Havaya ve Güneşe Açılan Sürdürülebilir Bir Yapı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Çek Cumhuriyeti'nde, Krivoklat ormanının kenarındaki hafta sonu kulübeleriyle bilinen bir yerleşim bölgesinde yakın zamanda yenilenmiş bir ev var. Kat planı bloklardan yapılmış, duvarları olan çeyrek daire şeklindedir. Bu yeniden tasarımda yuvarlak duvarlar ve tavanlar ahşaptan yapılmış ve ev güneybatı bahçesine açılır.

Açık cephe antrasit çerçeveli pencerelerden yapılmış. Mimarlar Stempel ve Tesar Architekt oturma odasına, mutfağa, yemek odasına ve üst kattaki dört yatak odasına giden açık bir merdiven oluşturmak için iç ve dış mekanlarda beton ve ahşabın zıtlıklarını kullandı. Beton duvarlar boyunca banyolar, servis odaları ve depolar var. Bu yapıda sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemelerden olan ahşap kullanılarak sürdürülebilirlik sağlanmış. 

Havaya ve Güneşe Açılan Sürdürülebilir Bir Yapı

Ayrıca ev sahipleri doğa sevgilerinden dolayı bu evin tadilat projesine pandemi öncesi başladı.  İnsanların şehri terk edip dışarıda vakit geçireceği karantina dönemi için bunun mükemmel bir çözüm olacağını bilmiyorlardı. Ev güneş enerjisini pasif bir şekilde emen bir fan gibi güneşe doğru açılıyor, ancak sarkan bir çatı ve pencerelerde yatay gölgeleme ile aşırı ısınmayı önlüyor. Sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler kullanılmış. 

Havaya ve Güneşe Açılan Sürdürülebilir Bir Yapı

Gölgelikler ise hem evin içinde hem de üçlü camlı pencerelerin iç kısmına yerleştirilmiş. Kışın bu ev enerji maliyetlerini azaltmak için ısıyı emer. Evin merkezinde ısı eşanjörlü bir soba, ısıtma maliyetlerini daha da azaltır.

Havaya ve Güneşe Açılan Sürdürülebilir Bir Yapı

İnşaatın çoğunda çelik kirişler ve bağlantı çubukları ile birlikte yenilenebilir ahşap kullanıldı. Sürdürülebilir mimari evin odalarının gemi kamaralarına benzemesi için kirişler arasına mobilyalar dahil edildi. Evin rüzgar bakan tarafları,yapı malzemelerinin ve evin daha uzun ömürlü olmasını sağlamak için beton bloklarla korunur. Yalıtılmış sandviç duvar ısıyı emer ve yapısal stabiliteye katkıda bulunur.

Havaya ve Güneşe Açılan Sürdürülebilir Bir Yapı

Ayrıca gölet kurak dönemlerde bahçeyi sulamak için optimize edilmiş yağmur suyu toplama özelliğine ve kendi kök bölgesi arıtma tesisine sahip. Bu su kütlesi aynı zamanda binanın etrafındaki mikro iklimi de soğutur. Ev yerel kanalizasyon sistemine atık su üretmez ancak tüm suyu en az iki kez kullanr. Kış aylarında bile ev dışarıdan gelen sıcak taze havayı yeniden kullanır.

Havaya ve Güneşe Açılan Sürdürülebilir Bir Yapı

Tasarımcılar bahçenin altına geri dönüştürülmüş plastikten yapılmış prefabrik bir mahzen yerleştirdi. Bahçe aletleri ve bisikletler turuncuya boyanmış, evin beton duvarının her iki tarafında tutulan nakliye konteynırlarında tutulur ve evin sokağa bakan tarafı için endüstriyel ama dekoratif bir tarzda mahremiyet yaratır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)