Geri Kazanılmış Malzemeler Sidney Evini Şekillendiriyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Avustralyalı stüdyo SJB'nin Sidney'deki küçük bir araziye eklediği 19 Waterloo Street'in cephesini, pencerelerin kademeli dizilişi ve tuğlaların desenli bölümleri oluşturuyor. İçinde bir dükkan ve müstakil bir daire de bulunan bina, SJB tarafından Surry Hills banliyösündeki kompakt arazide bulunan hasarlı bir yapının yerini almak üzere tasarlandı. Yapı, Dezeen Awards 2023'ün Urban House kategorisinde kısa listeye kaldı.

Fransız Yönetmen Jacques Tati'nin filmlerinde yer alan eğlenceli evlerden esinlenen 19 Waterloo Street, geri kazanılmış malzemelerden ve kırık tuğlalardan yapılmış yama benzeri bir cepheye sahip. Stüdyo direktörü Adam, "Projenin kapladığı alanın küçüklüğü göz önüne alındığında, film aracılığıyla mekanı esnetme ve manipüle etmeyi araştıran üniversite tez projeme dayanmak istedim. Bu ev, mekânı ödünç alarak ve zihninizi kandırarak, mekânları olduklarından daha büyük hissettirmeye çalışıyor." dedi. 

Geri Kazanılmış Malzemeler Sidney Evini Şekillendiriyor

Çeşitli uzunluklarda kesilmiş soluk tuğlalar, caddeye bakan cephe boyunca düzgün bir şekilde dizilerek bir dizi benzersiz şekilli pencereyi çerçeveliyor. Duvarın alt kısmına doğru, L şeklindeki bir bölüm, komşu tarihi binaların kum taşı tabanlarına benzemesi amaçlanan kırık, geri kazanılmış tuğlalarla kaplanmış.

Geri Kazanılmış Malzemeler Sidney Evini Şekillendiriyor

Kanopiler, korkuluklar ve saksılar gibi kırmızı vurgular da cephe boyunca yer alırken, yarım daire şeklinde, kıvrımlı raylara sahip dökme bronz bir kapı da bulunuyor. Kapı, sanatçı Mika Utzon-Popov tarafından 19 Waterloo Street'e eğlenceli bir giriş olarak tasarlandı. SJB, "Dışarıdan bakıldığında ev, kendisini çevreleyen banliyönün motiflerini ve maddeselliğini yansıtan eğlenceli ve dokulu bir yapıya sahip. Jacques Tati filmlerinden fırlamış bir ev gibi, dış cephe kişiliğiyle canlı bir his veriyor." dedi.

Geri Kazanılmış Malzemeler Sidney Evini Şekillendiriyor

Haddow, "Evimizin, delikli açıklıklar ve incelikli tuğla detaylarıyla banliyönün duvarcılık mirasından yararlanmasını istedik. Burada neşe ve keyif olsun istedik." diye ekledi.

Ön kapının ötesinde, koyu renkli ahşap çıtalardan oluşan bir perde, kompakt giriş holünü zemin katın ön kısmına yayılmış olan perakende satış alanından ayırıyor. Yaşam alanları ve bir yatak odasından oluşan müstakil bir daire, perakende satış alanının üzerinde yer alıyor ve ilave bir yatak odası, mağazanın arkasındaki bir dizi basamağa yerleştirilmiş. Daire boyunca zengin tonlar karo zeminler ve aynalı mutfak yüzeyleri ve hardal sarısı mobilyalar gibi eğlenceli vurgularla eşleştirilmiş.

Geri Kazanılmış Malzemeler Sidney Evini Şekillendiriyor

Ana ev, 19 Waterloo Street'in arka tarafındaki bir blokta yer alıyor. Yaklaşık 30 m²'lik bir alana yayılan ev, merkezi bir merdiven etrafında düzenlenmiş ve binanın geri kalanından bitkilerle dolu bir avlu ile ayrılmış. Evin genelinde, alçak tavanlı depolama alanları ve banyoların yanı sıra geniş yaşam alanları ve yatak odaları da dahil olmak üzere, farklı yüksekliklerde daha nötr tonlu alanlar bulunuyor.

Geri Kazanılmış Malzemeler Sidney Evini Şekillendiriyor

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)