​Fransa SaInt-DenIs Anaokulu ve İlkokulu

Esin Kaynağı İnsan Beyni...

Okul, sekiz sınıflık bir anaokuluna, on sınıflık bir ilkokula, kafeterya ve tenefüs alanına sahip. Bina üç kattan oluşuyor ve servis alanının bulunduğu bir de bodrum katı var. İnşası sırasında üniteler arası bağlantı yaratılabilmesi adına proje altı aşamaya ayrılmış; üç adet dış mekan (giriş, anaokulu oyun bahçesi ve ilkokul bahçesi) ve üç adet de iç mekan (anaokulu, ilkokul ve diğer alanlar). Bu ayrımın sonucu olarak yonca şeklinde bir eğitim binası ortaya çıkmış. Bu şekil okula iç ve dış mekanlar arası iyi bir iletişim elde edilmiş bir yapı olanağı sağlamakta.

Binanın içi, eğitim farklılıkları dolayısıyla anaokulu ve ilkokul olarak iki bölümden oluşmakta ve iki kısım aynı insan beyninde olduğu gibi birbiri gibi görünse de aslında oldukça farklı. İnsan beyni de simetriktir fakat sağ ve sol beyin birebir aynı değildir, çünkü işlevleri farklıdır. Okula bebek bezi ile başlayıp, aynı binadan matematik, coğrafya, geometri gibi bilgilerle dolu olarak çıkma arasındaki fark oldukça büyük.

Çok kullanımlı anaokulu kısmı yuvarlak hatlarla ve ilkokul kısmı ise tamamı ile piramitlerle formlanmış. Bu iki devasa alan oyun bahçelerine açılıyor ve alabildiğince gün ışını da beraberinde sınıflara dolduruyor.

Mimarlar: Paul Le Quernec
Yıl: 2015


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)