Heatherwick Studio'nun Karma Kullanımlı Projesinin İlk Aşaması Şanghay'da 1000 Ağaç Açılıyor

Heatherick Studio'nun Şanghay'daki 1000 Ağaç projesinin geliştirilmesindeki ilk aşama, yakın zamanda açıldı ve dağ benzeri yapıyı gözle önüne serdi. Tasarım, her birinin tepesinde bir ağaç bulunan ve projenin ana özelliği haline gelen büyük bir ekici ile süslenmiş yapısal sütunlara önem veriyor. Yoğun bir gelişim için gereksinimleri insan ölçeği arayışıyla dengeleyen Heatherrick Studio, projeye komşu parkın "görsel bir uzantısı" olarak yaklaşmayı seçti ve entegre yeşillikleriyle tanımlanan yeni bir topografya önerdi.

1000 Trees

Geliştirici Tian An, stüdyoyu Şanghay şehir merkezinden 20 dakika uzaklıkta M50 sanat bölgesinin yanında bulunan altı hektarlık bir alanda karma kullanımlı bir geliştirme tasarlaması için görevlendirdi. Görkemli konut kuleleri ile sınırlanan, birkaç tarihi bina içeren arsa, bir hükümet arazisi şeridi ile ikiye bölünmüş durumdaydı. Arazinin koşulları, komşu gelişmelerin heybetli kütlesinden kurtulmayı amaçlayan iki ayrı yapıya çevrildi.

1000 Trees

Yapısal kolonların dikey ızgarası tasarımın tanımlayıcı özelliği haline geldi ve geliştirme içinde kapsamlı bitkilendirmeyi entegre etme fırsatı sundu. Her sütunun tepesinde, 70'den fazla farklı ağaç türüne sahip bir ekim alanı bulunuyor. Ortaya çıkan farklı yüksekliklerde hacimler kümesi; otopark, ofis alanları, mağazalar, bir okul, otel odaları ve sanat galerilerini içeriyor. Tarihi binalar, yeni gelişme içinde odak noktaları olarak entegre edilecek.

1000 Trees

Yapımı sekiz yıl süren projenin ilk aşaması, 22 Aralık'ta tasarım ekibinin de yer aldığı bir basın toplantısıyla açıldı. Geliştirmenin ikinci aşaması şu anda yapım aşamasında ve iki yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

1000 Trees

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)