Helsinki Bienali Pavyonu

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Finlandiya'nın Helsinki kentinin güney limanındaki Helsinki Bienali Pavyonu, küresel tasarımları onurlandıran bir ödül olan Architecture MasterPrize 2022'yi kazandı. Başka bir deyişle tüm dünyadaki en iyi yapılardan biridir. Bunun doğru olduğunu bilmek için uzağa bakmaya gerek yok.

Bu çarpıcı yapı Verstas Architects tarafından tasarlanmış. Ayrıca pavyon, Vallisaari Adası'nda düzenlenen bir etkinlik olan Helsinki Bienali sanat festivalinin girişidir. Tasarım herkesin özgürce eğlenebileceği bir açık alan yaratmayı amaçlıyordu. Deniz meltemleri ve yakındaki denizin taze tuzlu havasıyla dolu bir açık hava yaşam alanı var. 

Helsinki Bienali Pavyonu

Projenin Baş Tasarımcısı Jussi Palva "Doğal kayaların oluşturduğu Vallisaari Adası'nın kendine özgü göletleri benzersizdir. Göletler Buz Devri sırasında, buz eridikçe kayaların dairesel hareketiyle kayalıklarda koylar açtığında oluşmuş. Kayaların bu yuvarlak hareketi gölet büyüklüğünde heyecan verici şekiller yaratmış. Pavyonu tasarlarken bu unsurlar ilham kaynağımızdı. Amacımız takımadaların doğasından bir parçayı limana taşımaktı." dedi. 

Helsinki Bienali Pavyonu

Ayrıca yapı bölgede sıklıkla kullanılan bir malzeme olan ahşaptan yapılmış. Pavyon ayrıca deniz yoluyla sevk edilen ve doğrudan şantiyeye yüklenen prefabrike modüllerden inşa edildi. Tasarım hızlı bir şekilde kurulup demonte edilebilecek şekilde yapılmış. 

Helsinki Bienali Pavyonu

Bu arada geniş, dairesel tasarım davetkar ve göz alıcıdır. Aslında liman alanına çarpıcı bir eklemedir. Güneş ışığı alana akıyor ve yapının etrafını saran bir yürüyüş yolu, ötesindeki denizin muhteşem manzarasını sunuyor. Sonuç olarak hareketli şehrin tam kalbine yakın güzel bir kamusal alan mevcut. 

Helsinki Bienali Pavyonu

Tasarım, konsept ve sürdürülebilir ahşap malzeme bu binayı böylesine prestijli bir ödüle layık kılıyor. Bu nedenle bu ödül sahibi, yapıların dünyaya ve üzerinde yaşayan insanlara nasıl katkıda bulunabileceğinin çarpıcı bir örneğidir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)