Frank Gehry'nin Tasarladığı Bükümlü Luma Arles Kulesi Haziranda Açılıyor

Frank Gehry’nin Van Gogh’un Yıldızlı Gece tablosunu anımsatmak amacıyla tasarladığı alüminyum kaplama Luma Arles kulesi güney Fransa’da ve yakında yapımı tamamlanacak. Luma Vakfı , Arles şehrindeki Luma sanat merkezinin fotoğraflarını yayınladı ve açılış tarihini 26 Haziran 2021 olarak duyurdu.

Arles’deki sanat merkezinin en önemli öğesi olan kule 56 metre uzunluğunda ve Pritzker mimar Gehry tarafından tasarlandı. 2004 yılında İsviçreli koleksiyoner Maja Hoffmann tarafından kurulan sanat merkezindeki 15.000 metrekarelik kulenin bünyesinde, seminer odaları, sergi alanları, araştırma bölümleri, bir oditoryum kafe bulunacak.

Kulenin kendine özgü cephesi düzensiz yerleştirilmiş 11.000 alüminyum panel ile kaplı. Pencereleri ise çıkıntılı kutu şeklinde tasarlanmış ve açısal olarak silindirik cam bir zemine yerleştirilmiş.

Mimar, zemin formunun Arles’in Roma amfi tiyatrosundan esinlenildiğini ve üst katların ise Vincent van Gogh’un 1889 yılında Saint-Paul-de-Mausole Akıl Hastanesi’nde iken yaptığı Yıldızlı Gece tablosunu hatırlattığını belirtti. “Van Gogh’un Yıldızlı Gece tablosundan esinlenerek çevrede bulabileceğiniz kayaları kullandık ve yerel olana vurgu yapmak istedik. Merkeziliği Roma amfi tiyatrosunun planını yansıtıyor.”

Maja Hoffmann tarafından 150 milyon €’ya finanse edilen Luma Arles sanat merkezi, Fransız ulusal tren yolu firması SNCF’nin  sahibi oldu ve 1986 yılında boşaltılan tren yolu bakım istasyonunun üzerine inşa ediliyor. Kulenin yanındaki endüstriyel yapılar New York merkezli Selldorf Architects firması tarafından sergi alanlarına dönüştürülüyor.

Luma Arles sanat merkezi, Belçikalı mimar Bureau Bas Smets tarafından tasarlanacak Parc des Ateliers adındaki bir halka açık park ile çevrelenecek.

Kanadalı-Amerikalı Mimar Gehry dünyanın önde gelen mimarlarından. Los Angeles’taki Walt Disney Konser Salonu ve Bilbao’daki Guggenheim Müzesi mimarın en çok bilinen yapıları arasında yer alıyor. Gehry  şuan Toronto’da bir çift gökdelen tasarlıyor ve Philadelphia Museum of Art’ın giriş ve kubbeli koridorunu restore ediyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)