Google New York Genel Merkezini Açıyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
John's Terminali'nde yer alan Google'ın New York'taki en yeni genel merkezi 26 Şubat'ta kapılarını açarak şirketin şehirdeki varlığı için bir dönüm noktası olacak. COOKFOX Architects tarafından Gensler iş birliğiyle tasarlanan genel merkez, 1930'ların orijinal demir yolu terminalinin üzerine inşa edildi ve 14.000'den fazla Google çalışanı için canlı bir merkez olacak şekilde uyarlandı. Eskiden ikonik High Light'ın son noktası olan terminal, şimdi şirketin yenilikçi yaklaşımının, hızlı büyümesinin ve New York'a ömür boyu bağlılığının bir kanıtı olarak hizmet veriyor.

John's terminalinin tasarımı, modern çalışma kültürünün değişen dinamiklerini karşılamak için iş birliği ve esnekliğe öncelik veriyor. Ofiste geleneksel olarak tahsis edilmiş masalar yerine "ortak alan" oturma modeli benimsenmiş. Bu, her ekip için sosyal bağlantıları teşvik eden ve "ana üsleri olarak hareket eden" bir alan tahsis edilmesini gerektiriyor. Tasarım, her biri yaklaşık 20-50 çalışandan oluşan ekipleri desteklemek üzere tasarlanmış toplam 60'tan fazla alan içeriyor. Çağdaş çalışma biçimleri üzerine yapılan kapsamlı araştırmalardan beslenen bu yaklaşım, üretkenliği ve inovasyonu artıran alanlar yaratmayı umuyor.

Google New York Genel Merkezi

Geniş çalışma salonları, kafeler, teraslar ve "mikro mutfaklar" da dahil olmak üzere çok çeşitli ortak alanlara sahip olan proje, Google çalışanlarına ihtiyaçlarına göre uyarlanmış çeşitli çalışma ortamları sunuyor. Seçim ve uyarlanabilirliğe yapılan bu vurgu, tüm çalışanların gün boyunca çalışmasını sağlayarak dinamik bir iş yeri kültürünü teşvik ediyor.

Google New York Genel Merkezi

St John's Terminali, çalışma alanının ötesinde, ortaklar ve müşterilerle iş birliği ve etkileşim için de bir merkez görevi görüyor. Ofis, etkinlik alanları, mola odaları ve ortak tabanlı çalışma biçimleri için özel katlar sağlayarak anlamlı ilişkileri ve yaratıcı sorun çözmeyi teşvik ediyor.

Google New York Genel Merkezi

"Şehrin gelişimi için çok önemli olan bu büyük ölçekli tarihi altyapıyı vurgulayarak, binayı tarihe ve mekana uygun hale getirdik ve çağdaş bir biyofilik iş yeri inşa etmek için bir temel sağladık. St John's Terminali'nin böylesine büyük bir bileşeninin korunması, projenin yeni bir yapısal temel oluşturmaya kıyasla yaklaşık 78.400 metrik ton karbondioksit eş değeri emisyondan tasarruf etmesini sağlıyor." -COOKFOX Architects.

St. John's Terminali çevresel sorumluluk ve sürdürülebilirliğe öncelik veriyor. Teklif, mevcut tarihi binayı karbon ayak izini en aza indirecek şekilde yeniden tasarlıyor ve güneş panelleri ve peyzajlı teraslar gibi biyofilik tasarım bileşenleri ekleyerek yerel ekosistemi iyileştirmeyi amaçlıyor. Aslında, bina çekirdek ve kabuk gelişimi için LEED V4 Platin Sertifikası'na sahip ve iç mekanlar için LEED v4 Platin Sertifikası'nı sürdürüyor.

Google New York Genel Merkezi

Benzer bir haber de Henning Larsen ve Ramboll'un prestijli bilimsel araştırma merkezi CERN'in yeni kampüsünü tasarlamak üzere açılan yarışmayı kazanması. Bilim ve doğayı bütünleştirmek üzere tasarlanan B777 binası, geleneksel laboratuvar ortamlarını yeniden hayal etmek için biyojenik malzemeler ve düşük karbonlu yöntemler kullanıyor. Ayrıca Mecanoo, Meng Architects ve LOLA Landscape Architects ile iş birliği içinde, kısa bir süre önce Shenzhen Guangming Bilim Vadisi'nin tasarımı için düzenlenen uluslararası tasarım yarışmasının galibi olarak seçildi.

Google New York Genel Merkezi

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)