Foster + Partners'ın Forestias Master Planı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Bangkok'un eteklerinde yer alan öncü gelişme, sağlık ve esenlik fikriyle desteklenen, çağdaş şehir hayatı ile aile gelenekleri arasında büyüyen kopukluğa odaklanıyor. Topluluğa hizmet etme ve çok kuşaklı aileleri birlikte yaşamaya, doğayla yeniden bağlantı kurmaya ve teşvik etme temalarına odaklanan gelişme, Tayland'da daha sağlıklı, daha mutlu bir kentsel yaşam için olanaklar yaratıyor. Tüm geliştirme, sürücüsüz arabalar, akıllı sayaçlar ve sensör ağları ile akıllı şehir ilkelerine dayanır.

Proje, yerel kuruluşu F&P (Thailand) Ltd. aracılığıyla Foster + Partners tarafından tasarlanmış. F&P (Tayland) Ortağı ve Direktörü Sunphol Sorakul şunları söyledi: “Genç nesiller iş için şehre taşınırken, çocuklar ve daha yaşlı aile üyeleri evde kalıyor. Geleneksel Taylandlı ailelerin genellikle şehir yaşamının talepleriyle gerilen nesiller arası bağları var. Forestia'nın ana planı, esnek ortak alanlarda çağdaş bir yorum yaratmak için geleneksel Tay ev düzenlerinden ilham alıyor. Master plan sağlık ve doğaya odaklanır ve ailenin artan ihtiyaçlarını karşılamak için genişletilebilir ve uyarlanabilir." 

Forestias

Bölge, kuzeyde şehir düzeyinde daha fazla kamu alanları ve güneyde ağırlıklı olarak yerleşim alanları olmak üzere iki bölgeye ayrılmış. Sitenin kalbinde, gelişimin özünü tanımlayan bir orman var. Bu yapılı çevre ve doğayla uyum içindeki sağlıklı yaşama odaklanmış. Ayrıca ikisi arasındaki pozitif ilişkiyi gösteriyor. Gür yeşillik, orman içinde farklı deneyimler ve işlevler sağlamak için çeşitli bitkilerle tüm gelişimi çevreliyor. Sakinler ve ziyaretçiler etrafı gezerken yoğun yeşil alanlar dikkat çeker ve sanki onlara kentsel bir vahaya kaçıyormuş hissi yaşatır. 

Master planda Covid-19 pandemisi sonucunda sağlıklı yaşam fikrine dikkat edildi. Doğa ile olumlu bir ilişki kurmak, Forestias master planın temelini oluşturan önemli bir faktördür. Ön giriş, ziyaretçilere gelişimin doğa ile nasıl uyum içinde olduğuna dair bir fikir veriyor. Forest Pavilion, Forestias yaşam tarzını çağrıştırmak için tasarlanmış sürükleyici ve etkileşimli bir deneyim merkezidir. Pavyon aracılığıyla proje konseptinin vizyonu sergileniyor.

İnsanların doğayı yakından hissetmelerini sağlayan, merkezi ormanın yeşilliklerine uzanan yükseltilmiş bir kanopi yürüyüş alanı var. Forest Pavilion kuzey bölgesini güneydeki yerleşim alanlarıyla birleştiriyor. Sitenin güney kısmı, gökdelenlerden villalara kadar çeşitli tipte dairelere ev sahipliği yapar. 

Forestias

Daha küçük aile birimlerine uyacak şekilde tasarlanmış üç adet 'Whizdom' yüksek katlı apartman binası, sakinleri doğaya yakınlaştıran "Mulberry Grove" az katlı apartmanları bulunuyor ve "Mulberry Grove Villas" birbiriyle kolayca bağlantılı birden fazla evde birbirine yakın yaşamak isteyen çok kuşaklı büyük aileler içindir. Bir başka konut tipi de "Aspen Tree" konutudur. Bunlar, ömür boyu bakıma ihtiyaç duyan yaşlı insanların özel ihtiyaçlarını karşılar. Hepsinin sınırı, "Six Senses" konutları adı verilen süper lüks villalara karşıdır. 

Mahalle düzeyinde sınır çözümü sınır duvarlarının ve çitlerin görsel olarak azaltılması ve insanları bir topluluk olarak bir araya gelmeye teşvik eden topluluk tesislerinin oluşturulmasıyla elde edildi. Geleneksel mahallelerin işlek sokaklarına dayanarak ilham alan fikir, binaların ve sosyal alanların sonsuz genişletilebilir bir şablonu yaratıldı. Örneğin, Mulberry Grove villalarında temel yapı taşı olan avlu her evin merkezinde yer alır. Bu, binaların yol kenarlarını tanımlamasına izin verir.

Forestias

Sokak kavşakları mahalle meydanlarını oluşturur ve bazı mahalleler, herkes için ortak bir kaynak olan tek bir büyük kamusal alana odaklanır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)