Gençlik Merkezi Kentsel Tarım İçin Verimli Bir Alana Nasıl Dönüşür?

The Gary Comer Youth Center
The Gary Comer Youth Center

Gary Comer Gençlik Merkezi, güvenli dış ortamlara veya taze ürünlere çok az erişimi olan Chicago'nun güneyindeki Grand Crossing'de yer alıyor. Hoerr Schaudt Peyzaj Mimarları, her yıl 450 kilo organik meyve ve sebze üreten, aynı zamanda çocuklara kendi sağlıklı yiyeceklerini nasıl yetiştireceklerini öğreten 8,160 metrekarelik, 60 cm derinliğinde bir eğitim bahçesi tasarladı. Çatıda yetiştirilen organik ürünler, gençlik merkezinin kafesinde her gün 175 öğrenciye servis ediliyor.

Sürdürülebilir Çatı Bahçesi

Çatı bahçesi, eğitime ve semte olan faydalarının yanı sıra, yağmur suyunu emen, kentsel ısı adası etkisini azaltan ve gençlik merkezi için enerji maliyetlerini düşüren bir sisteme sahip. Bu durum, geleneksel olarak az kullanılan bir çatının, kentsel tarım için verimli bir alana nasıl dönüştürüleceğinin bir modelidir.

The Gary Comer Youth Center
Çatı Bahçesi

Hoerr Schaudt Peyzaj Mimarları, organik meyve, sebze ve çiçeklerin yetiştirilebileceği çatı bahçesini geliştirmek için birçok mimar ve bağışçı ile ortak çalışmalar yaptı. Firma, merkezin eğitim programlarını geliştirmek ve bakımını sağlamak için, tam zamanlı bir bahçıvan önerdi. Böylelikle, toplumu sağlıklı gıdalar, bahçecilik ve çevre hakkında eğitmek için yaratıcı şekillerde kullanılan bir yeşil bahçe ortaya çıktı.

Yeşil çatıya baktığımızda, bahçe aletleriyle patates ve havuç için toprağı kazan hevesli çocukları görebiliriz. Toprağın 40-60 cm derinliğe sahip olması, bahçıvanların lahana, ayçiçeği, havuç, marul ve çilek gibi yiyeceklerin yetiştirilmesine olanak sağlıyor.

The Gary Comer Youth Center

Yaz aylarında çatıda kullanılan bitkiler, çatıyı daha serin hale getiren bir mikro iklim yaratıyor. Peyzaj mimarının minimum düzeyde beton ve diğer ısı ileten yapı malzemeleri kullanması, sıcaklıkların düşük tutulmasına yardımcı oluyor. Alanın sınıflarla çevrili olması, kışın rüzgârdan korunmaya olanak sağlıyor. Bu nedenle mekânlar dış alandan daha sıcak hale geliyor. Aynı zamanda çatı bahçesi, yağmur suyunu toplayıp geri dönüştürerek, gençlik merkezinin eğitim misyonunu pekiştirecek şekilde, kentsel ısı adası etkisini azaltmaya hizmet ediyor.

Eğitim ve Eğlence Programları

Merkez, yılda yaklaşık 50 kez geçit törenlerinde ve sahnede performans sergileyen, sekiz ila on sekiz yaş arası çocuklar için 300 kişilik bir dans performansı grubu olan South Shore Drill Team ve Performing Arts Ensemble'ın programlarına destek sağlıyor. Buna ek olarak, merkez çeşitli gençlik eğitim ve eğlence programları için alan sağlıyor.

Binanın ortak alanı, birçok işleve izin veren bir yapıya sahip. Genellikle Drill team için günlük çalışma alanı olarak hizmet verirken, yeri geldiğinde uygulanabilir bir spor salonuna dönüşüyor. Bunun yanında bu alan, açılabilir bir tiyatro oturma sistemi, açılabilir perdeler ve 30 adımdan 80 adıma kadar açılan sahne kapıları sayesinde, 600 kişilik bir performans mekanına dönüştürülüyor.

The Gary Comer Youth Center
The Gary Comer Youth Center

Ortak alan, spor salonuna bakan bitişik kafeterya ile kompleksin enerji merkezini oluşturuyor. Eğitim ve eğlence destek programlarını barındıran, programlı olarak uyarlanabilir alan, diğer mahaller tarafından sarılarak, mahallerin bu birincil enerjiden beslenmesini sağlıyor.

Programatik Sürdürülebilirlik

Ortak alan, el sanatları odaları, bilgisayar laboratuvarları, dans odaları, bir kayıt stüdyosu, kostüm tasarım mağazası, ders ve çalışma alanları, sınıf, ofis ve sergi alanı tarafından çevreleniyor. Değiştirilebilen esnek çubuklar sayesinde, düzenlenen eğitim ve eğlence amaçlı gençlik programlarını bu alanı çok amaçlı bir mekân haline getiriyor. Zamanla, gençlik merkezindeki programlar, binanın programatik sürdürülebilirliğini korumasına yardımcı oluyor. Bina içinde kullanılan camlar, farklı bina kullanıcıları arasında bir topluluk duygusu yaratmak için, farklı program alanları arasında görsel erişime izin veriyor. Bu kurgu, ayrıca tesisi kullanan çocuklar için bir güvenlik duygusu yaratıyor.

Üçüncü kattaki derslikler, ofisler ve sergi alanları, spor salonu/tiyatro ve kafeteryanın üzerindeki çatı bahçesine bakıyor. Çatı ışıklıkları, doğal gün ışığını aşağıdaki spor salonuna ve kafeteryaya getiriyor. Bunun yanında avludaki bahçeyi saran pencerelerin çerçeveleri, geri dönüşümlü süt kaplarından yapılan plastik keresteden oluşuyor.

The Gary Comer Youth Center

Sürdürülebilir Çimento Paneller

Dış kısımda, parlak renkli elyaf çimento panellerinden oluşan bir yağmur perdesi kaplama sistemi, dans takımının parlak renkli bayraklarını ve üniformalarını referans alıyor ve merkezin genç yönelimini yansıtıyor. Çimento levha paneller, gerektiği durumlarda değiştirilebilecek şekilde düzenleniyor. Aynı zamanda binanın üzerinde bulunan 24 metre uzunluğundaki LED ışıklı bir kule, etkinlik ve programları duyurarak topluma hizmet veriyor.

The Gary Comer Youth Center

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)