EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Fransa'da Kristal Bulutu Yansıtan Confluences Müzesi

Fransa'nın Lyon kentindeki Confluences Müzesi, Coop Himmelb(l)au Wolf D. Prix & Partner ZT GmbH tarafından tasarlanandı. Tasarımı yönüyle müze kendisini zamanımızın bilgisine açılan halka açık bir kapı olarak kabul ediyor. İlgi çekici yapı, yalnızca bir gözlem yeri olarak değil, aynı zamanda kentsel çevrede buluşma yeri olarak da bulunduğu ortamın yönlendirilmiş ve aktif kullanımını teşvik ediyor.

Confluences Müzesi

Müzenin inşaat alanında yer alan camlı ve çerçeveli cephesi, Rhône ve Saône'den ilham alan kentsel mekânda üst üste binme ile aynı şekilde birleşiyor. Bu iki karmaşık bağlantılı mimari birim kristal ve bulut olarak ki farklı formu tasavvur eder. Bulut, karmaşık bir uzaysal kara kutu dizisini içeren sütunlar üzerinde asılıdır. Yapı, gün ışığı girişini keserek sergi alanı kompozisyonu için maksimum akışkanlık sağlıyor. Buna karşın, şehrin her yerine kesilen kristal, aynı anda şeffaf bir kentsel forum işlevi görüyor. Bu şekilde müzenin etkileyici cephesi şehre bakarak ziyaretçileri davet eder.

Müze Tasarımı
Müze Örnekleri

“Müzenin net ve okunabilir formları, her gün içinde hareket ettiğimiz dünyayı temsil ediyor. Bulut ise, aksine, geleceğin bilgisini taşır. Musée des Confluences'ta bilinen ve keşfedilecek olan, halkın merakını uyandırmak için mekansal bir deneysel tasarımdır.”

Dijital Tasarım Müze
Müze Projeleri

Geçişlerin Mekanı Atriyum

Konsept, Espace Liant aracılığıyla iki ünite arasındaki bağlantıyı çoğaltır. Müzede bulunan atriyum, koridorun etrafında bir döngü oluşturarak köprüler ve podyumların üzerinden örülür. Her şey kristalden doğar ve bulutun diğer ucuyla buluşur. Daha sonra bu alan sergi alanları arasında ek erişim işlevi görür. Aslında bu atriyum, gizli akımların ve sayısız geçişlerin yumuşak bir alanı olarak doğrudan bağlantılı.

Revit ve Müze Tasarımı
Müze Tasarım Parametreleri

Park, müzenin bulunduğu adanın güney ucundan devam ediyor. Ek olarak, kentsel alan bir rampalar ve seviyeler manzarası formüle etmek için genişliyor. Bu platformlar ayrıca, iç ve dış arasındaki sınırı, dinamik bir mekânsal olaylar dizisine dönüştürüyor. Hareket, sergi alanlarını değiştiren mekânsal yapıya doğru devam ediyor.

Müze Organik Form Örnekleri
Müze Cephesi Örnekleri

Müzenin kristali aslında bir kentsel meydanı tanımlar. Bu şekilde ziyaretçileri davet eder ve onları müze deneyimine hazırlar. Alan ayrıca, her gün içinde geliştiğimiz dünyaya yöneliktir. Form konturları kesin, kristal ve ölçülebilir. Ortaya çıkan doğa, ayrıca cam ve çelik konstrüksiyonu yeniden çağırır. Büyük cam paneller, bükülmeye karşı dirençli olarak uygun şekilde monte edilen çelik çerçevelere monte edilir ve çeşitli katlanmış yüzeylerin yansıtıcı görünmesini sağlar.

Müze Modelleme Örnekleri

Merkezi bir unsur olarak 'Yerçekimi Kuyusu' hem yapısal çabalara hem de ışıklı heykele bir nakarat sağlar.

Bulut, aksine, şimdiki zaman ve mekânda anlık olarak istiflenmiş dev bir uzay gemisini andırıyor. İşlevler arasında sergi alanları, idari ofisler için bir üst katın yanı sıra üç seviyede yerleştirilen on sergi alanı buşunuyor. Özellikle kalıcı sergiler oluşturmayı amaçlayan üç galeri ve diğer yedi galeri geçici mekanlar içindir. "Bağlantı alanı" olarak adlandırılan bir geçiş reklamı açık alan, tüm bu alanları kateder ve müzeografiye hizmet etmek için aralarında bir trafik ağı örer.

Mimarlık Firması: COOP HIMMELB(L)AU Wolf D. Prix & Partner ZT GmbH
Tasarım Sorumlusu : Wolf D. Prix
Proje Ortağı : Markus Prossnigg
Proje Mimarları : Mona Bayr, Angus Schoenberger
Tasarım Mimarı : Tom Wiscombe
Proje Koordinasyonu : Thomas Margaretha, Peter Grell


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)