‘Future Heirlooms |Geleceğe Yadigâr’ Sergisi Açıldı!

Malzeme ve işçiliğin değerine dikkat çekmek ve Türkiye’nin yeni nesil tasarımcılarını teşvik etmek amacıyla yola çıkan ‘Future Heirlooms |Geleceğe Yadigâr’ Sergisi The Circle’da açıldı. 

Future Heirlooms |Geleceğe Yadigâr Sergisi

Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC), The Circle ve Yonga Mobilya’nın iş birliğiyle hayata geçen program kapsamında ilan edilen Açık Çağrı ile seçilen tasarımcıların Amerikan sert ağaçları ile geliştirdikleri zamansız tasarımlar 30 Eylül’e kadar The Circle’da izleyiciyle buluşuyor.

Açık Çağrı sonucunda Tom Dixon, Melkan Gürsel, Defne Koz, Seyhan Özdemir, Mehmet Ali Uysal’ın yer aldığı jürinin çok sayıda nitelikli başvuru arasında yaptığı zorlu bir değerlendirme süreci sonucunda oluşturduğu seçkide İstanbul, İzmir,  Milano ve Hong Kong gibi farklı şehirlerden mimarlık, iç mimarlık ve tasarım alanlarında üretimler yapan 5’i bireysel, 1’i ekip, 1’i stüdyo olmak üzere 7 tasarım pratiği ve 9 tasarımcı yer alıyor.

Program, sürdürülebilirlik teması ile mevcut kullan-at kültürüne karşı tasarımcıların malzeme seçimlerine odaklanarak geleceğin, kısmen de olsa, yeni nesil tasarımcıların elinde olduğu gerçeğine vurgu yapıyor. Yenilenebilir ve kolayca geri dönüştürülebilir bir malzeme olan ahşabı, Amerikan kırmızı meşesi, Amerikan akçaağacı ve Amerikan kirazı  olmak üzere üç farklı sert ağaç türü üzerinden odağımıza alıyor.

Açık Çağrı ile başlayan ‘Geleceğe Yadigâr’ programı, seçilen dokuz tasarımcının gelecek nesillere 'yadigâr' olarak aktarılabilecek, sürdürülebilirlik, uzun ömürlülük ve kalite ölçütleri ekseninde sundukları tasarım önerilerinin jüri üyeleri  ve projenin üretim partneri Yonga Mobilya ile birlikte geliştirilmesi ile devam etti. Akabinde titiz bir şekilde yürütülen üretim süreci sonrasında Amerikan kırmızı meşesi, Amerikan akçaağacı ve Amerikan kirazı  olmak üzere üç farklı ağaç türü kullanılarak hayata geçen farklı işlev ve ölçeklerde mobilya, obje ve heykel çalışmalarından oluşan eşsiz bir seçki ortaya çıktı. 

7 Eylül’de çok sayıda davetlinin katılımı ile gerçekleşen özel bir açılış gecesi ile başlayan sergiye, seçilen tasarımcılarla yapılacak söyleşiler eşlik edecek. Sergi 30 Eylül’e kadar ziyaret edilebilir, Eylül ayı boyunca sergiye eşlik edecek söyleşi programı için The Circle web sitesi ziyaret edilebilir. 

Program Takvimi

Sergi

8- 30 Eylül 2023

Yan Etkinlikler

16 Eylül 2023 - Söyleşi (Oturum dili Türkçedir)

Ayça Yılmaz, Deniz Koldaş & Nazlı Mutlu, Gürcan Bulut

16 Eylül 2023 - Söyleşi (Oturum dili İngilizcedir)

Aslı Eylem Kolbaş, Öykü Üner, Studio Yellowdot

Geleceğe Yadigâr seçkisi aşağıdaki isimler ve ekiplerden oluşuyor ve alfabetik olarak şu şekilde sıralanıyor:

Aslı Eylem Kolbaş / Sanatçı & Mimar / Proje Adı: (Speculating) Dom Hans van der Laan’s (Irrational) Bench

Ayça Yılmaz / Endüstriyel Tasarımcı /  Proje Adı: The Empath Door

Deniz Koldaş & Nazlı Mutlu / İç Mimar / Proje Adı: Blocked

Deniz Yenidoğan / Tasarımcı / Proje Adı: Pruva

Gürcan Bulut / Tasarımcı / Proje Adı: Teeter Board

Öykü Üner / Mimar / Proje Adı: Ogata

Studio Yellowdot // Dilara Kan & Bodin Hon /  Tasarımcı / Proje Adı: Checkered

AHEC, The Circle ve Yonga Mobilya ortaklığında gerçekleşen Geleceğe Yadigâr projesinin detaylarını ve seçilen tasarımcıları incelemek web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Proje kataloğuna da bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)