; hem bu özel renkleri oluşturuyor ve aynı zamanda çocuklarımızın sağlıklarını olumsuz yönde etkilemeyecek ürünler geliştirerek inovasyonumuzu sağlık merkezli gerçekleştiriyoruz. Çocukların hem fiziki hem de psikolojik olarak renklerden ve boyalardan olumlu etkilenmesi için üzerimize düşen görevleri her zaman yerine getireceğimizi belirtmek isterim.’’ şeklinde konuştu.

Toplantıya katılan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Hilmi Çolakoğlu:

Filli Boya tarafından gerçekleştirilen ‘’Okullarda Renk Etkisi‘’ projesi, özel sektör ve kamu iş birliğinde ortak çözüm üretilmesi konusunda önemli bir adımdır. Filli Boya yönetimi, hem web sitesi, hem de okul renkleri kataloğunu uygulama modeli olarak kamuya sunmak üzere 12 ilimizde 12 anaokulumuzu boyayarak sosyal sorumluluk projelerinin uygulanması ve çıktılarının kamuyla paylaşılması adına da bir hafıza oluşturmuştur. Millî Eğitim Bakanlığı olarak bu projenin diğer kurumlara da örnek olmasını istiyoruz. Sadece okulların boyanması değil, okulların bilimsel içerikle, nasıl daha verimli boyanacağını, öğrencilerimizin nasıl daha iyi eğitim ve yaşam ortamlarına sahip olabileceklerine rehberlik etmek tam bir sorumluluk yatırımıdır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)