Form, Green Office (Yeşil Ofis) Diplomasını Aldı

1965 yılından beri İklimlendirme ve yenilenebilir enerji sektöründe faaliyet gösteren Form Şirketler Grubu, Türkiye’de sektörünün ilk “Green Office (Yeşil Ofis)“ diploması alan firması oldu.

Küresel iklim değişikliği ile mücadele kapsamında, çalışma ortamında tasarruf mekanizması oluşturarak bir çevre yönetim sistemi oluşturması Form Maslak Merkez Ofis’e WWF-Türkiye’nin “Green Office (Yeşil Ofis)” diplomasını kazandırdı. Form, “ Green Office ” diplomasını WWF Türkiye Mütevelli Heyeti Üyesi Engin Şenol ve Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun’un katılımıyla düzenlenen bir törenle aldı.

WWF-Türkiye’nin “Green Office (Yeşil Ofis)” diploması alınması ile ilgili düşüncelerini paylaşan Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun, “Firmamız, yıllardır tedarik ettiği ve ürettiği birçok üründe, kurduğu klima sistemlerinde, yüksek verimli ve çevreci ürünlerle çalışmaya özen göstermiştir.


Bu çalışma ve bilincin doğal bir devamı olarak yüksek verimli yeşil bir ofis yaratma çabası ile “Green Office” diploması aldık. FORM olarak Türkiye’de düşük karbon ekonomisine geçiş sürecindeki kararlılığımızı ortaya koyduk ”dedi.

Program kapsamında çevre üzerindeki negatif etkileri en aza indirmeye odaklanan FORM, Ocak 2013’de Maslak Merkez Ofis’de çalışanların oluşturduğu sekiz kişilik “Green Office” ekibiyle çevre dostu tercihler yaparak başlattığı sürecin sonucunda, 1 yılda su, elektrik, kağıt tasarrufu ve atık yönetimi konularında önemli çalışmalar gerçekleştirdi.

Elektrik tüketiminde 1 yılda %15 düşüş!

Form Şirketler Grubu, “Green Office” iyileştirme alanı olarak ilk yılında elektrik, su, kağıt tüketimi ve atık yönetimi konularını öncelik olarak belirledi. Elektrik tüketimi alanındaki çalışmaları kapsamında kullandığı elektriği yenilenebilir enerji kaynaklarından temin etmeye önem vererek enerjinin küresel iklim değişikliğine etkisini azaltmaya çalıştı ve ofis içerisinde enerji tasarrufu sağlamaya odaklandı. FORM, bu çalışmaları kapsamında Maslak Merkez Ofis’de ortak alanlardaki aydınlatmalarda ışık sensörü ve tasarruflu ampul kullanımına başladı. Ofis içerisindeki gereksiz aydınlatmalar devre dışı bırakıldı. Green Office denetimleri yapılarak çalışanların masalarına notlar bırakıldı. Konuya hassasiyet gösteren personel ödüllendirildi.
Bir yılın sonunda elektrik tüketiminde %15 oranında tasarruf elde edildi.

Elektronik atıklar geri dönüşüme

“Green Office” programı kapsamında Evciler Kimya ile elektronik atıkların dönüştürülmesi bertarafı konusunda çalışıldı. Evciler Kimya yetkilileri Form çalışanlarına “Elektronik Atık Nedir?” başlığı altında bir sunum gerçekleştirdi. Ardından şirket içinde çalışanlara yapılan duyurular ile evlerinde bulunan elektronik atıkların getirilmesi sağlandı ve evciler kimya yetkililerine teslimatı gerçekleştirildi. Toplamda 275 kg’lık e –atık geri dönüşüme verildi.

Kağıt tasarrufuna yönelik olarak, tek yüzü kullanılmış kağıtlar bir araya getirilip diğer yüzlerinin de kullanılması için müsvedde defterler oluşturuldu ve çalışanlara dağıtıldı. Çift taraflı baskı alınması özendirildi. Sonuç olarak bir yıl içerisinde kağıt tüketiminde %32’lik bir düşüş sağlandı.

İklimlendirme ve yenilenebilir enerji sektöründe yıllardır yaptığı çalışmalarda yeşil bina oluşumunu destekleyen yüksek verimli sistemler temin eden Form Şirketler Grubu aldığı diploma ile diğer “Green Office ( Yeşil Ofis )” ’ler arasında yerini aldı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)