Green Connect, Litvanya

Vilnius tren istasyonu ve çevresinin geliştirilmesi için en iyi fikirleri seçmeye yönelik uluslararası mimari yarışmanın sonucunda, Zaha Hadid Architects'in projesi en yüksek dereceye layık görüldü. Zaha Hadid Architects'in 'Green Connect' projesi, doğayla sarmalanmış yeni kamusal alanlarla 21. yüzyıl için entegre bir ulaşım merkezi yaratıyor.

Green Connect, Litvanya


Zaha Hadid Architects'in Direktörü Gianluca Racana, " Vilnius için stratejik olarak önemli bir arazi için bu yarışmada en yüksek dereceyle ödüllendirilmek bir onurdur. 'Green Connect', Türkiye'deki yolcu deneyimiyle tasarlanmış, geleceğe hazır bir ulaşım merkezi olacaktır. Yeni bir kamusal alan zenginliği sağlayan projemiz, araziyi yalnızca ulaşım merkezini kullananlar için değil, aynı zamanda Vilnius şehri ve yerel topluluk için de bir varış noktasına dönüştürüyor. " dedi.

Green Connect, Litvanya

Yayalara ve bisikletlilere öncelik veren şehrin devam eden sürdürülebilirlik gündeminin ayrılmaz bir parçası olan Zaha Hadid Architects'in Vilnius tren istasyonunu iyileştirme önerisi, Naujininkai bölgesini güneye, şehir merkezi ve Vilnius'un eski merkezine bağlayan demiryolu hatları üzerinde yeni bir kamu köprüsü içeriyor. Mevcut demiryolu altyapısını, şehri bölen bir bariyer olmaktan çıkarıp Vilnius'u birleştiren ve Avrupa'nın yüksek hızlı ağına bağlanan yeni Rail Baltic hattına ek olarak ulusal ve yerel demiryolu hizmetleri için bir ulaşım merkezi işlevi gören bir bağlantı noktasına dönüştürmeyi hedefliyor.

Green Connect, Litvanya

Mevcut miras binası tarafından bilgilendirilen çağdaş bir yeniden yorumlama olan M.Concourse köprüsü, orijinal istasyonun yenilenmesi ve yeniden kullanılmasıyla 9.500 metrekarelik yeni bir alan yaratıyor. İstasyonun yeni köprüsünün bileşimi, uzunluğu boyunca kademeli olarak değişiyor; mevcut neoklasik istasyonun üçgen alınlığı tarafından tanımlanan eğimli çatıdan, Naujininkai bölgesindeki Pelosos Caddesi'ne inmek için ölçek olarak azalan daha yumuşak geometrilere ve hacimlere dönüşür. Köprünün uzunluğu boyunca uzanan lineer aydınlatma ve demiryolu rayları üzerindeki camlı cepheler, doğal ışık ve koridor boyunca sezgisel navigasyon sağlar.

Green Connect, Litvanya

Son yıllarda kurulan geçici kiosklar ve ofisler kaldırılarak, mevcut 9.000 metrekarelik istasyon tamamıyla restore edildi ve şehrin otobüs ağları için yeni bir toplu taşıma terminaliyle bağlandı. İstasyonun önündeki yükseltilmiş Stoties meydan parkı içinde yaşanabilir bir manzara olarak tasarlanan terminalin açık hava amfi tiyatrosu ve çatısı halka açık bir terasa açılmaktadır. Stoties Meydanı'ndaki mevcut otoparkın yeni bir yeraltı tesisine taşınması, yağmur suyunun doğal toplanması, filtrelenmesi ve arıtılması için ana eksenleri boyunca ağaçlıklı caddelerin ve su bahçelerinin oluşturulmasını içeren peyzaj düzenlemesi, 300'den fazla yeni ağaç ve 4.000 metrekare ile şehir için canlı bir sivil alan haline gelecektir.

Green Connect, Litvanya

Yeni yolcu köprüsü 46 metre genişliğindedir. Rayların 10 metre yukarısında desteklenen köprünün çatı yapısının akışkan formları ve otobüs terminalinin teraslı peyzajı, hafif, yangına dayanıklı ve düşük karbon içeren yerel kaynaklı lamine ahşaptan inşa edilmiştir. Doğa temelli çözümler tasarımın ayrılmaz bir parçasıdır. Yeşil çatılar, çevre düzenlemesi ve bitkilendirme yazın sıcaklıkları düşürecek, kışın ise ısı yalıtımı sağlayacaktır. Şehir içinde birbirine bağlı bir dizi doğal yaşam alanı yaratan bu kentsel yeşil alanlara kolayca erişilebilir ve topluluklar tarafından yıl boyunca kullanılabilir.

Green Connect, Litvanya

Zaha Hadid Architects'in Vilnius Tren İstasyonu'nu ve çevresini yenilemek için düşünülen tasarım, komşu mahallelerde hava kalitesini iyileştirmek için enerji üretim teknolojileri ve kirlilikten arındırma stratejilerini de içeriyor. Yıllık güneş radyasyonu analizi, cepheleri kışın iç mekanlarında güneş ışığını en üst düzeye çıkaracak ve yazın parlamayı azaltacak şekilde yapılandırıldı. Bu analiz aynı zamanda optimum verimlilik için fotovoltaik panellerin konumlandırılmasını da belirledi.

Proje takımı
Mimar: Zaha Hadid Architects (ZHA)
Tasarım: Patrik Schumacher
ZHA Direktörü : Gianluca Racana
ZHA Proje Direktörleri : Ludovico Lombardi Michele Salvi
ZHA Projesi Associate : Davide del Giudice
ZHA Proje Ekibi : Alexandra Fisher, Jose Navarrete Deza, Maria Kamalama Richard Maekallas Mayıs Harper
ZHA Sürdürülebilirlik Ekibi : Carlos Bausa Martinez, Megan Smylie, Taras Kashko, Vera Kichanova

Danışmanlar

Yerel Yönetici Mimar: CLOUD architektai
Mühendisler: Sweco Lietuva UAB
Peyzaj Mimarı: LAND srl


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)