GEMSS'23 Seçki Duyurusu

The Circle tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen, Türkiye mimarlık kültürüne katkı sağlayan pratiklere dair güncel bir arşiv oluşturmayı hedefleyen Genç Mimarlar Seçkisi ve Sergisi’nin değerlendirme süreci tamamlandı. Değerlendirme sonucunda Türkiye'de ve dünyada mimarlığın alternatif alan, ölçek ve mecralarında pratiklerini sürdüren 10 pratik seçildi. Seçkide 6 kişi ve 4 ekip olmak üzere 14 kişi yer alıyor.

GEMSS'23 Seçki Duyurusu

5 Mayıs - 9 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşen açık çağrı ile farklı ülkelerden ve Türkiye'nin birçok şehrinden çok sayıda nitelikli başvuru alındı. Sait Ali Köknar moderatörlüğünde 25 Temmuz’da çevrimiçi ortamda bir araya gelen Alexis ŞanalErtuğ UçarMatthew WarnerMerve BedirYılmaz Değer ve Zehra Akdemir Veryeri’den oluşan Seçici Kurul tarafından, GEMSS’23 seçkisi oluşturuldu. Başvuran 87 nitelikli aday arasından seçilen 10 pratik, Aralık ayında açılacak olan GEMSS’23 sergisinde temsil edilecek.

2 Ağustos’ta ilan edilen seçki ile devam eden GEMSS’23 süreci; Aralık ayında gerçekleşecek olan tebrik töreni ve sergi açılışı ile GEMSS topluluğunu ve kültür ortamını bir araya getirecek. Aralık ayı boyunca gerçekleşecek olan bir dizi yan etkinlik ve seçkinin yer aldığı basılı yayın ise süreci destekleyecek.

Seçkide yer alan kişi ve ekiplerin çalışmalarının, The Circle’da gerçekleşecek olan serginin ardından 2024 yılında Berlin ve Cidde’ye taşınması planlanıyor. Böylece GEMSS’23, seçkide yer alacak 40 yaş altı genç mimar ve ekiplerin yenilikçi çalışmalarını farklı coğrafyalarda geniş kitlelerle buluşturacak.

GEMSS 2023 Seçkisi aşağıdaki isimler ve ekiplerden oluşuyor:

9016 Mimarlık
  Bilge Altuğ + Mehmet Metin Polat

Aslı Özge Zabun

BARN arch.
  Ağacan Bahadır + Tümer Keser

Ece Duran

Emirhan Altuner

Tifa Studio
  Muhammad Abdullatef

Per Se Mimarlık
  Ali Derya Dostoğlu + Uğur Özer

Piknik Works
  Atıl Aggündüz + Oğul Öztunç

Sacit Arda Karaatlı

Yusuf Burak Dolu

Jotun ve VitrA’nın destekleriyle gerçekleşen GEMSS’23’ü incelemek ve seçki ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için bağlantılara tıklayarak GEMSS’23 web sitesini inceleyebilirsiniz.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)