Foster + Partners'dan Sürdürülebilir Kampüs Tasarımı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Foster + Partners, Oxford'daki Ellison Institute of Technology (EIT) kampüsünün tasarımlarını açıkladı. Başlangıçta bir araştırma ve geliştirme merkezi olarak kurulan sürdürülebilir mimari kampüs şimdi önemli bir genişleme kazanıyor. Temel odak noktası ve araştırmaları kanser, sağlıklı yaşam ve genel olarak halk sağlığı olan Enstitü, şimdi misyonunu tıp bilimi ve sağlık hizmetleri, gıda güvenliği, sürdürülebilir tarım, temiz enerji, iklim değişikliği ve hükümet politikası ekonomisi gibi yeni hayati alanları kapsayacak şekilde genişletiyor.

Foster + Partners tarafından tasarlanan sürdürülebilir mimari örneklerden kampüs, 30.000 m2'nin üzerinde araştırma laboratuvarı alanını kapsayacak. Ayrıca EIT'nin birincil araştırma hedeflerini desteklemek için bir onkoloji ve sağlıklı yaşam hasta kliniği ile eğitim ve toplantı alanlarına da ev sahipliği yapacak. 2026'ya kadar tamamlanması beklenen kampüs tasarımı, BREEAM Outstanding ve WELL Platinum akreditasyonunu hedefliyor. Sürdürülebilir mimari proje, araştırma ve bilimsel atılımları teşvik eden iş birlikçi ortamları teşvik etmeyi amaçlıyor.

Foster + Partners'dan Sürdürülebilir Kampüs Tasarımı

Tasarım araştırmacılar, bilim insanları, klinisyenler ve hastalar arasındaki geleneksel engelleri yıkarak sağlık hizmetlerine ve teknolojik yeniliklere insan merkezli ve bütüncül bir yaklaşım getiriyor. Sürdürülebilir mimari proje, Littlemore House ve Oxford Science Park olmak üzere iki araziyi kapsıyor ve yemyeşil bir ağaçlı yürüyüş yolu ile birbirine bağlanıyor. Peyzaj mimarı Fernando Caruncho ile iş birliği içinde yürütülen proje, hastaların ve personelin refahını artırmak için yeşilliği yeniden sunmayı umuyor.

Oxford'daki bu kampüs, Ellison Institute of Technology'nin Los Angeles, Kaliforniya'daki amiral gemisi tesisinin yanı sıra, global olarak birbirine bağlı araştırma kampüslerinden oluşan planlı bir serinin ikincisini temsil ediyor. Aslında bu konum, EIT'nin bölgedeki biyoteknoloji ve teknoloji topluluklarındaki ortaklıklarını geliştirmeyi ve araştırma iş birlikleri için yeni olanaklar yaratmayı amaçlıyor. Bu ortaklıklar sayesinde EIT, yeni nesil düşünür ve yenilikçilere fon sağlamak üzere Ellison Scholars programının başlatılmasını desteklemeyi amaçlıyor.

Foster + Partners'dan Sürdürülebilir Kampüs Tasarımı

Öte yandan Littlemore House onarılan ve arazinin doğu çevresi boyunca yeni pavyonlarla birleştirilen yapılardan biri. Başlangıçta tarihi açıdan önemli bir yapı olan bu bina, şimdi hastalar, bilim insanları, araştırmacılar ve klinisyenler tarafından paylaşılması amaçlanan merkezi yeşil bir avluya sahip C şeklinde bir düzene sahip olacak. Ayrıca avlu açık bir tasarımla komşu sokaklara bağlanırken, yeni yapıların heykelsi kanatları mahremiyet, iklim kontrolü ve gölgeleme sağlıyor.

Yeni kampüs genelinde işlevsel alanlar, disiplinler arasında çapraz iş birliğini ve spontane etkileşimleri teşvik etmek için özenle düzenlenmiş. Örneğin Littlemore House kütüphane, çalışma alanı ve uyarlanabilir gayri resmi toplantı ve etkinlik alanlarına ev sahipliği yapan tek hacimli bir alan sunuyor. Esnek laboratuvarlar, Enstitü'nün gelişen ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yapılandırılmış.

Avlunun altında yer alan 250 kişilik tiyatro salonu, konferanslar ve büyük etkinlikler için odak noktası olurken, yukarıdaki su özelliğinden doğal ışığın girmesine izin veriyor. Yakındaki Littlemore Brook nedeniyle, Oxford Science Park arazisinde ilave laboratuvarlar ve eğitim tesisleri içeren yeni bir yapı, bitki örtüsü ve temiz havanın altından akmasına izin verecek şekilde kazıklar üzerinde yükseltilmiş. Ayrıca, döner güneşlikli ahşap bir jeodezik kubbe bu binanın tepesinde yer almakta ve toplantılar, konuşmalar ve grup projeleri için bir mekan olarak hizmet veriyor.

Foster + Partners'dan Sürdürülebilir Kampüs Tasarımı

Foster + Partners, Qingdao'daki ilk projesi olan ve kentin güney bölgesinde karma kullanımlı bir geliştirme projesini açıkladı. Ayrıca stüdyo, 2023 World Architecture Festival (WAF) kısa listesinde, dünya çapındaki en etkileyici mimari projeleri öne çıkaran kısa listeye seçildi. Bu duyuru, 29 Kasım - 1 Aralık tarihleri arasında Singapur'da Marina Bay Sands'de düzenlenecek olan canlı etkinlikten önce yapıldı. Son olarak stüdyonun BENCH genel merkezi için hazırladığı proje Filipinler'de inşa edilmeye başlandı. 24 katlı genel merkez binası ofisler, tasarım stüdyoları, etkinlik alanları ve şirket çalışanları için keyifli bir ortam yaratmak için gerekli olanakları sunuyor.

Foster + Partners'dan Sürdürülebilir Kampüs Tasarımı

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)