Foster + Partners'tan One Beverly Hills "Sürdürülebilir Mutluluk Vahası"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Foster + Partners, 17.5 dönümlük One Beverly Hills'in resmi olarak geliştirilmesi başladığında ayrıntıları açıklayacak. Ödüllü stüdyo tarafından "Amerika Birleşik Devletleri'nde devam eden en büyük ve en yeşil projelerden biri" olarak tanımlanan 2 milyar dolarlık proje, 2026'da açılacak.

Foster + Partners One Beverly Hills

Los Angeles County City'nin kalbinde, Beverly Hilton ve Waldorf Astoria Beverly Hills'in bitişiğinde yer alan Foster + Partners' One Beverly Hills, üç sürdürülebilir binaya sahiptir; iki konut kat mülkiyeti kulesi ve bir lüks otel kulesi. İki konut kulesi Beverly Hills'deki en yüksek kule olacak. Kuleler, yerel tarımı destekleyen 8 dönümlük bir botanik bahçesinin etrafına kuruludur. Bahçeler, Kaliforniya'daki 13 farklı botanik bölgeden 40 ağaç ve 250 bitki türü ile kaplıdır. Ayrıca cennetsel deneyimi tamamlamak için heykeller, su özellikleri, gölgeli oturma alanları ve iki mil dolambaçlı yollara sahip. Tüm bahçe, sürdürülebilir yönetimi haklı çıkarmak için kapsamlı bir gri su sistemi ile sulanacak.

Foster + Partners One Beverly Hills

Foster + Partners stüdyo direktörü David Summerfield, "One Beverly Hills'in tasarımı, Kaliforniya'nın tarihine ve zengin mirasına duyarlıdır." diye ekledi. "Gür yeşilliklerle çevrili organik mimari ve peyzaj, mekana ikonik bir geçit oluşturmak için birleşiyor.” Foster + Partners, sürdürülebilirlik çabalarını denetleyen Alagem Capital Group, Cain International, Yönetici Mimar Gensler, Glumac ve botanik bahçelerinin çevre düzenlemesine öncülük eden RIOS dahil olmak üzere One Beverly Hills'i hayata geçirmek için birden fazla geliştiriciyle işbirliği yaptı. Gromac Sürdürülebilirlik Baş Stratejisti Nicole Ayle, "Misyonumuz, sağlıklı, akıllı binalar ve açık alanlarla One Beverly Hills'i dünya sahnesinin en yeşili yapmaktır." dedi. 

Foster + Partners One Beverly Hills

RIOS'un kurucusu Mark Rios, "Sitenin açık alanlarında ilham ve sürdürülebilirlik yaratmak için Kaliforniya'nın doğal manzaralarından ilham alan küratörlüğünde bir botanik koleksiyon oluşturmaya çalıştık." dedi. “Bu çeşitli botanik deneyimler, aşağıdakileri sağlayan sürdürülebilir sistemler kullanır; arıtılmış ve fırtına kaynaklı suyu birleştirir; One Beverly Hills Botanik Bahçelerinin, hem yerel ekosistemler, hem de sakinler ve ziyaretçiler için bir refah merkezi olarak hizmet veren, bahçecilik açısından zengin bir alan ve yemyeşil bir sığınak haline gelmesini sağlıyor." 

One Beverly Hills, LEED Platinum ve WELL sertifikasyonunu takip ediyor. Bunu başarmak için, sürdürülebilir mimaride enerji verimliliğini artırmayı ve çevresel etkisini azaltmayı amaçlayan tasarımda çeşitli yöntemler uygulandı. Bunlar, sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemlerden güneş enerjisi sistemi kurmayı ve binayı içeride ısıtmak ve soğutmak için merkezi bir jeotermal sistem kullanmayı içerir. Bunun nedeni, ısıtma ve soğutma sisteminin enerjinin çoğunu tüketmesidir. Ayrıca yağmur suyu toplar ve gri su, peyzaj sulama için yeniden kullanılarak yıllık su tüketimi dengelenir. Sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler açısından, 1,375 milyar fit karenin tamamı geri dönüştürülmüş, düşük karbonlu malzemelerle inşa edilecek.

One Beverly Hills

LEED puan sistemi ile daha fazla kazanmak için Foster + Partners, otoparklarda elektrikli araç şarj tesisleri ile kompleksin tasarımında yürümeyi ve bisiklete binmeyi teşvik ediyor. Ancak, Los Angeles Metrosu'nun Mor Metro Hattı, bölgeden geçerek bugüne kadarki en iyi alternatif ulaşımı kolaylaştırıyor. Foster + Partners'ın kıdemli ortağı Armstrong Yakubu şunları söyledi: "Tasarım tamamen doğayla çalışmakla ilgilidir ve bina, içten dışa açılan, manzaraya karışır. Sonuç, çevresiyle uyumlu sürdürülebilir bir topluluktur."

Tüm bu yaklaşımlar, Foster + Partners'ın tanımladığı gibi, One Beverly Hills'in “sürdürülebilir bir vaha cenneti” olarak kurulmasına yardımcı olacak. İngiltere merkezli stüdyo geçtiğimiz günlerde Yunanistan'ın en yüksek ve ilk yeşil gökdeleninin planlarını ve çizimlerini açıkladı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)