Forbo Flooring & Sürdürülebilirlik Stratejileri

TIM COLE

Dünya genelinde organizasyonumuzun stratejilerini belirlerken sadece ürünlerimizin ve fabrikalarımızın doğada bıraktığı ayak izini değil aynı zamanda bulunduğumuz ülkede ve işbirliği içinde olduğumuz partnelerle de ilişkilerimizi daha sürdürülebilir kılmanın yolllarını arıyor ve sürekli yeni gelişmeleri takip ediyoruz.

Virjinya Commonwealth Üniversitesi’nden güzel sanatlar diplomasını aldıktan sonra Pazarlama ve İletişim Tasarımı üzerine yüksek lisansını tamamlayan Tim Cole, 25 yıldır Forbo Flooring ile çalışmaktadır.

USGBC Yönetim Kurulunda 8 yıl görev almıştır. Aynı zamanda Sürdürülebilir Tasarlanmış Çevreler Birliğinin başında bulunmuş, CAN DO Ekonomik Gelişim Organizasyonu heyetinde üyelik yapmıştır. Ayrıca şu anki Dayanıklı ve Esnek Zemin Kaplamalarında kürsü başkanı, ISO Döşeme Komitesinde üye, ASTM ve ISO Sürdürülebilirlik Komitelerinde üye ve Pazarı Sürdürülebilirliğe Yöneltme Enstitüsünde danışma kurulundadır.

Dünya genelinde çevre dostu zemin kaplamaları üzerine çalışmalar yapan Forbo Flooring’in Sürdürülebilirlik Şefi’siniz. Bize biraz kendinizden ve çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

25 yıldır Forbo’da çalışıyorum ve çok farklı çalışmalarda bulundum ama 2003 yılında Kuzey Amerika’da çalışmalar yaparken sürdürülebilirlik üzerine daha fazla yoğunlaşmam gerektiğini farkederek bu yönde çalışmalar yapmaya ağırlık verdim. Forbo, 1994 yılından beri USGBC üyesi ve ama ben 2003 yılından beri firmamızın önce Kuzey Amerika’da sonra Hollanda’da sürdürülebilirlik stratejileri üzerine çalışmalarını yaptım. Sanırım Amerika’da ve Amsterdam’daki fabrikalarımızda aldığım görevde başarılı oldum ki iki buçuk yıl önce Forbo’nun dünya genelinde sürdürülebilirlik şefi oldum. Forbo olarak biz, ürünlerimizin yanı sıra fabrikalarımızı da doğada olabildiğince az ayak izi bırakan, sürdürülebilir iç mekanlar olarak tasarlıyoruz.

Firmanızın sürdürülebilirlik stratejileri ve ürünlerinizin çevre sertifikaları hakkında bilgi alabilir miyiz?

Dünya genelinde organizasyonumuzun stratejilerini belirlerken sadece ürünlerimizin ve fabrikalarımızın doğada bıraktığı ayak izini değil aynı zamanda bulunduğumuz ülkede ve işbirliği içinde olduğumuz partnelerle de ilişkilerimizi daha sürdürülebilir kılmanın yolllarını arıyor ve sürekli yeni gelişmeleri takip ediyoruz.

Forbo, tüm ürünlerine EPD sertifikası alan ilk firmalardan biri ve 1990’lardan önce Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (Life Cycle Assessment) çalışmaları yapmaya başladık ve o zamanlar henüz kimse bu çalışmaları yapmaya başlamamıştı bile. Biz; eğer ürünlerimizin çevre dostu ve sürdürülebilir olduğunu iddia ediyorsak, yaşam döngüsü değerlendirmelerini yapmamız gerektiğini biliyorduk ve hammaddesinden yaşama dahil olduğunda ve sonrası için tüm ürünlerimize ve fabrikalarımızda bu değerlendirmeleri yaptık.

Herkes sürdürülebilirlik konseptinin yeni oluşundan bahsediyor ama, aslına bakarsanız bu “terim” yeni ve insanlar bu terimin altında yatan çevre, insan ve ekonomi unsurlarından bahsediyor. Gerçekten enerji tasarrufu, insan sağlığı hatta atık yönetimi gibi konulara çok dikkat etmek zorundayız. Ama diğer yandan da kaynakların %8’ini kullanıyoruz. Endüstri devriminden bu yana giderek artmakta olan tüketim, insanoğlunun bencilliği yüzünden bu noktalara geliyor. Bir yandan da üretimde bulunuyoruz yani tüm bu olay büyük bir zincir. Bu olaylar zincirinin bütününü sürdürülebilir hale getirdiğimizde asıl zararı en aza indirgeriz.

Biz Forbo olarak, elimizden geldiğince doğal malzemeler üretiyoruz ve sadece üretim süreci ve malzemenin doğallığı değil, geleceğini de düşünüyoruz. Ürünlerimizin tercih edilmesi için ekonomik olmasına özen gösteriyoruz ve kullanım sonrasında doğada nasıl bir etki bıraktığını araştırıyoruz, doğada iz bırakmayacak şekilde de tasarlamaya çalışıyoruz. Doğal malzeme kullanımına da bu yüzden önem veriyoruz çünkü, “doğadan gelen doğaya gider”e inanıyoruz...

Ürün tasarım süreçlerinizden bahsedebilir misiniz?

Biz; mimarlık dünyasını yakından takip ederek, mimarlık ve tasarım dünyasındaki gelişmeleri izleyerek ürünlerimizi tasarlıyor, yeni teknolojilerle tasarımlarımızı bütünleştiriyoruz. Ayrıca, Ar-Ge çalışmalarımızı yaparken Dünya genelinde çalıştığımız mimarları ziyaret ederek yüksek kalite ürünlerimizi onların beğenisine sunuyor, onlarla röportajlar yaparak ihtiyaç ve isteklerini belirliyoruz.

Sizce ürünlerinizin mimarlık ve tasarım dünyasında tercih edilme sebebi nedir?

Günümüzde mimarların çoğu çevre dostu ürünleri tercih ediyor ancak ürünlerinizin kalitesi, renk ve tasarım çeşitliliği de en önemli tercih sebeplerinden. Forbo olarak özellikle Marmoleum (linolyum) ve Flotex (flok halı) ürünlerimiz tüm bu özelliklere cevap veren ürünler olduğu ve en önemlisi çevre sertifikalarına da sahip ürünler olduğu için mimarlar tarafından en çok tercih edilen ürünlerimiz. Ayrıca mimarlık ve tasarım dünyasında, kullanım kolaylığı açısından, tercih edilen karo zemin kaplamalarımız da dört farklı ölçüde ve çoklu renk seçenekleriyle tasarım ve uygulama kolaylığı sunuyor. Bu da mimarlar tarafından önemli bir tercih sebebi...


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)